Yks päivä mietittiin eri laulujen sanoja ja mihin lauluun kuuluu. Haluan löytää nettisvut josta löytäisi laulujen sanoja ja laulaja ilmaiseksi.Tietääkö joku sellaista sivua? En tarvi mitään nuotteja vaan yksinkertaiseksti haluan yhdistää laulun sanat tiettyyn lauluun ja laulajaan. Nyt mietittiin kovin missä laulussa on sanat "mä järkytyin" tai "järkytyin". Muisteltiin, että olis jotain 60-80-luvun kappale.
Laulujen sanoja
11
8691
Vastaukset
Pelekäänpä että vartot tyhjää jos on kyse suoemenkielisistä sanoista.
issään ei niuhoteta "tekijänoikeuksista" niinku täällä :(
Tilanne on toinen kun haluat esim. vanhojen beates-, sinatra- dorisday- tms sanoja.
Hakusanalla "lyrics" löytyy useamiakin hakemistoja, esmes mull on kirjanmerkeissä yksi joka on todella kattava, ja olen sieltä löytänyt melkein kaikki haluamani.
Ja sen kattavuus on niin suuri että jopa suomalaisia anoituksia on löytynyt :)
Mm. Juha Tapion "Ukkst ja ullakolla".
Eihän uskois? :)
Valitettava asiantila on, että siellä voi hakea melkein ainoastaan artistin nimellä (ja mieluummin muodossa " olavi virta" kuin "virta, olavi").
Toivotan kuienkin antoisaa metrsästysmatka :D !- tulike
laulujen sanoja jonkin verran
http://lirama.net/ - mitenkä se oli...
Eiköhän nuo sanat ole useammassakin laulussa...idiootit
- miley cyrus
tämä on aika hyvä paikka.
kirjoita googleen letssingit. - AKH67
Tietääkö joku kappaleen 80-luvulta joka menee näin: "Koskaan päässyt en lähelle sun, viihdyit muualla et luona mun. Toisten kanssa kai nauraakin voit, katsettakaan tuskin minulle soit...Nyt on aikaa jo mennyt niin, jäänyt vain olet unelmiin. Toisen kanssa nyt kuljen tien, muistot mukaan vien jne"
- tyyli lyyyli
joko laulun nimi tiedetään
- Kuulija
Samaa kysyttiin Radio Suomen Sekahaku-ohjelmassa ma 20.1.2014.....ei oo selvinny vieläkään.
- Jukka Sipoosta
Hei! tällainen muistui mieleen.
Muistot mukaan vien, Meeri Pesonen
Oli hyvä biisi silloin, säväyttää vieläkin!!! - Anonyymi
Jukka kuoppamäki teki sen, niin muistaisin ja olisiko ollut Päivi Paunu joka sen lauloi. En ole ihan varma,,,,
- Hannele-52
Beritin esittämä ja ehkä Jukka Kuoppameän ehkä.......Oliskos: "Muistot mukaan viien"
- Johanottikyrsäleipä
https://lifeinmilkyway.blogspot.fi/
..että näin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36864Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?36759Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663