Kyllä taas tänä sateisena iltana Hesassa totesi, miten huonosti jalankulkijat mustissa vaatteissaan näkyvät niinsanotuilla valaistuillakin kaduilla.
Tiedoksi jalankulkijoille, jos ette ole autoilijoita: Nykyautoissa on hemmetin huonot lähivalot ja usein paksu tuulilasin vasen (tai oikea) sivupilari jättää teidät katua ylittävät varjoon.
Ei riitä lähivalojen kantama pysähtymään 40km/h nopeudesta.
Heijastin on ihan ratkaiseva apu!
Tiedoksi jalankulkijoille, jos ette ole autoilijoita: Nykyautoissa on hemmetin huonot lähivalot ja usein paksu tuulilasin vasen (tai oikea) sivupilari jättää teidät katua ylittävät varjoon.
Ei riitä lähivalojen kantama pysähtymään 40km/h nopeudesta.
Heijastin on ihan ratkaiseva apu!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja jos pimeässä kolahtaa, niin heijastimeton jalankulkija (tai valoton pyöräilijä) maksakoon auton korjauskulut.
Kunnon penaltit kevyellekin liikenteelle. Nuo naurettavat 20e sakot (tai ei mitään) ei oikein vakuuta.
(Kyllä, minulla on fillarissani etu- ja takavalot, ja kävellessä tuplaheijastimet)
"Ja jos pimeässä kolahtaa, niin heijastimeton jalankulkija (tai valoton pyöräilijä) maksakoon auton korjauskulut."
Mikäs auktoriteetti sä kuvittelet olevasi? Joku keisari vai? Se on kuule raastupa ku ratkasee, et sinä. Ryömis nyt takaisin sinne kivenkoloon, josta tulitkin.
jos ei edes 20 metriä näytä.
Jo on aikoihin eletty kun jalkojen väliinkin on täytynyt ympätä ihan valot. Ennen onnistui ihan käsikopelollakin.
Yleensä lasketaan reaktioajaksi 1 sekunti. Nopeudella 40km/h= 11,11m/s auto etenee 11,11m.
Tällöin jarrutusmatkaa jää 8,88 metriä eli 2 autonmittaa.
Onpas sulla hyvät jarrut:
hidastuvuus a=v^2/(2*s)= 11,11^2/(2*8,88) =6,94 m/s^2, jolloin kitkakerroin 6,94/9,81= 0,70.
Väitän, ettei kitkakerroin tiehen kaikilla neljällä pyörällä ole noin hyvä sateella.
pari lausetta pisti vähän silmään.
>>ja usein paksu tuulilasin vasen (tai oikea) sivupilari jättää teidät katua ylittävät varjoon.>Ei riitä lähivalojen kantama pysähtymään 40km/h nopeudesta.