onko syntiä?

tämä on vähän tyhmä kysymys, mutta onko teidän mielestä räiskintäpelien pelaaminen syntiä
eli fps-tyyppiset, cod4 ,bad company jne..

itse tykkään niitä pelata netissä muita vastaan, kait siinä on se että onko taitavampi, nopeampi, parempi kuin vastustaja,

-toisaalta siinä nyt sitten ammutaan toisia!

onko syntiä/väärin
9518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ei ole. Ne ovat uskovaisten satuja. Ja vaikka syntejä olisikin, niin olisiko pikseliukkojen tappaminen pahempi asia, kuin poltaa oikeita ihmisiä roviolla noitina? Ja jos nyt vaikka olisikin pahempi asia, niin mitä väliä? Kristinuskon mukaan kaikki, jotka uskovat herraan pääsevät taivaaseen, joten ainut synti kristittyjen jumalalle on se, ettei usko siihen. Mutta uskonnot ovat kuitenkin satua, joilla ei ole mitään merkitystä.

Äänestä

Viihde ei ole syntiä. Mutta se voi olla paheellista.

Synti ja pahe ovat eri asioita.

Kaikki viihde ei ole edes paheellista.

Äänestä

Olet varmaan nuori ihminen jolla ei ole perhettä eikä kauheesti muita velvollisuuksia hoidettavana.
Ajan voi käyttää paremmin tai huonommin. Huonoimpia tapoja käyttää aikaa on juopottelu yms.

Huolehdithan riittävästä liikunnasta ja ulkoilusta?
Vietätkö aikaa uskovien ystävien kanssa? Rukoiletko ja tutkitko Sanaa? Ja huolehditko maallisista velvollisuuksista, autatko toisia?

Oletko siinä paikassa (työ ja opiskelu) jossa Herra tahtoo sinun olevan?

Herra kyllä karsii turhat jutut, jos kulkee hänen johdatuksessaan.

Siis onko räiskintä turhaa? Ei välttämättä. Se voi lisätä kiitollista mieltä joka on paras uhrilahja.

Äänestä
  • joita ei pidä pelata. esim. jos on kovin raakaa ja aidonnäköistä väkivaltaa.

    Äänestä

  • pelejä kirjoitti:

    joita ei pidä pelata. esim. jos on kovin raakaa ja aidonnäköistä väkivaltaa.

    niin, kiitän!

    Äänestä

  • pelaaja00 kirjoitti:

    niin, kiitän!

    Kinkkinen kysymys, ite oon uskossa ja oon pelannu kaikenlaisia pelejä pikku pojasta asti, ainakaan omatunto ei soimaa tappamisesta pelissä liekö tuo kaikki sitten turruttanut. Hahmot mitä peleissä tapan eivät tunnu todellisilta joten en voi sanoa että mielessäni olisin tappanut jonkun. Se että oikeassa elämässä olisi samanlaisia tunteita on selvä synti. Tosin pelit synnyttävät välillä hyvin agressiivisia tunteita ja turhautumisia mikä taasen vaikuttaa omaan persoonaan hetkellisesti, tämä taas voi johtaa syntiin tai on itsessään syntiä :/ heh vaikeeta on.

    Äänestä

  • Miksi Herra tahtoo että opiskellaan tai tehdään työtä?? Miksi Jumala haluaisi meidän haalivat rikkauksia työllä?? En tajua tuota lausettasi.

    Äänestä

  • Häh? kirjoitti:

    Miksi Herra tahtoo että opiskellaan tai tehdään työtä?? Miksi Jumala haluaisi meidän haalivat rikkauksia työllä?? En tajua tuota lausettasi.

    Sananl. 30:8 Vilppi ja valhepuhe pidä minusta kaukana. Älä köyhyyttä, älä rikkautta minulle anna; anna minulle ravinnoksi määräosani leipää.
    Siinä ohjetta rikkaudelle.

    Äänestä

Pelaaminen on siinätapausessa,syntiä jos se on tärkeämpi kuin jumalansana.Ja sitoo sun mielesi pitäisi saada on etusijalla.Kaikea muuta.
Silloin se on syntiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelaaja00 kirjoitti:

tämä on vähän tyhmä kysymys, mutta onko teidän mielestä räiskintäpelien pelaaminen syntiä
eli fps-tyyppiset, cod4 ,bad company jne..

itse tykkään niitä pelata netissä muita vastaan, kait siinä on se että onko taitavampi, nopeampi, parempi kuin vastustaja,

-toisaalta siinä nyt sitten ammutaan toisia!

onko syntiä/väärin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu