4 miljoonaa Georgiaan Suomelta!

Eikö omassa maassa ole noille rahoille tärkempääkin käyttöä, kuin syytää veromaksajien rahaa maahan, joka aloitti sotimisen ja siviileien surmaamiset. Onneksi Venäjä opetti, ettei se onnistu.

Kuka ensin aseisiin tartuu, sen pitäisi niihin myös kuolla. Saapavilin korruptoitunut ja läpimätä hallinto nauraa partaansa, kun se monta miljardia rahaa omien töppäilyjensä paikkaamiseen.
17715
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suhteet, suhteet ja vielä kerran suhteet. Se pätee politiikassa, taiteessa, työpaikalla, pärjäämisessä elämässä..lista on loppumaton

Se lahjoitus johtuu ihan Stubbista, kun se ihastui siihen georgialais ministeriin ja vietti enemmän aikaa missukan kanssa kuin oman vaimonsa.

Ja VERONMAKSAJAT joutuu kärsimään Stubbin ihastuksesta!

Äänestä

"Kuka ensin aseisiin tartuu, sen pitäisi niihin myös kuolla."
Kerrankin olet oikeassa: 30.11.1939.

Äänestä
  • Eikö äitisi ole kertonut sinulle, että Suomella oli aito mahdollisuus välttyä sodalta? Eikö äiskä kertonut edes sitä, että mikäli Suomen idioottipäättäjät olisivat uskoneen sodasta tietävää Mannerheimia, niin sotaa ei olisi edes tullut?

    Äänestä

  • ironmikes kirjoitti:

    Eikö äitisi ole kertonut sinulle, että Suomella oli aito mahdollisuus välttyä sodalta? Eikö äiskä kertonut edes sitä, että mikäli Suomen idioottipäättäjät olisivat uskoneen sodasta tietävää Mannerheimia, niin sotaa ei olisi edes tullut?

    heh :)

    Äänestä

  • ironmikes kirjoitti:

    Eikö äitisi ole kertonut sinulle, että Suomella oli aito mahdollisuus välttyä sodalta? Eikö äiskä kertonut edes sitä, että mikäli Suomen idioottipäättäjät olisivat uskoneen sodasta tietävää Mannerheimia, niin sotaa ei olisi edes tullut?

    Onko äitisi sinun tietolähteesi (mallia Wuolijoki) historiassa?

    Äänestä

  • Nauraja. kirjoitti:

    Onko äitisi sinun tietolähteesi (mallia Wuolijoki) historiassa?

    Minä tiedän faktat, enkä luule kuten sinä. Lue sotahistoriaa ja tapahtumista ennen talvisotaa, niin saatat jotain ehkä tajutakin.

    Äänestä

  • ironmikes kirjoitti:

    Eikö äitisi ole kertonut sinulle, että Suomella oli aito mahdollisuus välttyä sodalta? Eikö äiskä kertonut edes sitä, että mikäli Suomen idioottipäättäjät olisivat uskoneen sodasta tietävää Mannerheimia, niin sotaa ei olisi edes tullut?

    Ei moni muukaan ymmärrä Venäjän toljailuja.

    http://www.uusisuomi.fi/kysely/ymmarratko-venajan-toimia-georgiassa

    Äänestä

itse.En minäkään ymmärrä tätä vasemmistolaista verorahojen tuhlaamista sinne tänne,en ole koskaan ymmärtäny.oon nyt 42-vuotias,tässä maassa on priorisointi mättänyt aina.Rahaa on tuhlattu sinne tänne jo kymmeniä vuosia.Onni on ollut että tämä kansa on tähän asti sitä kyennyt tekemään,mutta tulevaisuudessa homma voi olla toisin.Jokaisella maalla on hallituksensa,jos ovat kykenemättömiä hommaamaan kansalaisilleen työtä,sellaisten maiden kuuluisi tuhoutua.Mutta sitten on näitä sosialistihallituksia,niin kuin suomessa on ollut iät ja ajat jotka syytävät kansalaistensa rahoja,saamatta mitään vastinetta sijoitukselleen.Näin nämä kiikun kaakun valtiot jatkavat toimintaansa muina miehinä.Kohti uusia konflikteja.Tekstini raivoaa.

Äänestä
  • Mitävarten eu n täytyy vetää puoleensa kaikkia omanarvonheikkoudesta kärsiviä häjykloppeja.Liitto on jo muutenkin hajallaan ja sekaannus on kuin baabelin tornin hajoamisen jälkeen.kukaan ei enää luota toiseensa ja aina jollain menee hermot.Nyt meni saakasvilillä joka on varmaan eläny omassa pienessa sotatilassaan liian pitkään.Aina on olemassa sotaan lietsojia ja vähän niitä jotka opettavat ihmisiä rauhaanMe suomalaiset olisimme voineet elää viimeiset 15 vuotta täysin rauhassa ilman että olisimme ostaneet kalliita hornetteja ja rypälepommeja ym skeidaa.Perus aseistus ja puolustushan meillä on ollut kokoajan kunnossa.Sitten kaiken huipuksi noi sotahullut jotka ois viemässä suomalaisia poikiaki balkkanille ja afganistaniin ja mihin vaan.Sotaa lietsovia natohulluja on ollut jo niin paljon että kouluturmat ovat kennettua hedelmää.Sitä niittää mitä kylvää.

    Äänestä

Ja varsinkin niitä, jotka pyrkivät irti Venäjän sortovallasta.

Meillä on tästä hyvät kokemukset vuodesta 1917 lähtien.
Ukraina on juuri nyt luomassa omaa itsenäisyyttään ja tatarit ovat palaamassa Siperian komennukseltaan Krimille.

Pian karjalaiset palaavat Karjalan maille, kunhan Venäjä Neuvostoliiton tavoin hajoaa ja itäraja siirretään sille oikealle paikalle.

Tästäkin on kokemuksia reilun vuosikymmenen takaa.... siis NL hajoamisesta

Venäläisillä ei ole kuin yksi suunta täälläpäin. Se on takaisin itään! Tervemenoa!

Äänestä
  • Suomen lukumääräisesti pienen kansan ei kuulu tukea kaikkia heikkoja valtioita maailmassa.Tukekoot g8 maat,niiden budjetit kyllä riittävät tähän jos vain haluavat,jos eivät, ei voi mitään maailma on julma paikka.Jotkut valtiot kaatuvat elämän tiimellyksessä,näin se vain on.

    Äänestä

  • On kai turhaan puhua jos korvissa on vaikkoa niin pljon ettei ne enää oo kuullu vuosiin jos koskaan.Suomihan itsenäistyi v1917 toi oli oikeen mutta sitä ennen Venäjällä tapahtui vallankumous .Suomi ei ollut ainoa valtio joka itsenäistyi noina aikoina vaan Venäjä oli sisällissodassa ja hyvin hajanainen.Suomessa järjestettiin myös ensimmäiset eduskuntavaalit noihin aikoihin joissa voittajina olivat sosiaalidemokraatit jotka tukivat torppariliiketta eli oikeutta toppareiden maaomistukseen.Tuo eduskunta kuitenkin hajoitettiin ja maahan syntyi sen jälkeen anargia.Toihan on vaan historiaa ja kukaan joka likee historiaa avoimin silmin ei voi väittää toisin.Mutta on ihmisiä jotka uskovat satuja tai valkoisia valheita ja silloin onkin kysymys suuresta ongelmasta koska on kysymys lukihäiriöstä ym ym.

    Äänestä

Suomen hallituksen linja seurailee eu n laajenemis politiikkaa jossa ei ole millään konstilla väliä kunhan saadaan joku hullu mukaan liittoon.Myös Abhaasia tarvitsee tukea mutta Venäjä onkin ainoa joka ymmärtää tämän puolen.Meidän pojat ja tytöt on pakkoenkulla aivopesty niin ettei ne enää näe mitään muutaku länsieuroopan ja pohjois amerikan.

Äänestä

Ja ulkomaisille opiskelijoille ilmaiset opiskelut ja maahanmuuttajille ilmaiset kaikki.

Vain suomalainen on saajien joukosta unohdettu. No eiköhän se tulevien vuosien aikana tule karvaasti tuta, mihin tälläisella tuhlauksella päädytään.

Äänestä
  • Venäjä on käytännöllisesti katsoen velaton ja sillä on senverran kassapohjaa että sais Suomenki maksettua kuiville.Sensijaan sympatia ei olis siihen suuntaan pahitteeksi vaan sibeliuksella ja repinillä pääsee vaikka ensimmäiselle ulkomaan matkalle tulevat pressatki.Mutta ei ku ruotsiin joka oli suomen impperialistinen orjuuttaja vuosisatoja.Tällaiseesn toimintaan tuskin Suomessa pystyisi kuin korkeintaan herra veltto Virtanen.

    Äänestä

  • kissamies 57 kirjoitti:

    Venäjä on käytännöllisesti katsoen velaton ja sillä on senverran kassapohjaa että sais Suomenki maksettua kuiville.Sensijaan sympatia ei olis siihen suuntaan pahitteeksi vaan sibeliuksella ja repinillä pääsee vaikka ensimmäiselle ulkomaan matkalle tulevat pressatki.Mutta ei ku ruotsiin joka oli suomen impperialistinen orjuuttaja vuosisatoja.Tällaiseesn toimintaan tuskin Suomessa pystyisi kuin korkeintaan herra veltto Virtanen.

    Venäjällä on yli 500 miljardin dollarin forex reservit, ei tosiaan mikään persaukinen maa.

    Kun suomalaiset poliitikot silti syytävät sinne rahaa, on syytä miettiä onko kyseessä täydellinen inkompetenssi, korruptio vai molemmat.

    Onko rahan lypsäminen Suomelta niin helppoa kuin puhelinsoitto pressanlinnaan.

    Äänestä

Yhdysvallat loi Georgialle lupauksia ja toiveita, joita ajattelematon Georgian päämies käytti yllykkeenä typerään tekoon.
Jos syyllisiä ja niin muodoin korvausvelvollisia etsitään, on yksinkertainen tosiasia se, että Yhdysvallat ja Georgia ovat niitä.
Jos nyt sitten Yhdysvaltain aiheuttamaa kurjuutta pitää tukea lahjoitusvaroin, on Suomen rahamäärä kohtuuttoman suuri, niin paljon kuin meillä omassa maassakin olisi katastrofin luonteista avustettavaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ironmikes kirjoitti:

Eikö omassa maassa ole noille rahoille tärkempääkin käyttöä, kuin syytää veromaksajien rahaa maahan, joka aloitti sotimisen ja siviileien surmaamiset. Onneksi Venäjä opetti, ettei se onnistu.

Kuka ensin aseisiin tartuu, sen pitäisi niihin myös kuolla. Saapavilin korruptoitunut ja läpimätä hallinto nauraa partaansa, kun se monta miljardia rahaa omien töppäilyjensä paikkaamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu