Palstan aihe!

Ohjaako älykäs voima kehitystä vai luotiinko maailma yhdessä yössä?

Mitä tekemistä tällä on evon kanssa? Miksi evot tunkevat palstalle Raamatun vastaisia oppejaan tyrkyttäen? Tarkoitus on keskustella luomiskertomuksen tulkinnoista, ID:n eri variaatioista ja tutkimustuloksista. Mikä saa evon tunkemaan tänne? Kiinnostus hengellisiä asioita kohtaan? Ettei vaan olisi kaipaus Jumalan puoleen. No hyvähän se on, mutta eksytys ei tänne kuulu.
7339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi sitten jatkuvasti jäkätät ja jäkätät itse keksimästäsi "evo-teoriastasi" ja rakentelet aivottomia olkiukkojasi evoluutioteoriaa vastaan, kykenemättä *kertaakaan* esittämään *ainoatakaan* pätevää argumenttia väitteitesi puolesta?

Esitäpä nyt puolestasi todisteita ID-"teoriasi" ja kreationismin puolesta. Et ole kertaakan vielä moista tehnyt.

"...Mikä saa evon tunkemaan tänne?"

Koetapa arvata?

Annan pienen vinkin: Epärehellisellä "argumentoinnillasi" saattaisi olla jotain tekemistä tuon kanssa...

Äänestä

Heti kun Outsider ja kumpp. lakkaavat tunkemasta palstalle sellaisia evoluutioon liittyviä juttuja kuin alla, niin me lakkaamme oikomasta virheitä:

"Näyttäkää minulle apinaihminen. En usko ennenkuin näen."

"Miten on mahdollista, etteivät evot tajua eroa oikean kehityksen ja rappeuttavan kehityksen välillä. Jälkimmäinen on tieteellisin keinoin havaittu ilmiö, joka perustuu geenien rekombinaatioon ja rappeuttaviin mutaatioihin genomissa, mutta edellinen on mahdottomuus ilman intelligenssiä, jonka Raamattu ilmoittaa olevan Luoja, kaikkivaltias hyvä Jumala. Ajatuksia?" (Viimeinen kysymys osui kohdalleen - vahinko, että kirjoittaja ei noudattanut omaa ohjettaan.)

"Evoluutio ei siis ole oikeassa tai todennettavissa eikä se käytännössä muuta maailmaa miksikään, se että joku tutkii fossiileita."

"Onko ihmisen evoluutio todella pysähtynyt?"

"Miksi ei siis evoluutio ole jo aikaa sitten kehittänyt sääskipopulaatiota, jolla olisi keinot kiertää sirppisoluanemian niille tuottama ongelma?"

En tiedä siideristä, mutta minusta nuo kysymykset eivät ole "luomiskertomuksen tulkintoja".

Äänestä

Edellinen avauksesi koski evoluutioteorian ja ufokulttien välistä suhdetta. Miten kumpikaan aihe liittyy tähän nyt julistamaasi ainoaan oikeaan kysymyksenasetteluun?

Mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Jos nyt olet nähnyt valon ja ymmärrät mitä palstalla pitäisi käsitellä, niin mielenkiinnolla odotan keskustelua älykkäästä suunnittelusta ja kreationismista ihan ilman evo-hapatusta.

Mikä on kreationistien tarjoama "metodologinen supernaturalismi" vai miten te tiedonhankkimismenetelmäänne halutte kutsuakkaan. Mitä uutta tietoa se voi antaa meille ligniinien hajoamisesta? Miten se auttaa meitä selvittämään prionien lisääntymisen salat?

Mikä olikaan älykkään suunnittelun selitys taksonomisessa luokittelussa esiintyville samanlaisten rakenteiden "ryppäille" ja toisaalta eri taksonomisten ryhmien keskinäisille eroille. Miksi eri ryhmille on täsmälleen samaan tarkoiotukseen suunniteltu eri ratkaisu ja samaa rakennetta käytetään eri tarkoituksiin saman ryhmän sisällä? Hämmentävää.

Mikä oli rappeutumislajiutumisen nopeus paratiisista karkoittamisen ja suuren tulvan välissä? Miten paljon se hidastui rappeutumisen ja geenipoolin köyhtymisen takia vedenpaisumuksen jälkeen?

Miten ratkaisemme Nooan arkin selvittämättömältä tuntuvan lujuuslaskelmaongelman? Miksi Arkki ei katkennut?

Kyllä kreationismissa ja älykkäässä suunnittelussa riittää avoimia kysymyksiä.

Äänestä
  • Toinen mielenkiintoinen haaste kreationisteille on harvemmin käsitelty ongelma siitä. miten Aatamin kylkiluusta synnytetyn Eevan kromosomeista saatiin poistettua Aatamin Y-kromosomi ja korvattua se toisella X-kromosomilla.

    Hauska asiaan sinänsä liittymätön havainto on se, kuinka monet kreationistit koettavat esiintyä "sivistyneinä" kirjoittamalla Aatamin "Aadamina".

    Siinähän taitaakin olla kreationismin korkeimman sivistyneisyyden asteen määritelmä pähkinänkuoressa...

    Äänestä

Keskustelu alkaa.

Olipa kerran jumala joka loi, jotakin.

Keskustelu päättyi.

Koskapa...

Mitä keskustelemista semmoisessa on jos mielikuvitushemmo nimeltä jumala voi sormiaan napsauttamalla muuttaa minkä vain asian miksi vain missä ja milloin vain ?

Mitä ? Mitä ? Mitä ?

Mielipuolista etten sanoisi.

-evvk-

Äänestä

herran tahdosta. Itse olet keksyt evo-opin mitä piekset. Itse luuletn että väitteidesi huuhaa tulee toteen sillä että esität tieteestä asiantuntemattomuudesta johtuvia valeita...

Itse kreatinistit kokoajan ovat ottamassa evoluutiota puheeaiheeksi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outsider____! kirjoitti:

Ohjaako älykäs voima kehitystä vai luotiinko maailma yhdessä yössä?

Mitä tekemistä tällä on evon kanssa? Miksi evot tunkevat palstalle Raamatun vastaisia oppejaan tyrkyttäen? Tarkoitus on keskustella luomiskertomuksen tulkinnoista, ID:n eri variaatioista ja tutkimustuloksista. Mikä saa evon tunkemaan tänne? Kiinnostus hengellisiä asioita kohtaan? Ettei vaan olisi kaipaus Jumalan puoleen. No hyvähän se on, mutta eksytys ei tänne kuulu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu