Uudella vuosituhannellamme alkaa olla jo aika
turvata jokaisen tytön kasvu naiseksi ilman seksistämistä ja esineellistämistä. Myös rikollisuus saadaan kuriin ja valvontaan totaali-
lailla eli seksin myynnin ja oston kieltävällä
lailla.
turvata jokaisen tytön kasvu naiseksi ilman seksistämistä ja esineellistämistä. Myös rikollisuus saadaan kuriin ja valvontaan totaali-
lailla eli seksin myynnin ja oston kieltävällä
lailla.
Vastaukset 12
Vanhimmat
silloin aikanaan. Kieltolailla saatiin Suomen kansa täysraittiiksi kertaheitolla.
Meikäläinenkään ei ole muuta kuin esine. Voi ihmisten tyhmyyttä. Poika -84.
Mitä sanot niille tytöille, joille tärkeää elämässä on juuri seksikkyys ja ulkonäkö? Joutuvatko he muuttumaan sinun vuoksesi, kun esineellistäminen kielletään?
... vuosituhat? Kohta yhdeksän vuotta on mennyt ja sinä olet jankutanut kuin vähäjauhoinen samaa soopaa samoin sanoin koko ajan. Lopeta jo ja yritä samaa vuonna 2100!
Soitatko muuten vaan turpaasi toisille vai omaatko peräti jonkin mielipiteenkin?
... mielipiteitä, monien muiden kanssa samanlaisia. Mm.
- tuollainen vuosikausia jatkuva paskan hölöttäminen samoilla sanoilla on tympäännyttävää [etkö huomannut viestistäni, ääliö?]
- erimieltä olevien tuomitseminen sutenööreiksi tms. osoittaa vakavaa älynpuutetta
- ihmisten perusoikeudet, esim. ammatinvalinta, on vahvisteetu mm. YK:n ihmisoikeusjulistuksessa ja EU:n peruskirjoissa: sisältää myös (pakottamattoman) prostituution
- kaikki ihmisten perustarpeita rajoittavat kieltolait ovat länsimaissa saaneet aikaan vain rikollisuuden lisääntymistä,lainkunnioitusen vähenemistä ja yleistä tapainturmelusta.
Siinä muutama "oma" mielipide totaalipässille. Vaikka olenkin eri mieltä, kunnioitan oikeuttasi hölmöillä vaikka sananvapaudella, kunhan se ei ole itsellesi ja muille vaaraksi. Miten lienee esim. avoin pyrkimys ihmisoikeuksien rajoittamiseen ja julkinen kehottaminen siihen?
Kieltäminen ei ole ongelman ratkaisua. Se on ongelman lakaisua maton alle.
Tutkimusten mukaan tyttöjä huoritellaan eniten kotona. Oletettavasti tämä tapahtuu isien , äitien ja sisarusten toimesta. Tyttöjä ei siis uhkaa keski-ikäiset äijät vaan kotiväki. Olen sitä mieltä, että heidät pitäisi saada kuriin. Siis 13-16 vuotiaan tytön kotiväki pitäisi saada kuriin. Heille pitäisi jonkun lukea lakia. Jos tytöt myöhemmin alkavat myymään seksiä, niin osoittakoon syyttävä sormi kohden kotia, joka ei ole pystynyt turvaamaan heidän kasvuaan.
Siinä tapauksessa sulta vietäisiin takuulla
huoltajuus.
Olen kuitenkin ollut lapsi. Kasvoin kodissa, jossa kasvaminen oli niin vaikeaa, että huostaanotto olisi ollut paikallaan.
Tästä päivästä tiedämme kuitenkin sen, että 16.000 lasta kasvaa huostaanotettuina erossa vanhemmistaan. Puolet heistä on tyttöjä, l. 8.000 lasta. Veikkaisin, että tarve huostaanotolle on suurempi kuin tuo 16.000 lasta.
Meniköhän vastauksesi väärälle henkilölle vai oletko lukutaidoton? Miksi haukut kirjoittajaa, toivot ettei hän ole isä jne vaikka hän nimenomaan puolustaa lasten oikeutta kunnon vanhempiin?
Heh, itse olet jäänyt jollekin aikaisemmalle vuosituhannelle. Herätys ja haloo, tyypillinen 13 v tytön ainekirjoitus sisältää innostunutta riemua siitä, että saa meikata, shoppailla ja pukeutua nätisti, että saa jonkun söpön pojan kiinnostumaan itsestään. Yksikään poika ei tule tälle tytölle sanomaan, mitä pitää tehdä tai miten pitää pukeutua. Jos näet asiassa jotain esineellistämistä niin sen on löydyttävä tämän pienen tytön omasta sydämestä ja jos se tuottaa hänelle riemua, niin sinäkö haluaisit ottaa sen pois?
Jos silti kuvittelet, että se on joku toinen henkilö, joka on manipuloinut tyttöä "vääriin" tai "likaisiin" ajatuksiin, kysyn sinulta että onko tämä henkilö mahdollisesti pikkuveli...tai ehkä isällä on liikaa kiiltoa silmässä...Lindexin alusvaatemainos...? Jos todellakin kuvittelet, että tytön elämään vaikuttaa pari punaista lamppua jossain porttikongissa tai muuta vastaavaa, neuvoisin sinua kääntymään ammattiauttajan puoleen. Suomalainen tyttö tai nainen on itsenäisempi kuin koskaan ja jos muuta kehtaat väittää niin tuollaiselle tytötkin näyttää keskisormea.