Satelliittiantenni parvekkeelle

jumpsis jömpsis

Kuinka monella teistä on parvekkeella satelliittiantenni? Ajattelin laittaa. Jos maalaisi taustaseinän väriseksi ja kukkakuvioita koristeeksi.

4

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keuhko

      Ovat kyllä melkoisen kamalan näköisiä hökötyksiä, mutta jos ei kanavat muuten näy, niin pakkohan se on olla.
      Toi maalausidea kullostaa hyvältä.

      Kaikkiin taloihin eivät anna laittaa edes parvekkeelle. Useimmiten noita näkee maahantulijoiden partseilla, koska haluavat katsella omien maidensa lähetyksiä.

      • kieltää...

        "Kaikkiin taloihin eivät anna laittaa edes parvekkeelle."

        Kuka ei anna? Taloyhtiö ei voi tuota kieltää mikäli yhtiöjärjestyksen mukaan parveke kuuluu osakkaan hallintaan, lautanen tulee kokonaan parvekkeen sisäpuolelle ja se kiinnitetään asianmukaisesti siten, ettei esim. vaaraa pudota kenenkään niskaan ole.

        Kunnan rakennusvalvonnan julkisivulautakunnalla voi olla omia määräyksiään, mutta yleisesti esim. alle 1m lautasen saa asentaa ilman toimenpidelupaa. Joissain kunnissa jopa max. 1,8m lautasen saa asentaa ilman toimenpidelupaa. Tarkemmat säännöt voi tarkistaa kyseisen kunnan rakennusvalvonnalta.


    • viritin

      mikäli parveke ei ole älyttömän pieni tai tarvitse muuhun oleskeluun .

      Mainitkoon että 70-72 sm lautasella ja herkällä pärjää nykyään aika hyvin , kunhan satelliitti löytyy keila osuu parvekkeelle .

      • en suosittele

        ellei sitten lautasantennin ohjeissa erikseen sanota, että sen voi tehdä signaalia heikentämättä. Ainakaan mikroaaltopäähän ei kannata maalia päästää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1176
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1169
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      260
      1024
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      979
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      950
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      933
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      899
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      787
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      782
    Aihe