vei ääneni kristillisiltä:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810228464622_uu.shtml
Veikkaanpa, että monikin jättää tuon möläytyksen vuoksi äänestämättä kristillisdemokraatteja, ja äänestää vaikkapa perussuomalaisia!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200810228464622_uu.shtml
Veikkaanpa, että monikin jättää tuon möläytyksen vuoksi äänestämättä kristillisdemokraatteja, ja äänestää vaikkapa perussuomalaisia!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Minusta tuo on hyvä idea. Olen kyllästynyt maksamaan korkeampaa lupamaksua vain siksi, että jotkut jättävät sen maksamatta.
Näin on, bjarnelta harvoin kuulee mitään järkevää kommenttia, mutta tämä on suorastaan loistava idea. Salakatselijat kyykkyyn vain. Ne, jotka väittävät etteivät omista televisiota, ovat valehtelijoita.
ei ole telkkaria, joten en myöskään vuokrassani haluaisi maksaa TV-lupaa. Enkä veroissa jne...
Ylen pitäisi siirtyä maksukorttiin joka työnnetään digiboxiin, silloin maksamatta ei voisi katsoa tv:tä.
uudistus tietäisin YLE:n konkurssia. Suuri osa kun mielellään jättäisi katsomatta ko. roskakanavia, kun mainosrahoitteisilta tulee parempaa ohjelmaa. Sen vuoksi herrat eivät moiseen suostu.
tuntuvat kilvan työntävän perussuomalaisten vankkureita kohti mahtavaa vaalivoittoa.
Mistä näitä typeryksiä oikein sikiää?
Sen nyt ymmärtäisin jos kyseessä olisi jokin vähällä järjellä varustettu somali, että moisia laukoo, mutta että syntymähurahtanut Kallis menee aukomaan päätänsä asioissa joista ei itse näytä tietävän mitään.
Tämähän vaatisi jopa Suomen perustuslain muutosta.
No onneksi minulla on vielä OK talo , joten Kallikset & Co;t eivät määrää minun telkkarilupiani, joita en takuulla maksele !
Kun Late tossa uhoaa, ettei varmaan maksa TV-lupaa, oletan, että hänellä kuitenkin on televisio. Jos näin on, kysyisin häneltä, onko vielä jotain muuta mitä haluaist varastaa minulta? Luulin että pohjoisen harvahampaat ovat rehellistä väkeä, mutta näköjään eivät ole.
"Luulin että pohjoisen harvahampaat ovat rehellistä väkeä, mutta näköjään eivät ole."
Aika erikoinen ja harvinainen luulo muuten tuo.
Mikäli tv-lupa tulisi asunnon vuokraan ujutettuna pakkona, niin se laskettaisiin pakollisiin asumismenoihin, jonka sosiaalitapausten kyseessä ollen maksaisi kunta.
Maksakoon kunta, pummien elättämiseen niitä veroja keratäänkin. Saapahan itsekin veronmaksajana joskus jotain vastineeksi jos tv-luvan hinta laskee.
Verorahoillahan sosiaalipummit elätetään. Verosi nousisi tuon "uudistuksen" seurauksena enemmän kuin säästösi oman tv-luvan kohdalla olisi.
Tietenkin elätetään, mutta maksaisivatpahan muutkin laistamiaan maksuja verojen muodossa.
oikeutetut ole jättäneet tv-maksuja maksamatta. Ehdotetun mallin tapauksessa automaattisesti toimeentulotukeen oikeutetun tv-maksut menisivät veronmaksajien maksettavaksi.
Ja sekin on huomioitava, että mikäli asumiskulut nousevat ehdotetulla tavalla, niin se johtaa myöskin toimeentulotuen piiriin kuuluvien määrää Suomessa. Moni, joka aikaisemmin on juuri ja juuri pysynyt toimeentulotuen piiristä pois, alkaakin täyttää tuen saamisen edellytykset.
toimeentulotukea, ja jos TV-lupa sisältyisi vuokraani niin nostaisi asumistukea pikkuisen.
Kysymys kuuluu miksi KELAn pitäisi rahoittaa yleisradion toimintaa, ja suostuisiko KELA siihen ? Luultavasti ei.
Minulla ei oikeasti ole TV:tä, miksi maksaisin sen käytöstä ? Valtion pitäisi sitten ostaa mulle TV, koska mulla ei ole siihen varaa, vähintään 500 euron lahjakortti TV liikkeeseen, sillä saa halvan taulutelkkarin.