Kauheasti löytyy tietoa autoista, mutta kukaan ei kerro, mitä tarkottaa automaattivaiteistossa vaihteet 1,2,3. Jos DRIVE- vaihteella ajetaan, R-vaihteella peruutetaan ja P:llä ollaan parkissa, niin mihin tarvitaan muita vaihteita. N-niinku Neutral, mitä sillä tehdään.
Automaattivaihteisto
palasse
4758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ne ovat pakkovaihteita. Varmasti autokoulussa kertovat.
vain kolme: E=eteenpäin, R=taaksepäin, N=vapaa.
On ihan autokohtaista, jos vaihteistossa on valittavissa "ylimääräisiä" vaihteita. Jossain 1 tarkoittaa, että auto liikkuu vain 1-vaihteella, jossain toisessa taas se voi tarkoittaa, että auto käyttää esim. neljää pienintä vaihdetta. Periaatteessa ei tarvita kuin D -ajoasento, R -peruutusvaihde, P -pysäköintivaihde ja N -vapaa. On tiettyjä tilanteita jolloin vaihteen on oltava vapaalla, ehkä harvemmin mutta auton käyttöohje kertoo kaiken tarvittavan.
N= vapaa käytät jos autoasi hinataan.
1= pakko ykkös vaihde alle max 40km nopeudessa voi käyttää
2= pakko ykkönen ja pakkokakkonen, alle 90 km nop voi käyttää
Käytännössä 1 ja 2 ei tarvitse käyttää koskaan. Kyllä manuaalissa sanotaan ne ekstraolosuhteet esim vuoristo jolloin niitä voi käyttää halutessaan.
Itse kokeilein niitä kerran autooni tutustuessani mutta ei niitä tarvitse.
Kyllä P,R ja ajaessa D on ne mitä käyttää