Henri, kirjoitit alempana tällä tavoin
--------------------------------------
Ihmiset,jotka eivät suostu maksamaan...
Kirjoittanut: Henri Puumala. 27.10.2008 klo 09.16
Jumalalle kymmenyksiä,ovat ihmisiä,joille minä en koskaan suostu antamaan rahaa.Miksi minun pitäisi antaa heille,vaikka hekään eivät anna Jumalalle?
--------------------------------------
Maksatko kymmenyksesi
- palkasta
- toimeentulotuesta
- työttömyyspäivärahasta
- eläkkeestä
Olet profeetta ja ilmoituksesi mukaan tulevaisuudessa sangen vaikutusvaltainen mies, joka johtaa Helluntaiseurakuntaa ja omistaa laivoja, hotelleja yms.
Kaikkihan on mahdollista, mutta vastaapa mulle mistä toimeentulosi tulee? Aika moni profeetta saa toimeentulonsa kunnan tai valtion kassasta. Oletko yksi niistä?
--------------------------------------
Ihmiset,jotka eivät suostu maksamaan...
Kirjoittanut: Henri Puumala. 27.10.2008 klo 09.16
Jumalalle kymmenyksiä,ovat ihmisiä,joille minä en koskaan suostu antamaan rahaa.Miksi minun pitäisi antaa heille,vaikka hekään eivät anna Jumalalle?
--------------------------------------
Maksatko kymmenyksesi
- palkasta
- toimeentulotuesta
- työttömyyspäivärahasta
- eläkkeestä
Olet profeetta ja ilmoituksesi mukaan tulevaisuudessa sangen vaikutusvaltainen mies, joka johtaa Helluntaiseurakuntaa ja omistaa laivoja, hotelleja yms.
Kaikkihan on mahdollista, mutta vastaapa mulle mistä toimeentulosi tulee? Aika moni profeetta saa toimeentulonsa kunnan tai valtion kassasta. Oletko yksi niistä?
Vastaukset 20
Vanhimmat
On henkilökohtainen asiani.Joka tapauksessa kymmenykset maksetaan noista kaikista ilmoittamistasi tuloista,ei sen ihmeellisempi asia.
PS:En ole koskaan väittänyt omistavani hotelleja.
kunnalta tai valtiolta toimeentulotukea tai muuta etuutta? Kai siihen voi profeetta vastata. Mä olen työtön ja saan ansiosidonnaista päivärahaa.
Miksi sun on niin vaikeeta vastata?
Vaikka et omista hotelleja niin olet ilmoittanut, että saat Herralta sellaisia. Ja paljon muuta. Onhan nuo kirjoituksesi palstan muistissa.
niin kuumana. Oletko otsasi hijessä Raamatun mukaan tienanut toimeentulosi?
Missä olen sanonut saavani hotelleja.
PS:Mitä tulee raha-asioihini,voin niistä kirjoittaa silloin kun itseäni huvittaa,siitä huolimatta en ole velvollinen siitä johtuviin kysymyksiin vastaamaan,koska ne ovat toisaalta henkilökohtaisia asioitani,eivätkä ne varsinaisella tavalla kuulu profeetan virkaani julkisessa mielessä.
sana sanoo:-"Ahkera päätyy päälliköksi,laiskuri muiden käskettäväksi".
Et olekaan puhunut hotelleista vaan helluntaijohtajuudesta, laivoista ja rikkauksista, joita Jumala on sulle lupaillut. Olet myös ominut itsellesi profeetan viran.
Mutta meneeköhän tämä "profetia" metsään, kun sanon, että sä elät yhteiskunnan varoilla (ellet ole psyykkisistä syistä eläkkeellä), lääkäri on määrännyt sulle lääkityksen, jota et halua käyttää ja se ääni, jonka kuulet ja ne näyt joita näet ovat sun oman pääsi ääniä ja näkyjä.
Näin mä asian koen, mutta äläpä mun näistä sanoista loukkaannu tai ota pahaksesi. Sehän on sun elämää, jota sä elät. Mä haluan uskoa, että sä olet tullut aidosti uskoon vaikka sun kirjoitukset ovat täysin utopisia.
PS. Jos et ole eläkkeellä, niin ota lääkkeesi ja mene oikeisiin töihin.
Niinpä olet korottanut itsesi vääräksi profeetaksi.
oli laittanut sanan profetoida sitaattien sisälle. Eihän hän suosittele itseään profeettana, jos sellaisia nykyisin onkaan, eikä edes kehuskele omaavansa profetoimisen lahjaa.
Mutta, mutta. Taisi hänen arvailunsa osua aika kohdalleen? Et vastannut varsinaiseen kysymykseen/aiheeseen ja vaikeneminenhan on myöntymisen merkki.
Henryhän sanoo olevansa Jumalan voideltu ja tulevan presidentin vävy...Laivanvarustaja..tai itse Noah.
Olevani tulevan presidentin vävy.
Henri, Jumala ei laita ihmisiä pakkopaitaan.
Jumala odottaa vapaaehtoista vastarakkautta
ihmiseltä, jota rakastaa todella paljon, antoihan Hän ainoan poikansa kärsimään ja kuolemaan, voidakseen sovittaa ihmiskunnan synnit, ja kaiken, niin taivaassa kuin maan päällä.
Kyllä Jumala ohjeet on antanut, mutta jos joku ei
niistä välitä, ei Hän tietääkseni ole ketään meistä kutsunut tuomitsemaan toisia.
Tehtävämme on julistaa armon ja rakkauden hengessä pelastusta Jeesuksen Kristuksen kuolemasta ja ylösnoisemuksesta ja syntien anteeksi saamista Hänen nimessään ja maahan vuotaneessa sovintoveressään.
Säilytetään puhtaus ja raikkaus Hengessä ja suostutaan vaeltamaan Jumalan väkevän käden alla.
Annetaan Jumalan olla Jumala, sillä jokainen vastaa Hänen edessään kaikesta mitä on ruumiissa ollessaan tehnyt, niin sinä ja minäkin.
Mennään armollisin ajatuksin eteenpäin ja julistetaan Sanaa niinkuin se on kirjoitettu, että pelastuisimme itse ja nekin jotka meitä kuulevat löytäisivät armoistuimen, Jeesuksen!
Armontäyteistä lepoa Jeesuksen täydellisessä ansiossa sinulle Henri
……ja julistetaan Sanaa niin kuin se on kirjoitettu, että pelastuisimme itse ja nekin…………
Tarkoitat kaiketi tällä sanalla raamattua? On kai aika selvää, että raamattu sisältää paljon virheitä, ristiriitaisuuksia ja jopa valheita/sepitelmiä. Raamattu on sanottu olevan jumalan sana. Tästä herää kysymys, onko jumala varsinainen typerys vai erehtynyt pahan kerran, kun ei ole osannut kirjoittaa sanaansa oikein?
Kuinka helluntalainen päivittäisessä elämässä lukee tarkkaan lehdet ja muut tekstit, valittaa ja kritisoi jos niistä löytyy virheitä. Mutta kun on kyse raamatusta, uskoo aivan kaiken ja kehottaa vielä julistamaan mokomaa sepitelmää muille? Miten kummassa tämä on mahdollista ja eikö se ole vastuutonta? Erityisesti helluntailaisten valtava kunnianhimo kytkeä viattomat lapset sepitelmän piiriin, hämmästyttää sivusta katsojaa.
Olisiko jo aika tunnustaa raamattuun liittyvä totuus? Raamatun on kirjoittanut joukko sen ajan ”tieteilijöitä” vailla parempaa käsitystä, mikä on ympäröivä maailmankaikkeus. Olisiko aika ihmiskunnan viisastua ja keskittyä elämään kunnolla ilman uskontoa tai ainakin olla tuputtamatta sitä toisille. Tuputtamiseen lasken lahkojen toiminnan sekä valtion kirkon ja valtion teologisine tiedekuntineen.
Että yrität nostaa itsesi rinnalleni.Minulla on hekien erottamisen lahja.Sana sanoo:-"Älä tuppaudu ylempiesi paikoille".
--Sana sanoo:-"Älä tuppaudu ylempiesi paikoille". --
Sana sanoo myös, että "joka itsensä ylentää, se alennetaan".
kun sä oot hauska tyyppi, tällä palstalla kuin kymppiuutisten loppukevennys.
tarkoitin.
mutta nöyrille Hän antaa armon.
Luciferin synti oli ylpeys ja samoin hänen on
hänen seuraajiensa synti ylpeys.
Ne jotka ovat armosta pelastettuja, he myös armosta elävät yltäkylläistä elämää Kristuksessa ja ateroitsevat Jumalan kanssa.
Jumalan rikkaudella ja yltäkylläisellä hengellisellä elämällä ei ole mitään tekemistä ajallisen omaisuuden, tai köyhyyden kanssa.
Meille kyllä Sanassa opetetaan ettemme korkeita tavoittelisi, eikä mielemme kiintyisi maalliseen, katoavaan, ruostuvaan ja varkaille mielenkiintoiseen tavaraan.
Minulta ei mitään puutu, sillä SUURI ONKIN JUMALISUUDEN SALAISUUS YHDESSÄ TYYTYVÄISYYDEN KANSSA.
Jos koet uskovat, armosta pelastetut PYHÄT kilpailijoiksesi, jotakin on pahasti pielessä,
kehottaahan Sana meitä kilpailemaan toistemme kunnioiottamisessa.
Raamatun Sana ja Pyhä Henki ohjaa keskinäiseen nöyryyteen, arvostamiseen ja Jumalan öasten kunnioittamiseen ja rakastamiseen.
Meille ei ole annettu oikeutta halveksia yhtäkään ihmistä täällä maailmassa, sillä jokainen on Jeesuksen Lunastusveren hinta ja jokaisella on oikeus päästä täydelliseen Vapauteen Kaikesta synnistä ja kerran Jumalan taivaaseen, uskonkautta Jeesuksen vereen.
Sinä et voi yhtäkään pelastaa, etkä liioin hukuttaa, mutta ylpeys Jumalaa kohtaan on vaarallusta, se voi johtaa oman sielusi hukkumiseen pois Jumalan yhteydestä.
Onneksi parannuksenteon mahdollisuus on
tarjolla sinulla ja minulla, tänäänkin.
Tavataan Henri ristin juurella, siellä aroa tarvitsevat syntiset löytävät armon.
ja Raamatun teksti on sopiva opetukseksi, nuhteeksi, kuritukseksi, jne.
Ajattelepa 10 käskyä.
Jos Jumala ei olisi niitä antanut Mooseksen kautta, jokainen voisi tehdä miten tykkää rangaistuksetta.
Nykyisin vallankahvassa olevat ihmiset pyrkivät vesittämään Jumalan käskyt, jotta mahdollisimman monenlainen laittomuus/synnintekeminen olisi
lain puitteissa sallittavaa ja hyväksyttävää, eikä rangaistusta tarvitsisi pelätä.
Raamatun luotettavuus on todistettu tosiasia ja mitä luotettavampaa alkaa tieteen tutkimus olla, sitä enemmän vahvistuu Raamatun historialliset
tapahtumat ja Jumalallinen alkuperä.
Ihminen joka luonnollisena (langenneen mielen vallassa olevana) ihmisenä,(kun ei ole syntynyt Jumalasta)-vihollisen johtamana vastustaa Jumalaa ja Hänen Pyhää Sanaansa, on eksyksissä.
Usko tulee kuulemisesta ja kuuleminen Kristuksen Sanan kautta.
Siksi monet pelkäävät tulla Jumalan todellisen
Sanan ilmoituksen piiriin.
Mieluummine he suhtautuvat halveksien, vääristellen ja irvaillen, vaikka heidän herransa, langennut kerubi itsekin uskoo Jumalaan ja vapisee.
Siunaus ja sielusi pelastus odottavat sinua Jeesuksessa, uskon kautta Hänen kuolemaansa ja ylösnousemukseensa.
..............Raamatun luotettavuus on todistettu tosiasia ja mitä luotettavampaa alkaa tieteen tutkimus olla, sitä enemmän vahvistuu Raamatun historialliset
tapahtumat ja Jumalallinen alkuperä...............
Mikä ihme tämän todistaa? Voitko kertoa tarkemmin. Raammattu ei voi olla vastaus, yksi kirja muiden joukossa.
Mistä juontaa juurensa järjestys, laki ja säädökset alunperin?
Jumalan Sanasta!
Siellä on ohjeet vuosituhansia ihmisten käytössä ollutta esim. hygieniaa koskevat ohjeet.
Nykyinen tieteen paljastama bekteorologia, ym vastaava todistaa, kuinka viisaat olivat ne ohjeet, jotka Jumala Raamattuun kirjoitutti ihmisen parhaaksi.
Ulosteet piti lapiolla peittää etteivät bakteerit pääse hyönteisten myötä leviämään.
Eivät ihmiset silloin käyttäneet mikroskooppeja, eivätkä tienneet tästä heille "näkymärrömästä" elämästä. He tottelivat Jumalaa.
Nyt se tiedetään, tieteen kehittymisen ansiosta.
Nykyisin ulosteet silti lojuvat peittämättöminä teiden varsilla, kun ei ole WC:tä.
(Tai ne ovat lukossa moottoriteiden varsilla talvella)
Ihmisen omistamasta tiedosta huolimatta
taantumusta näilläkin alueilla on tapahtunut, koska ei enää totella Jumalaa.
Raamattu on yksi erikoiskirja, koska ihmiset kirjoittivat sen, minkä Jumala Pyhän Henkensä kautta heille kirjoitettavaksi antoi.
Niinkuin Jeesus on Jumalasta, niin myös Raamattu on jumalasta ihmisen pelastukseksi, oikeaksi tiedoksi Jumalasta, Luojasta ja Jumalan hyvästä suunnitelmasta rakastamaansa ihmistä varten.
Saitko yhtään uutta perspektiiviä ja mittimistä?