Löytyykö tältä palstalta ihmisiä jotka 1970 luvun lopulla olivat kesäsiirtolassa särkisalossa...????
Pensalo
23
3371
Vastaukset
- juuuh
Mä olin kanssa noihin aikoihin muutaman kerran. Vieläköhän se kummituspappi kiipeilee katolla :D
- särkisalo
Eipä ole enää koko pensaloa tai pensalo on mutta ei kesäsiirtolaa 2 vuotta sitten rakennukset purettiin ja myytiin kahtena erillisenä tonttina!!
vuokrasopimus loppui!!- vvvvvvvvvvvvvvvvvvv
ei löydy
- RakkuPintanen
Löytyy, itekin olin koko -70luvun, ja -80 luvun alun pensalossa :D
- 80luku
Hep, muistan tarinat kummitus papista, ja ne yölliset retket tyttösiirtolaan ja kun kiinni jäätiin niin yöllä pukille seisomaan kalsarit jalassa :)
- Anonyymi
Vanha ketju mut itse olin 80 luvun lopulla hiekkarannassa ..muistan kans hyvin yölliset retket pensaloon ja pappi tarinat 👌
- Anonyymi
Minä olin v. 1985 koulun leirikoulussa Särkisalossa ja tarina Pensalon papista tuli tutuksi...
- Anonyymi
Olin useampaan kertaan rynditiivisteet mukaan pakattuina. Rankaisupukki tuli myös tutuksi ....en muista syytä, mutta paikallaan piti seistä ;). Siellä oli miesvalvoja, joka ajeli Vespalla....muistaako muut?
- Anonyymi
Hyvin muistan. Ja sillä (taistelupukilla) tuli seisottua useammankin kerran. Silloin harmitti, nyt ne hienoja ja mukavia muistoja.
T. Tamminen - Anonyymi
Juuh, se oli Masa ;)
- Anonyymi
Särkisalon hiekkarannassa tuli oltua joskus 70 luvun lopussa - 80 luvun alussa, joitakin kesiä putkeen.
- Anonyymi
Olin aikanaan,joskus 1970 luvun puoless väliä
- Anonyymi
Itse taisin olla 80 luvulla siel kaikki kesälomat.
Paljon mukavia muistoja jäänyt tuolta ajalta.
T: kaitsu - Anonyymi
Olin 1950 luvulla Särkisalon pensalon kesäsiirtolassa, olin n. 6 - 8 vuoden ikäinen. Onko sen aikaisesta jotain dokumenttia ja vanhoja valokuvia?
Terv. Kauko Laiho Turku kauko.laiho - Anonyymi
Hammarberg morjens. Olin varmaan 4 kertaa putkeen tuolla ja hauskaa oli, viimeiset kerrat tuvan vanhempana ja silloin saatiin itse olla mukana järjestämässä yö kävellä. Hienoja muistoja ja terveisiä kaikille ketkä tunnistaa .( ent wiss )
- Anonyymi
Tunnistan :)
- Anonyymi
Kyl muistan Hammarbergin
- Anonyymi
Muistoja useammalta kesältä😊 Särkisalossa. Ent. Gröhn sisarukset Katja ja Anu
- Anonyymi
Hauskat muistot kesäsiirtolaajasta, mutta vuosi oli, jos oikein muistan 1958-1960
- Anonyymi
Silloisen Kaulakoruni hävisi sinne johonkin.
- Anonyymi
ootko ajatellut tilata ruokaa woltista kun et jaksa ruokaa väsätä tai on roskaruuan himo? Woltista saat koodilla U6A6K 3x4e alennuksen tilauksesta, nauttikaa :)
ja hyvää joulun odotusta kaikille :) - Anonyymi
ite ollu 90 luvulla viel ... nykysin en tidä onko mitään tpimintaa .... muistan pensalossa vietetyt ajat
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792018- 1721721
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691598Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241403Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1001378- 1001037
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1541028Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731027Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228856Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56810