Mainio teksti, jossa hyvin kysytään:
http://www.vihrealanka.fi/node/2571
"Kuinkas se on, Jaakko Laakso ja muu laitavasemmisto? Vielä äsken pystyitte käyttämään 1970-luvun pamflettejanne vaivatta uudestaan. Kunhan vain vaihdoitte syytökset milloin minkin tahon ”neuvostovastaisuudesta” ”Venäjä-vastaisuudeksi”.
Olisiko aika saapua 2000-luvulle? Koska näemme Kansan Uutisissa Esko Seppäsen kriittisen kirjoituksen Venäjän ”fasistis-imperialistisen johdon” liitosta ”teollisuuspohattojen” ja ”finanssiherrojen” kanssa?"
http://www.vihrealanka.fi/node/2571
"Kuinkas se on, Jaakko Laakso ja muu laitavasemmisto? Vielä äsken pystyitte käyttämään 1970-luvun pamflettejanne vaivatta uudestaan. Kunhan vain vaihdoitte syytökset milloin minkin tahon ”neuvostovastaisuudesta” ”Venäjä-vastaisuudeksi”.
Olisiko aika saapua 2000-luvulle? Koska näemme Kansan Uutisissa Esko Seppäsen kriittisen kirjoituksen Venäjän ”fasistis-imperialistisen johdon” liitosta ”teollisuuspohattojen” ja ”finanssiherrojen” kanssa?"
Vastaukset 9
Vanhimmat
alkavat katsoa maailmaa muutenkin kuin amerikkalaisten kannalta.Kyllä vasemmalla halutaan hyvät suhteet joka suuntaan eikä asettua jotain vastaan.Se on kansan etu ja isäänmaallista ja vastuullista politiikkaa toisin kuin kokkareiden nato-hörhöily ja Usa:n nuoleminen.
Oli hemmetin hyvin kirjoitettu Vasureista. En voi ymmärtää miten ne yhä vaan ajaa venäläisten asiaa, vaikka se maa on oikeistolaisempi kuin mikään muu maa tällä hetkellä.
Jaakko Laakso, Tennilä ja Esko Seppänen on niin pihalla Venäjä-myönteisyydessään kuin vain kukaan voi olla. Tosi vasemmistolaista ajaa Putinin ja oligarkkien asiaa...Lukekaa se kunnolla:
http://www.vihrealanka.fi/node/2571
on puolustanut Venäjän oligarkkeja?
tallaajan pään mukaan parasta olisi jos Eurooppa,Venäjä,Usa ja Kiina olisivat painoarvoltaan samanmoisia niin kaikki joutuisivat noudattamaan pelisääntöjä eikä kukaan voisi yksin huseerata.Tietenkin kokoomuslaisten mielestä Usa:n pitäisi olla aina ykkönen.No valkoinen talo taitaa olla tänä päivänä kokoomuksen isänmaa.
Hihi... Porvarit mahtavat olla melkoisen likinäköisiä politiikan suhteen, vai ettekö todellakaan muista, ketkä poliitikot silloin kulkivat melkein jonossa Tehtaankadun lähetystön ovesta sisään ja ulos ;)
Taistolaiset (ei sama kuin SKDL) tekivät sen aatteen puolesta. Teikäläiset sen sijaan myivät itsensä, kuten tekevät nytkin, kuten on huomattu vaalirahoituksesta. Oma suu on lähempänä kuin pussin suu. Siinä on porvarin aatteet lyhyesti briiffattuna...
Outoja kommentteja, ohi asiasta. Kolumnin herättämä kysymys on, miksi osa vasemmistoliittolaisista suhtautuu edelleen silitellen ja myötäillen Venäjään. Perinnesyistä? Onko vanhoja sitoumuksia esim. turvallisuuspalveluun? Ainakin Jaakko Laaksosta KGB:n ja sen seuraajan FSB:n majurina kiertää koko ajan huhuja; niin sitkeitä että pistää miettimään.
Välillä tuntuu, että Naton ja Usan vastustaminen ovat ainoita asioita joita Vasemmistoliitto ulkopolitiikassa ajaa. Ei-puolue ei pitkälle pötki. Viimeinen sammuttaa valot.
Eikö uskonnollinen fanatismi ja putinistinen äärinationalismi ole paljon vaarallisempia demokratialle kuin Nato, jonka jäsenmaat ovat edes jotenkin sitoutuneet demokratiaan ja ihmisoikeuksiin, USAkin, kuten kolumnissa kirjoitetaan?
Lukekaa se:
http://www.vihrealanka.fi/blogit/kuperkeikkaa
Vasurit tuomitsivat ensimmäisenä venäjän toimet gruusiassa.Samaten vaatimassa kiinan olympia boikottia ensimmäisenä.
Venäläinen nationalismi on yhtä sairasta kuin suomalainen vastaava.Samaten Kirkon ja uskontojen luoman fanaattisuuden erot muslimien vastaavaan ovat olemattomat.
Luulisin bushin patriotismin ja laittoman sodan aloittaminen irakia vastaan olleen syy miksi jenkit voisivat vaikka,go home!
Mutta niinhän he tekevätkin kun valta valkoisessa talossa vaihtuu.
Usa on maana ihan yhtä tuomittava kuin muutkin mutta pilkan kohteena ehkä helpompi.
Johtuen heidän uskonnollisesta fanaattisuudesta joka on aina myrkkyä kunnon vasemmistolaiselle.
Venäjä taasen naapuri kun on pilkan kannalta hieman monimutkaisempi.Me näemme maassa potenttiaalia ja mahdollisuuksia ei niinkään uhkaa.Venäjä on suuri taloudellinen mahdollisuus.
Muutenhan tuo vihreän blogi oli uskomattoman naivi ja typerä kertoen paljon ehdokkaasta kuin myös häntä lainaavista kansalaisista.
Mutta jokainen hakee oman totuutensa.
Ei muuten näytä olevan ehdokkaana sen kolumnin kirjoittaja. Lisää tekstin uskottavuutta.
Ja tosiaan kaikkien vasilien kannattaa se lukea. Ja miettiä mitä saatavaa heidän puolueellaan on Venäjään nojaamisesta ja Usan vastustamisesta kädet nyrkissä ja aina:
http://www.vihrealanka.fi/blogit/suurvallat-heittavat-kuperkeikkaa
Kyse oli kunnallisvaaleista eikä ulkopolitiikasta aivokääpiö!