VR:n toimitusjohtaja Henri Kuitunen ja VR-konsernin hallituksen puheenjohtaja Antti Lagerroos erosivat, koska liikenneministeri Anu Vehviläinen (KEPU) on sekaantunut yhtiön johdolle kuuluviin tehtäviin öykkärimäisellä tavalla.
Yhtiön johdon mielestä VR:n siniset vaunut voidaan pitää liikenteessä ensi vuosikymmenen puoliväliin, koska ne ovat hyväkuntoisia. Vehviläinen haluaa kuitenkin tuhlata VR:n rahoja uusiin vaunuihin vain sen vuoksi, että KEPUn tärkeällä äänestysalueella sijaistseva vaunutehdas saisi VR:ltä vaunutilauksia ja KEPU ääniä kuntavaaleissa.
Ulkopuolisen on helppo ottaa kantaa kiistaan. Kuitunen ja Lagerroos ovat oikeassa, ja KEPUn Vehviläinen väärässä. VR:n johto ajatteli VR:n etua ja KEPUli ajoi vain KEPUn etua.
Tuo Vehviläinen on yksi hallituksen surkeimpia ministereitä Vanhasen, Pekkarisen, Anttilan, Lehtomäen, Hyssälän, Kiviniemen ja Väyrysen ohella.
KEPUn suhmurointi vahingoitti VR:ää
7
345
Vastaukset
- Anuli "iso" Vehvi...
avustajaan Mauri "Van Gogh" Pekkarinen ajoivat kepun "aluepoliittista" etua veronmaksajien etua vastaan. Ikävää on se, että kaksi huippujohtajaa äänesti jaloillaan, mutta hienoa se, että veronmaksajien etujen mukaisesti. Kemijärven kepulaiset halusi punaiset vaunut, siniset ei kelvannut. Se oli yllättävää, miten paljon VR joutuu ajamaan täysin kannattamattomia reittejä!
Kepun mukaan jokaisella on oikeus valita asuinpaikkansa, mutta muiden velvoite on maksaa kyydit ja muut kulut. Onneksi kepulaisten määrä maaseudulla vähenee jatkuvasti ja jossakin vaiheessa pitäisi näkyä myös verojen siirrossa.Esko Ahon hallituksessa tuli tutuksi käsite "pekkarointi". Sillä tarkoitettiin sitä, että KEPU ajoi kaikessa vain omaa etuaan.
Ahon hallituksessa Pekkarinen pekkaroin mm. erilaisia siltarumpuja omalle äänestysalueelleen.
Ahon hallituksessa KEPU petti hallituskumppaneitaan aina ja kaikessa. Näin käy nyt myös mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen hallituksessa.- känän päskää
Känä kirjoitti:
Esko Ahon hallituksessa tuli tutuksi käsite "pekkarointi". Sillä tarkoitettiin sitä, että KEPU ajoi kaikessa vain omaa etuaan.
Ahon hallituksessa Pekkarinen pekkaroin mm. erilaisia siltarumpuja omalle äänestysalueelleen.
Ahon hallituksessa KEPU petti hallituskumppaneitaan aina ja kaikessa. Näin käy nyt myös mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen hallituksessa.Kysy ranstecin demareilta mitä mieltä he ovat?
- Totuus on tarua ihmeellisempi
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1604141
Häkämieskin puolustaa kotimaista työtä. - Totuus on tarua ihmeellisempi
Totuus on tarua ihmeellisempi kirjoitti:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1604141
Häkämieskin puolustaa kotimaista työtä.Ministeri Häkämies ei suinkaan ollut sitä mieltä, että valtion pitäisi puuttua VR:n asioihin ja panna VR tekemään jotain, joka ei ole VR:n etu.
VR:n toimitusjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja ajattelivat yhtiön etua eivätkä suostuneet kepun kieroiluihin. Tämä johti heidän eroilmoitukseensa. - lopullisesti
Totuus on tarua ihmeellisempi kirjoitti:
Ministeri Häkämies ei suinkaan ollut sitä mieltä, että valtion pitäisi puuttua VR:n asioihin ja panna VR tekemään jotain, joka ei ole VR:n etu.
VR:n toimitusjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja ajattelivat yhtiön etua eivätkä suostuneet kepun kieroiluihin. Tämä johti heidän eroilmoitukseensa.Demarihallistus läänitti kaikki valtion virastot ja omat yhtiönsä omilla miehillä ja nyt on aika siivota kaapit.
Suomesta löytyy tilalle aina parempia johtajia kuin mitä vasemmistopuoluejäsenkirjan haltijat ovat koskaan olleet, yleensä ylioppilaita.
Vasemmisto luo työttömyyttä ja velkaa, porvari työtä ja toimeentuloa. - ohjelma
lopullisesti kirjoitti:
Demarihallistus läänitti kaikki valtion virastot ja omat yhtiönsä omilla miehillä ja nyt on aika siivota kaapit.
Suomesta löytyy tilalle aina parempia johtajia kuin mitä vasemmistopuoluejäsenkirjan haltijat ovat koskaan olleet, yleensä ylioppilaita.
Vasemmisto luo työttömyyttä ja velkaa, porvari työtä ja toimeentuloa...on sikäli toteutunut, että valtion omaisuus on
myyty ja yksityistetty. Ei ole enää olemassa
sijoittajien vaatimia vakuuksia valtion ja pankkien massiivisten lainojen takaisinmaksuun.
Suomen kansantalous ei oikeistohallituksen aikana
tuota kylliksi, jotta Suomen valtion bondit menisivät kaupaksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815