köyhiä, syrjäytyneitä, sairaita ja työttömiä? Vai onko niin, että mikäli ihminen tulee helluntaiuskoon, myös Jumalan ajalliset siunaukset alkavat tulla tuon ihmisen osaksi?
Entäs jos ei tulekaan: Jos ihminen pysyykin köyhänä, syrjäytyneenä, sairaana ja työttömänä? Onko hän silloin vähempiarvoinen kuin menestynyt uskonveli tai sisar? Onko menestys Jumalan mielisuosion merkki ja menestymättömyys merkki Jumalan epäsuosiosta?
Entäs jos ei tulekaan: Jos ihminen pysyykin köyhänä, syrjäytyneenä, sairaana ja työttömänä? Onko hän silloin vähempiarvoinen kuin menestynyt uskonveli tai sisar? Onko menestys Jumalan mielisuosion merkki ja menestymättömyys merkki Jumalan epäsuosiosta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Köyhät,syrjäytyneet,sairaat ja työttömät ajetaan Seurakunnasta ulos valheilla ja väännöllä sillä Likaiset ja huono onniset ihmiset eivät voi olla Helluntalaisia!
Jos asiassa on perää, tapahtuuko se siksi, että rupusakin seurakuntaan kuulumisesta seurakunnan imago kärsii?
Hyi että kehtaatkin tuollaista kirjoittaa- tuohan on panettelua.
Jumala armahtakoon sinua.
Jos olet itse tuollaista kokenut, että joku sinut ajoi pois kirjaimellisesti, niin menepä juttelemaan todistan kanssa sen henkilön luo.
Kenelläkään ei ole oikeutta "katsoa karvoihin",
eikä tuomita sen mukaan.
Jeesuksen luo uskalsivat syntiset ja raihnaiset tulla, niin köyhät kuin rikkaatkin(rikkaat usein kiusaten) sama periaate tulee olla vallalla Jeesuksen omissa.
Jos itse tuntee vertaillessaan itseään muihin, vajaamittaisuutta, se on vihollisen juoni ja katse suunnattu väärään kohteeseen.
Jokainen on saman lunastusveren hinta, rikkauteen, terveyteen, työhön tai muihin olosuhteisiin katsomatta ja oikeutettu palvelemaan avoimin ja iloisin mielin Vapahtajaansa
Jumalan pahin vihollinen.
Omaisuus ei merkitse mitään, eikä sen puute.
Jeesukselle on sielu tärkein ja sen pelastusta ja hyvinvointia pyritään seurakunnassa julistamaan ja vahvistamaan, henkilöön katsomatta.
Mielestäni srk:n imago kärsisi eniten, jos sieltä puuttuisivat epäonnistuneet ihmiset, koska silloin seurakuntaa ei olisikaan.
Tästä olen ihan varma!
ole merkki Jumalan siunauksesta, vaikka se onkin Jumalan hyvyyden eräs merkki.
Ihminen myös vastaa Jumalan edessä siitä, miten on taloudellista menestymistään käyttänyt.
Ensin Jumalalle, sitten ohje rikkaille Jumalalta, antaa köyhille.
Jos sinäkin olet köyhä taloudellisesti, olet Jeesuksessa rikas.
Ei kannata tuijottaa liikaa siihen mitä muilla on, vaan ammentaa Jeesukselta rakkautta, anteeksiantoa, armoa ja iloa jokapäiväiseen elämään. Suuri onkin jumalaisuuden salaisuus YHDESSÄ TYYTYVÄISYYDEN kanssa.
Jos saat joka päivä syödä, sinulla on vaatteet ja asunto, niin on aihetta kiittää ja iloiten palvella Jumalaa.
Sairaanakin voi olla kiitollinen, koska sellaisenaan saa olla Jeesuksen lunastusveren hinta. Ala-arvoisuuden kokemus johtuu monesti siitä, kun vertailee itseä ja tilannettaa siihen mitä muilla on. Ei anneta sen vahingoittaa rakkaussuhdetta, sitä hoitavaa ja parantavaa, joka meillä Jumalan armosta on Jeesuksen kanssa.
Tunnemme välillä huonommuutta, mutta Jeesuksen uhrikuolema ja voitokas ylösnousemus ja sen voima kuuluvat täydellisesti jokaiselle meidän tunteistamme huolimatta.
Sinä olet Jeesuksen rakas ja Hänen sovintoverensä hinta...mikä ihana armo, jota emme ansaitse kukaan vaan se on Jumalan suurin rakkauden käden ojennus. Niin kallisarvoinen olet Hänelle ja minä myös.
Ammennetaan Jeesuksesta ja kätkeydytään Häneen ja annetaan Hänen vallata meidät niin, että kaikki Hänen Sanansa ja tahtonsa kanssa ristiriidassa oleva postuu ajatuksistamme ja sydämeltämme, eikö niin?
Siunaten puolestasi rukoilen ja kiitän sinusta Jeesusta!