Eikö se mene jotenkin näin, että "missä kaksi tai useampi yhdessä rukoilee nimissäni niin..."
Pyydän rukoilemaan kanssani...mieheni on sairastunut masennukseen.. Hänen mielestään kaikki on pimeää ja synkkää. Olen saanut houkuteltua hänet lääkäriin, mutta nyt hän pahimman masennuksen hetkellä, tekee päätöksiä, jotka vaikuttavat loppuelämään.
olen jo rukoillut, että hän jaksaisi odottaa. Malttaisi ,että lääkkeet alkavat vaikuttaa ja sitten yhdessä miettisimme, mihin suuntaan elämämme suuntaamme.
Sinä, kiltti ihminen, joka maltat rukoilla kanssani. Rukoile mieheni puolesta. Rukoile meidän molempien puolesta.
On niin raskasta nähdä läheisen kärsivän. Haluan auttaa häntä keinolla millä hyvänsä, mutta tiedän että rukouksen voima auttaa.
Pyydän rukoilemaan kanssani...mieheni on sairastunut masennukseen.. Hänen mielestään kaikki on pimeää ja synkkää. Olen saanut houkuteltua hänet lääkäriin, mutta nyt hän pahimman masennuksen hetkellä, tekee päätöksiä, jotka vaikuttavat loppuelämään.
olen jo rukoillut, että hän jaksaisi odottaa. Malttaisi ,että lääkkeet alkavat vaikuttaa ja sitten yhdessä miettisimme, mihin suuntaan elämämme suuntaamme.
Sinä, kiltti ihminen, joka maltat rukoilla kanssani. Rukoile mieheni puolesta. Rukoile meidän molempien puolesta.
On niin raskasta nähdä läheisen kärsivän. Haluan auttaa häntä keinolla millä hyvänsä, mutta tiedän että rukouksen voima auttaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Rukoillaan että tämä mies,saisi kokea iLOA Herrassa,voitele hänet oikein ILOÖLJYLLÄ,Niin että
hänen olemukseensa,tulisiVapautusta,masennuksen mustien Pilvien pitää väistyä,Jeesuksen nimessä!!
JA rakas Jeesus,anna tälle Rakastavalle vaimolle
Miehensä rinnalla Voimaa,,kiitos Herra että sinä
vastaat,et anna suurempaa taakkaa kuin tämä pari
jaksaa kantaa,,kiitos että välität..kiitos että
autat,Ole ylistetty ISÄ,POIKA JA PYHÄHENKI...
jeesusta vai jumalaa,uskovainen muka ja käyttää vääriä termejä!!
Isään, Poikaan ja Pyhään Henkeen.
Mieleeni tuli psalmi 139, joka puhuu siitä miten hyvin Jumala tuntee ihmisen. Nytkin, pimeinäkin päivinä, sinä ja miehesi olette tällaisen tietämisen ja tuntemisen kohteena.
"Herra, sinä olet minut tutkinut, sinä tunnet minut.
Missä olenkin, minne menenkin, sen sinä tiedät,
jo kaukaa sinä näet aikeeni. Kuljen tai lepään,
kaiken olet mitannut, perin pohjin sinä tunnet
minun tekemiseni.
Kielelläni ei ole yhtäkään sanaa, jota sinä,
Herra, et tuntisi. Sinä suojaat minua edestä
ja takaa, sinä lasket kätesi minun päälleni.
Sinä tiedät kaiken. Se on ihmeellistä,
siihen ei ymmärrykseni yllä.
Minne voisin mennä sinun henkesi ulottuvilta,
minne voisin paeta sinun edestäsi?
Vaikka nousisin taivaaseen, sinä olet siellä,
vaikka tekisin vuoteeni tuonelaan, sielläkin sinä olet.
Vaikka nousisin lentoon aamuruskon siivin
tai muuttaisin merten taa,
sielläkin sinä minua ohjaat, talutat väkevällä kädelläsi.
Vaikka sanoisin: "Nyt olen pimeyden kätköissä,
yö peittää päivän valon",
sinulle ei pimeys ole pimeää,
vaan yö on sinulle kuin päivänpaiste,
pimeys kuin kirkas valo."
Hän on läsnä vaikeina aikoina, ja kuulee sen, kun huokaat Hänen puoleensa.
*Rukoilee*:
"Rakas Taivaan Isä! Sinä näet mihin vaikeuksiin ja raskaaseen oloon tämän vaimon mies on joutunut. Näet kaikki hänen vastamäkensä, ja ne elämänvaiheet, mihin voimat ovat kuluneet.
Herra, Sinulle pimeys ei ole pimeää. Tule valoksi tämän miehen elämään. Tule antamaan tulevaisuus ja toivo. Nosta, kanna ja pelasta!
Kohota kätesi vääriä ratkaisuja vastaan. Suojele häntä. Anna Jeesukselta tulevan armon kantaa häntä nyt, kun hän vaeltaa pimeässä laaksossa.
Herra, auta myös tätä rukousavun pyytäjää jaksamaan miehensä rinnalla. Kiitos hänen rakkaudestaan ja lempeydestään. Anna valon pilkahduksia molempien elämään. Sellaista uutta elämää, joka versoo Jumalasta.
Aamen."
Rakas Jumala, tuo iloa tämän miehen elämään ja päästä hänet masennuksen ikeestä. Anna lääkkeiden ja hoidon auttaa. Kiitos. Aamen.
***Anna lääkkeiden ja hoidon auttaa***
Mihin sitten enää rukousta ja jumalaa tarvitaan?
Kiitos erityisesti -Merville-, mutta myös muille rukoilijoille. Eilen illalla tuli jo pieni valonpilkahdus. Mieheni ehdotti, että yhdessä etsisimme apua ahdinkoon. Tähän asti hän on puhunut jopa erosta.Tänä aamuna hän pyysi anteeksi viime aikoijen ilkeitä snojaan.
Hyvät kanssaihmiset, rukouksemme auttoi jo, mutta pitkä tie on meillä kuljettavana. Rukoilen joka päivä mieheni puolesta, että hän näkisi valon sen pimeyden keskellä, missä nyt elää!
Rukoilen myös voimia, ollakseni hänelle tuki hänen vaikeina aikoinaan.
Välillä pimeys, jossa mieheni elää, pimentää minunkin elämäni ja silloin on raskasta ja vaikea uskoa että hyviäkin päiviä tulee.
Kamppailen koko ajan oman jaksamiseni kanssa.
Luen tuota Mervin tekstiä yhä uudelleen ja saan siitä voimia. Mutta jokaisen teistä, jotka rukoilitte kanssani, rukoukset ovat auttaneet.
Ei rukouksen pituudella ole väliä, kunhan se on osoitettu Ylöspäin.
Jospa jaksaisitte yhä rukoilla kanssani tänäkin päivänä.
Nyt kun on näin pimeää, niin voisiko se olla kaamosmasennusta? http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_teos=hpa&p_artikkeli=hpa00077#s1
Kirkasvalohoito on hyvä:
http://www.terveysportti.fi/pls/kh/kh_julkaisu.NaytaArtikkeli?p_artikkeli=nak04358
http://www.verkkoklinikka.fi/?id=3883489&page=7259963
Masennuksesta on kirjoitettu paljon kirjoja, joista saa tietoa sen kehittymisestä jne.
Masennus on ymmärtääkseni itseenpäin kääntynyttä vihaa. Eli miehesi olisi syytä ymmärtää mistä syystä hän on itselleen vihainen ja antaa anteeksi itselleen ja kaikille niille, jotka ovat aiheuttaneet hänessä vihan tunnetta.
Viha kehittyy mitä ihmeellisimmistä syistä, mutta yleisin syy voi olla häpeä. Ihminen, joka häpeää itseään, syyllistää itseään ja kokee vihaa itseään kohtaan. Tämä saattaa olla masennuksen syynä, mutten tiedä 100% varmaksi.
Ihminen, joka häpeää itseään, ei ole vielä ymmärtänyt sitä, että hän on ihmisenä arvokas ja rakas. Jos miehesi ei vielä ole kuullut Jumalasta, nyt olisi hyvä aika kertoa hänelle tämä uutinen:
Jumala rakastaa häntä sellaisena kuin hän on. Hän on rakas ja arvokas Jumalalle. Se, että hän on olemassa, on tärkeää. Kirjoitit, että hän on sinulle tärkeä. Oletko kertonut asian hänelle?
Uskotko sinäkin, että myös sinä olet Jumalalle rakas ja tärkeä? Hän tuntee teidät nimeltä ja kutsuu teitä nimeltä luokseen. Te molemmat olette tärkeitä Hänelle ja muille ympärillänne oleville.
Jumala tietää tilanteenne ja on iloinen siitä, että pyysit apua. Tiedät, että yksin et jaksa ja rohkent pyytää apua. Jumala on iloinen siitä!
Rukoilen apua Jumalalta, joka auttaa ja parantaa, sillä Hän tietää mitä kipu on.
Voimia sinulle jaksamiseen!
Kiitokset sinullekin! Olen saanut viesteistänne paljon voimaa. Vastoinkäymisemme eivät ole jättäneet meitä rauhaan, mutta ainakin minä olen jaksanut olla rauhallisempi ja mieheni tukena.
Annoit minulle paljon ajattelemisen aihetta.
Kiitos siitä!
"Eikö se mene jotenkin näin, että "missä kaksi tai useampi yhdessä rukoilee nimissäni niin...""
Niin se menee. Näyttää vain siltä, että tässä tarvitaan jotakin kontrollia. Palstalaiset rukoilevat omiaan eikä tuo saman asian vaatimus toteudu. Koetapa nyt sopia jonkun kanssa että rukoilette tarkalleen samanlaisesti. Silloin toteutuminen on 100% varmaa koska niin Raamatussa luvataan.