Laulujen sanoja

aatuuli

Yks päivä mietittiin eri laulujen sanoja ja mihin lauluun kuuluu. Haluan löytää nettisvut josta löytäisi laulujen sanoja ja laulaja ilmaiseksi.Tietääkö joku sellaista sivua? En tarvi mitään nuotteja vaan yksinkertaiseksti haluan yhdistää laulun sanat tiettyyn lauluun ja laulajaan. Nyt mietittiin kovin missä laulussa on sanat "mä järkytyin" tai "järkytyin". Muisteltiin, että olis jotain 60-80-luvun kappale.

11

8732

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelekäänpä että vartot tyhjää jos on kyse suoemenkielisistä sanoista.
      issään ei niuhoteta "tekijänoikeuksista" niinku täällä :(

      Tilanne on toinen kun haluat esim. vanhojen beates-, sinatra- dorisday- tms sanoja.

      Hakusanalla "lyrics" löytyy useamiakin hakemistoja, esmes mull on kirjanmerkeissä yksi joka on todella kattava, ja olen sieltä löytänyt melkein kaikki haluamani.

      Ja sen kattavuus on niin suuri että jopa suomalaisia anoituksia on löytynyt :)
      Mm. Juha Tapion "Ukkst ja ullakolla".
      Eihän uskois? :)

      Valitettava asiantila on, että siellä voi hakea melkein ainoastaan artistin nimellä (ja mieluummin muodossa " olavi virta" kuin "virta, olavi").


      Toivotan kuienkin antoisaa metrsästysmatka :D !

    • tulike
    • mitenkä se oli...

      Eiköhän nuo sanat ole useammassakin laulussa...idiootit

    • miley cyrus

      tämä on aika hyvä paikka.
      kirjoita googleen letssingit.

    • AKH67

      Tietääkö joku kappaleen 80-luvulta joka menee näin: "Koskaan päässyt en lähelle sun, viihdyit muualla et luona mun. Toisten kanssa kai nauraakin voit, katsettakaan tuskin minulle soit...Nyt on aikaa jo mennyt niin, jäänyt vain olet unelmiin. Toisen kanssa nyt kuljen tien, muistot mukaan vien jne"

      • tyyli lyyyli

        joko laulun nimi tiedetään


      • Kuulija

        Samaa kysyttiin Radio Suomen Sekahaku-ohjelmassa ma 20.1.2014.....ei oo selvinny vieläkään.


      • Jukka Sipoosta

        Hei! tällainen muistui mieleen.
        Muistot mukaan vien, Meeri Pesonen
        Oli hyvä biisi silloin, säväyttää vieläkin!!!


      • Anonyymi

        Jukka kuoppamäki teki sen, niin muistaisin ja olisiko ollut Päivi Paunu joka sen lauloi. En ole ihan varma,,,,


    • Hannele-52

      Beritin esittämä ja ehkä Jukka Kuoppameän ehkä.......Oliskos: "Muistot mukaan viien"

    • Johanottikyrsäleipä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1226
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      231
      1210
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1088
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      980
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      973
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      959
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      829
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      822
    Aihe