Täälä näkee alituiseen Soinia kritisoivia avauksia.
On varmaan mennyt moni perustelu ohikin, mutta nyt olisi kaikilla Soinin linjausten kiihkeimmillä vastustajilla koota tähän ketjuun keskeisimmät argumentit Soinia vastaan.
Tämä asia vain yleisen mielenkiintoni asiaa kohtaan vuoksi.
On varmaan mennyt moni perustelu ohikin, mutta nyt olisi kaikilla Soinin linjausten kiihkeimmillä vastustajilla koota tähän ketjuun keskeisimmät argumentit Soinia vastaan.
Tämä asia vain yleisen mielenkiintoni asiaa kohtaan vuoksi.
Vastaukset 17
Vanhimmat
että Perussuomalaisille tulee suuri vaalivoitto. Kaikki ansio ei tietenkään lankea Soinille. Astrid Thorsia saa kiittää myös:)
pienen puolueen kuten perussuomalaisten mahdollista, tulevaa vaalivoittoa koitettu ennalta mitätöidä valtaa pitävien taholta, ainakaan tässä määrin?
Ei se Astridkaan ilman pahaa aavistustaan tulevasta lähti moisia lausumaan.
Sitä sinäkään ystäväiseni tuskin kehtaat kiistää, kun Soini itsekin on sen jo käytännössä myöntänyt? :)
ha ha hah haaa
Jos ilmaisu 'käytännössä myöntänyt' tarkoittaa epäsuoraa hyväksyntää Soinilta rasismille, voisitko linkillä esittää Soinin kyseiset puheet ja vääntää niiden epäsuoruus käytännön myöntämiseksi?
Perussuomalaisten mollaaminen kääntyy mollauksen kohteen eduksi. Itse olin päättänyt kuulua nukkuviin, mutta Thorsin kommenttien jälkeen päätin äänestää Perussuomalaista ehdokasta.
sivulla olevia viestiketjuja, kuten "Avoin kirje Astrid Thorsi´lle", tuskinpa jaksat availla mitään linkkejäkään?
etkö silti parempaa provoa keksinyt??, kieh kieh kieh....
menee.
Nyt tiedämme, keitä soinin naamaplakaatin takana piileksii. Kauheaa!!!
kerran tarjota linkki suoraan lainaukseen Soinilta anonyymin henkilön vuodatuksen sijasta ja olla arvuuttelematta henkilön, jolle vastaat jaksamisilla.
Jaksanpa kuitenkin poimia muutamia kohtia kyseisestä "avoimesta kirjeestä":
>Soinin -Saarakkalan Rasistisena "Perusperse"-linjauksena on Suomalaisten ihmisten eriarvoistaminen.<
Missä ovat näin sanoneet?
>Heidän yhteinen sanomansa on, että Karjalaiset ovat Pohojanmaalaisiin nähden alempiarvoisia b-luokan kansalaisia.<
Entä tämän?
>Saarakkala:
Avoimesti Hitleriä ja Natseja ihannoiva poliittinen broileri..<
Miten tämä avoimuus ilmenee?
>Muistuttaisin siua hyvä aateveli,että Oslon
Pohjoismaiden neuvoston kokoukseen juuri Saarakkala yritti saada virallista edustusta ylikansalliselle äärioikeistolaisryhmittymälle.<
Mistä muualta on saatavissa viitteitä kyseisten ryhmien "äärioikeistolaisuudesta" kuin valtaapitävästä äärisuvaitsevaisesta mediasta?
>Ulkomaisten tiedustelupalveluiden todentamien asiakirjojen mukaan Saarakkala on käynyt Hitler-pyhiinvaelluskierroksella keväällä 1999.<
Jos asia on todennettu, olisi mielenkiintoista viittaukset näihin todennettuihin faktoihin käsiin saada.
>USA on jo evännyt maahantulo ja vierailuviisumit Saarakkalalta,eräänä perusteena poliittisen äärioikeistolaisuusryhmän johtaminen.?<
Näinkin henkilökohtainen asia vuotanut sitten julkisuuteen. Milloin ja mikä oli lähde?
>Lahtinen on myös IKL:n taistelusiiven koulutuspäällikkö,jojka vetää Järviharjun mailla taisteluleirejä.<
Onko näille taisteluleireille mahdollisesti toista nimitystä kuten MPKY:n kurssit?
>Juuri nyt Oikeusministeri Tuija Braxille on toimitettu dokumentteja, joissa Soini omakätisellä allekirjoituksella painostaa rekisteri ja oikeusviranomaisia ratkaisemaan Helsingin Hallinto-Oikeuteen edenneet kiistat( 2 eri viraastoa,2 eri kiistaa) Perussuomalaiset Rp:n,siis käytännössä Soinin hyväksi.<
Luonnollisesti Brax tulee nostamaan ison haloon tästä nyt vielä vaalien kynnyksellä. Outoahan se olisi, ellei nostaisi.
>Marssittaessaan eturivin ehdokkaiksi mm.Vaaliteema:
Avointa rasismia ja muukalaisvihaa lietsovaa "Rotutohtori",KPS:n ykkösehdokas Jussi Halla-Ahon H:ki,<
Missä Halla-aho lietsoo avointa muukalaisvihaa ja rasismia? Ei riitä Scriptan mainitseminen, vaan sieltä kyseisten kohtien poimiminen.
Kun olet edellisiin kysymyksiin saanut itse perustellen vastattua, esitän yhden ainoan jatkokysymyksen.
sinua kauhistuttaa?
palstaterroristille jauhot suuhun kertalaakista.
munaton arkistonhoitaja.
Late.
Kunnioitan Eduskunnan puhemies Sauli Niinistön työryhmän keskeneräisiä tutkimuksia, joten Braxille mennyt posti jäänee salaisuudeksi marraskuun julkistamisiin saakka...
Kuulin tänään puolueen myyrältä, että Soini viettää vaalijuhlia ensi sunnuntaina vasemmiston omistamssa ravintolassa Zetorissa, Helsingissä. -Kuten teki viime eduskuntavaalienkin jälkeen.
Aika jännää, että Soini hankkii Helsingissä vaalivoiton Jussi Halla-ahon persnahalla, mutta vie sitten miehen vasemmiston pesäpaikkaan. Osaakohan tuo Soini edes hävetä pohjatonta linjattomuuttaan?
-Asiasta on kertonut muuten myös Uimis.
persulistaa vaaliliittolaisineen, niin ei voi kun säälitellä niitä veronmaksajaparkoja, jotka joutuvat kaiken "soinilystin" maksamaan. Kauheaa!
salaisuudeksi..Milloin esitätte faktoja?