Englanti käy Irakissa omaa erillissotaansa Irakia vastaan.Englannin sotatoimilla ei ole MITÄÄN tekemistä Usan käymän Irakin sodan kanssa.Englannin käymä sota Irakissa on seurausta ns. ajopuuteoriasta. Turha on Englantilaisia moittia erillissodastaan sillä kenen muun kanssa Englanti olisi voinut liittyä kuin USA:n kanssa Irakia vastaan?Liittolaiset olivat 2003 aika vähissä Irakin uhkaa vastaan.
Britit Irakissa
erillissota
4226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tsekkien miehityksessä 1968 oli sen pääsotijan lisäksi. Kun Puola WWII:n edellä miehitti osia Tsekkoslovakiasta, niin oliko se Saksan myötä, erillis vai mikä sotija.
sisäinen asia samoin kuin esim. Suomen sisällissota oli Suomen sisäinen asia johon muilla mailla ei ollut puuttumista.Puola toimi sen aikaisten lakien mukaisesti täysin lainmukaisesti samoin kuin Suomessa toimittiin 1918.
kaiketi ei mennyt ensimmäisellä kerralla "jakeluun", niin toistetaan. Oliko Puola kansallissosialistisen Saksan myötä vai kanssasotija silloin kun he yhdessä miehittivät Tsekkoslovakiaa 1939. Oliko Neuvostoliitto Saksan liittolainen vai kanssasotija hyökätessään Puolaan 1939 syyskuussa ja miehittäessään itäisen osan Puolasta.
maan sisäisiä asioita.Toisarvoisia.