Palellutin viime talvena oikean käteni ja se onkin aiheuttanut siitä lähtien päänvaivaa. Tuntuu että rystyset on kesto-punaiset ja iho halkeillut. Se koko rystysten alue ärtyy tosi helposti, alkaa punoittamaan enemmän, kirvelee ja kuumottaa. Tuntuu tosi inhottavalta ja saa mut tuntemaan itseni jotenkin ihan ällöksi ja rumaksi. Onko tämä suoraan seurausta paleltumasta, kun tosiaan vain tuossa paleltuneessa kädessä on, ja mitä tämä tarkalleen on ja olisiko mitään mitä tälle voisin tehdä? En voi kättä rasvatakaan, koska se ärtyy monesta voiteesta.
Hieman ehkä sekava viesti, mutta alankin olla aika epätoivoinen .. x(
Hieman ehkä sekava viesti, mutta alankin olla aika epätoivoinen .. x(
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minulta paleltui kikkeli vuosia sitten. Oireet olivat tuskallisia vuosikausia. Vielä sittenkin kun iho oli kuntoutunut näennäisen normaaliksi, paikka oli herkästi kylmänarka. Sai olla tosi tarkka vaatetuksesta.
Olisi tärkeää ettei iho mene rikki infektiovaaran takia.Varmistaisit hoitovaihtoehdot lääkäriltä. Minun tapauksessani ujous pitkitti avun etsintääni ja monta erehdystä tuli tehtyä.