mahdollisuuksia lainaan?

Olen nuori, virassa oleva nainan, nettotulot 1440 €/kk, lainantarve 95000 €. Onko mitään mahdollisuuksia?

Luottotiedoissa ei merkintöjä, raha-asiat aina hoitanut. Tällä hetkellä vuokrakulut kaksi kertaa sen verran mitä pankin laskurien mukaan tulisi uudenlainan ja omistusasunnon vastikeen, vesi- ja sähkömaksujen kanssa...Tuntuu niin typerältä maksaa toisen asuntoa :S
4749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuon kokoisen lainan korkokulut ensimmäisenä vuonna ovat yli 400 euroa kuussa ja vähennystenkin jälkeen 300. Vastike 150 euroa ja muut kulut päälle, niin asumiseen menee viitisensataa. Miksei se onnistukin, mutta lyhennyksiin ja muuhun elämään sinulla jää aika vähän rahaa. Eli lainanmaksu kestää kauan. Eikä työttömyyden, sairauden tai remonttien varalle jää paljonkaan reserviä.

Mutta jos nykyinen vuokrasi tosiaan huitelee 900-1000 euron paikkeilla ja selviät noilla tuloilla siitä, selviät kyllä lainastakin. Toivottavasti työpaikka pysyy.

Äänestä

Lainanhoitoon max. 40% nettotuloista ja takaisinmaksuaika max.15v.
Eli maksimilainamäärä olisi siellä n.65000€ tasolla.

95000€ lainassa takaisinmaksuaika olisi n.30v. jotta kk-erässä olisi "elämisvaraa".

Suosittelen että päätät itse maksimirajan lainamäärällesi ja takaisinmaksuajallesi.

Omistusasunto/vuokra-asunto kuluvertailussa, voit laskea omistusasumisen kulut, kuten korkokulut, vastikkeet, vesimaksut yms. vuokraan verrattaviksi kuluiksi, jotka häviävät kuten vuokrarahatkin.

Äänestä

mahdollisuuksien rajoissa, vuosi sitten olisit varmaankin lainan saanut, nyt pankit ovat onneksi alkaneet vaatia realistisempia takaisinmaksuohjelmia. Eli veikkaisin että tulevat sinulle tarjoamaan maksimilainaksi noilla tuloilla tuommosta noin 75-85t.€ olevaa lainaa. Ja mielestäni sinun tuloilla olevalle sinkulle ie juuri kauheasti suurempaa lainaa saisi myöntää, mikäli muita takuita ei lainan takuuksi ole asetettavissa (pankin kannnalta ajateltuna).

Äänestä

Heippa kaikki vastanneet ja uudet lukijat!

Ilokseni voin kertoa, että lainan sain, ja pääsen irtisanomaan tämän ylihintaisen vuokra-asunnon! On aika hieno päivä :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensiasunto kirjoitti:

Olen nuori, virassa oleva nainan, nettotulot 1440 €/kk, lainantarve 95000 €. Onko mitään mahdollisuuksia?

Luottotiedoissa ei merkintöjä, raha-asiat aina hoitanut. Tällä hetkellä vuokrakulut kaksi kertaa sen verran mitä pankin laskurien mukaan tulisi uudenlainan ja omistusasunnon vastikeen, vesi- ja sähkömaksujen kanssa...Tuntuu niin typerältä maksaa toisen asuntoa :S

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu