väärästä opistanne! Vl on se oikea usko nykyaikana mikä on annettu. Vl:illä on taivasten valtakunnan avaimet. Armonaika ei ole vielä ohi mutta pian voi olla.
Tehkää parannus
utelias ulla
3218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ulla hei,koskas minä olen käskenyt hyökätä toisia uskovia vastaan.Eiköhän meillä ole tekemistä syntisen maailman parantamisessa.Helluntailaiset ovat jatkaneet hengen lahjojen esiintuomista siitä mihin me jäimme.He ovat kansainvälisenä liikkeenä myöskin välttäneet umpioitumisen ja lähetystyön laiminlyömisen.Tee siis parannus(mielen-ajattelutavan muutos)että voisit iloita toisten kanssa.
oman lahkon. Kuulun siihen parin kaverini kanssa. Me emme keksi "kerhon" sisäisiä omasta päästä revittyjä sääntöjä, vaan toiminta perustuu ihan vaan Jeesuksen opetuksiin. Mekin mennään taivaaseen.
En näe miksi oma lahkoni olisi yhtään huonompi kuin muutkaan?
Suurin ero muihin lahkoihin on se, että me emme usko Jeesukseen, vaan siihen mitä hän opetti. Ei Jeesus kaipaa ylimpänä olentona mitään uskomista ja palvontaa. Hän vain on.
Rakasta lähimmäistäsi, auta apua tarvitsevia ja älä satuta ketään. Tarviiko tuohon muka lisätä jotain pellesäännöksiä esimerkiksi televisiosta?
Jumala lähetti Jeesuksen sovittamaan syntimme.
Joh,3:16. "Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän."
Jeesus puhui samassa luvussa uudestisyntymisestä.
Mitä tämä uudestisyntyminen eli ihmisen pelastus on ja merkitsee ?
Lue tarkemmin :
http://www.nic.fi/~jlindell/pelastusvarmuus.htm
Onko nämä asiat otettu huomioon siinä "uudessa lahkossa" ???