muutettava otettavaksi verovaroista. Ei ole mitään järkeä nostaa tv luvan hintaa joka vuosi. Tällä rangaistaan niitä, jotka vielä lupansa maksavat. Kun maksamattomien määrä jatkuvasti lisääntyy ei ole oikeudenmukaista ottaa ylen tarvitsemat rahat aina pienenevältä luvan maksajien joukolta. Tällainen käytäntö on tulossa tiensä päähän. Tai sitten otettava käyttöön maksukorttisysteemi. Vain kortin lunastamalla näet ohjelmat. Herätys liikenne- ja viestintäministeriö. Jos osaatte lukea, ottakaa neuvosta vaari.
TV-lupamaksut
kyllästynyt maksaja
2121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
johtaisivat YLEn katastrofiin.
Sinällään, olisi oikeudenmukaista että ihmiset voisivat vaikka kanava kerrallaan valita mitä kanavia katsovat, ja maksaisivat siitä.
Tekniikkahan on jo, mitään ihmeellisiä juttuja ei tarvita.
Ja asian voisi viedä vaikka siihen suuntaan kuin prepayd - kortit. Ostat katseluaikaa ja kun lataus on loppu, ruutu pimenee, ellei sitten hanki lisää aikaa. Ja tuo voitasiin vielä kohdistaa kuhunkin kanavaan.
Tekniikka sallisis peräti senkin että asian voisi hoitaa vaikka ohjelmakohtaisesti, maksat vain siitä mitä katsot.
Ja se olisi se kaikkein oikeudenmukaisin.
Mutta mutta, todennäköisesti nykyisten ihmisten katselutottumuksilla ja tavoilla, YLEN:n tulot romahtaisivat totaalisesti. Katsojia saatasiin (=tuloja) vain ohjelmilla joita katsotaan ja se muokkaisi nopeasti kanavien ohjematarjonnan surkastumiseen, ainakin alkuvaiheessa.
Tosin hetken kuluttua ihmiset kyllästyisivät ohjemien samankaltaisuuteen joka alkaisi pikkuhiljaa sitten luonnostaan laajentamaan tarjontaa ja saisi kanavat kalastelemaan kohderyhmiä laajemminkin.
Per ohjema maksutapa saattaisi pitkässä juoksussa jopa oikeasti parantaa ohjematarjontaa yleisesti.
Minäkin kyllä ihmettelen tuota YLEN pakottavaa RSO ummetusta ?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000426&posting=22000000038801758
jne.. jne... Pisti koko paskan pois ja lopetin TV-maksun maksamisen.