Keskustan kannattajat tulevat vielä kiroamaan EU:n

Lannoitteet nousi 42 %, myrkyt lähes puolella -
mutta onko tuottajahinnat nousseet ?
5127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pellotkin pienenee kaikenmaailman
suojavyöhykkeiden vuoksi.........
ei kohta ehjää paikkaa persuksissa.

entisellä appiukollakaan.

Äänestä
  • ja aamulla vedettiin nimi paperiin - sopimukseen joka on huono liittymissopimus. 1995 alkaen alkoi
    maatalouden alasajo.

    Äänestä

  • Mutta nukkuivat yöllä kirjoitti:

    ja aamulla vedettiin nimi paperiin - sopimukseen joka on huono liittymissopimus. 1995 alkaen alkoi
    maatalouden alasajo.

    pätkittäin....kepulaisilla.

    Äänestä

Jo ennen unioniin liittymistä oli selvästi nähtävissä, että keskipitkällä tähtäimellä maailmassa tulee eteen ruokakriisi. Väestönkasvukäyrä ja ruuantuotantokäyrä leikkaavat toisensa. Se on sellainen leikkauspiste, että siitä ei maailmantilanteelle hyvää seuraa.

Tässä tilanteessa Suomen ja erityisesti Kepun johtajat veivät maansa EU:n jäseneksi, mikä on johtanut järjettömään ruokaomavaraisuuden menettämiseen. Tilanne on äärettömän vakava.

Ja tämän kehityksen ratkaisijana oli siis sen puolueen johto, jonka ensisijainen ideologia on maatalouselinkeinon ja -väestön etujen turvaaminen. Tai olisi pitänyt olla.

Ei voi kuin ihmetellä, miten on mahdollista että samoja henkilöitä ja puoluetta äänestetään edelleen. Ehkä tilanne muuttuu huomenna ja ääniä siirtyy sinne, missä on tarjolla rakentava vaihtoehto. Jonka aate ja linja ei petä.

Äänestä
  • Vaihtoehtonahan olisi ollut, että suomalaisten viljelijöiden saamista maataloustuista olisi päätetty edelleenkin kotimaassa.

    Kuinka suuria tukia arvelet sinipunahallituksen maksaneen vuosina 1995-2003? Sillähän oli kaikki valta lopettaa ne kokonaan kuten Lipposen ja Niinistön puoluetoverit tällä palstalla ovat vaatineetkin.

    EU takaa ainakin sen, että poliitiikkomme eivät voi evätä suomalaisilta viljelijöiltä niitä tukia, joita EU heille tarjoaa.

    Toinen myönteinen seikka viljelijöille EU:hun liittymisestä on se, että kuluttajat ovat alkaneet suhtautua heihin myönteisesti. Enää ei myöskään ole kilpailuviraston oikeistolaista Bror Wahlroosia ja vasemmistolaisia kuluttajaliittoja hyökkäämässä kotimaista maataloutta vastaan, vaan sen arvostelu jää tämän palstan yksittäisiin kirjoittelijoihin.

    Aika monesta muustakin Suomessa keksitystä rasitteesta täkäläiset viljelijät ovat EU:n myötä päässeet, esimerkiksi pellonraivauskiellosta ja pian luultavasti maitokiintiöistäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eu tappaa maatalouden kirjoitti:

Lannoitteet nousi 42 %, myrkyt lähes puolella -
mutta onko tuottajahinnat nousseet ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu