Olisi valmistujaisjuhlat tiedossa, ja ainoastaan yhdellä vieraista on erikoisruokavalio, hän on vegaani.
Millaistahan syötävää hänelle keksisi, sillä en viitsisi tilata kaikkia kakkuja yms. leivonnaisia vegaanille sopivina ( Tulisi kalliiksi)!
Kertokaahan vinkkejä, mitä tarjota vegaanille juhlissa?
Tarjoilu vegaanille?
16
3247
Vastaukset 16
- aoidu
Kananmunan voi korvata banaanilla ja maidon vedellä.
- vettä
... mieluiten vegaanille kossua alkuryypyksi ja sitten runsaasti viintä. Kaikki ovat kasvisperäisiä.
- I-nfoa
Ja lisäksi googlettamalla myös monia reseptejä lisää. Kaiken voi toki valmistaa myös ilman eläinperäisiä tuotteita, jolloin ne voidaan korvata jollain tai esim. kananmunan voi vaan jättää pois. Mutta lueskele täältä netistä lisätietoja -> sitä kyllä löytyy!
- uusia koko
ruokalistaa saadakseen vegaanille tarjottavaa, minulle ujona ihmisenä ainakin olisi mitä kiusallisin tilanne varsinkin jos vieraita on paljon :) Sen sijaan monet tuollaiset juhlissa tarjottavat naposteltavat on pienillä muutoksilla muokattavissa myös vegaanille käyväksi ilman lisäkustannuksia. Esim. pullataikinaan voi laittaa maidon ja munan sijasta soijamaitoa tai vettä ja halutessaan muussattua banaania (joka antaa muuten erittäin hyvän maun!), hiivapohjaiset taikinat harvemmin mitään eläinperäisyyksiä kaipaavat, sooda tai leivinjauhe käy myös kuohkeuttajaksi esim. kahvikakkuun. Mm. pasteijat on helppo tehdä niin, että laittaa pariin lihatäytteen sijasta papu- tai soijarouhetäytteen. Salaateissa ym. voi hyödyntää buffet-periaatetta, eli jokainen valitsee haluamansa ainesosat jne...
Pöytämargariinina tummansininen keiju sopii kaikille ja mikäli ystäväsi on maitokahvin/teen ystävä, voit varata pienen tilkan soijamaitoa jos olet käyttänyt sitä jossain ruuassa.
Jos kahvipöydästä löytyy ystävällesi vaikkapa 1-2 suolaista ja/tai makeaa sopivaa vaihtoehtoa tai lämmintä ruokaa tarjottaessa olisi hänelle varattu yksi samalle pohjalle tehty annos (esim. lihapata =>papupata, pihvi perunat => kasvislisuke perunat tms.), luulisi kenen tahansa erityisruokavaliota noudattavan olevan tyytyväinen. Hienoa että huomiot!- linkkivinkki___
http://www.vegaani.antisankari.net/
Tuolla listaa vegaanisista leivonnaisista, leipomotuotteista ym. - wanha teini
Olisi myös selvitettävä muiden vieraiden allergiat. Esimerkiksi itse olen soija-allerginen.
- tässä tapauksessa
wanha teini kirjoitti:
Olisi myös selvitettävä muiden vieraiden allergiat. Esimerkiksi itse olen soija-allerginen.
Aloitusviestistä poimittu:
"Olisi valmistujaisjuhlat tiedossa, ja ainoastaan yhdellä vieraista on erikoisruokavalio, hän on vegaani. "
Ymmärtänen tämän siten, ettei muilla vierailla ole erityisruokavalioita, myöskään allergioista johtuvia.
- ujovegaani
Riippuu varmaan vieraastasikin, kuinka vaativa on. Itseäni nolostuttaa aiheuttamani ylimääräinen vaiva. Kaiken lisäksi olen äärimmäisen tarkka siitä, ettei vahingossakaan ole mitään eläinperäistä ainesta joukossa, eli en aina syö minua varta vasten varten tehtyjä erikoisjuttuja.
Yksissä häissä oli tehty minulle kakun korvikkeeksi leivonnaiset valmiista kekseistä (tosin sopivien keksien löytäminen oli ollut erittäin hankalaa...). Sellaisiin kranssimallisiin kekseihin oli tehty hyytelösokerista (ei siis sisällä liivatetta, vaan pektiiniä) kuorute, jonka alla oli mansikkaa. Aika luovaa.
Ehdottomasti suosittelen sitä, että lämpimän/suolaisen ruuan suhteen on buffet-tyyppinen pöytä. Vaikkei saisikaan sieltä kauhean monipuolista evästä, niin ainakin näyttää, että syö jotain. Itse olen tyytyväinen hyvinkin yksinkertaiseen kasvisruokaan. Ei tarvitsen olla kuin muutamaa eri vihannesta käytetty, vaikka paprikaa ja kesäkurpitsaa, niin on jotain lämmintä perunan kaveriksi.
Joissakin Myllynparas -sarjan torttutaikinoissa on tekstit "ei sisällä eläinperäisiä ainesosia". Olen tehnyt niistä maukkaita kasvispasteijoita ja myös makeita torttuja. - tpi
JOs on allergiasta kiini, niin silloin pitää huomioida. Jos on itsetehostuksesta, uskomuksista, yleisestä hiuhhuluudesta kiinni, ei siitä muiden tarvitse vaivaa nähdä. Ei kukaan kuole siihen, että on pikkuisen jotain eläinperäistä ruuassa mukana - jos kuolee se on vain evoluutiota.
- tuo on repäisty
Siis että on ok itse kutsumilleen vieraille tarjota tieten tahtoen sopimatonta ruokaa ja haukkua hihhuliksi vielä kaupan päälle? Varo vaan ettet itse istu joku kerta illallisella keitetty porkkana lautasella, ihmisillä on taipumus muistaa.
Epämuodollisissa tilaisuuksissa emäntä tarjoaa tai jättää tarjoamatta mitä parhaaksi katsoo, mutta nyt puhutaan juhlista. - tpi
tuo on repäisty kirjoitti:
Siis että on ok itse kutsumilleen vieraille tarjota tieten tahtoen sopimatonta ruokaa ja haukkua hihhuliksi vielä kaupan päälle? Varo vaan ettet itse istu joku kerta illallisella keitetty porkkana lautasella, ihmisillä on taipumus muistaa.
Epämuodollisissa tilaisuuksissa emäntä tarjoaa tai jättää tarjoamatta mitä parhaaksi katsoo, mutta nyt puhutaan juhlista.Eikös se ole oletus, että jos vegaanille menee kylään, niin se keittetty porkkana on lautasella?
Niinpäinhän se kyllä on ok, eli ei huomioida vieraita, mutta jos kylään tullaan, niin pitäisi olla omat sörsselit ihan vain uskonnollisista syistä tehtynä. - se on sinun päänsärkysi
tpi kirjoitti:
Eikös se ole oletus, että jos vegaanille menee kylään, niin se keittetty porkkana on lautasella?
Niinpäinhän se kyllä on ok, eli ei huomioida vieraita, mutta jos kylään tullaan, niin pitäisi olla omat sörsselit ihan vain uskonnollisista syistä tehtynä.Mieti niin päin, että sinun pitäisi valmistaa ruokaa vain eläinkunnan tuotteista (huom! mausteetkin ovat kasveja). Alkaako tulla mieleen muitakin ruokia kuin pihvit ja keitetyt porkkanat?
Vegaani voi yhtä lailla huomioida erityisruokavaliot, oli ne vakaumuksellisia tai terveydellisiä. En ole ikipäivänä kuullut ihmisestä, joka ei voisi em. syistä syödä vegaaniruokaa. - evlutin
se on sinun päänsärkysi kirjoitti:
Mieti niin päin, että sinun pitäisi valmistaa ruokaa vain eläinkunnan tuotteista (huom! mausteetkin ovat kasveja). Alkaako tulla mieleen muitakin ruokia kuin pihvit ja keitetyt porkkanat?
Vegaani voi yhtä lailla huomioida erityisruokavaliot, oli ne vakaumuksellisia tai terveydellisiä. En ole ikipäivänä kuullut ihmisestä, joka ei voisi em. syistä syödä vegaaniruokaa.ystäväpiiriin ei kuulu yhtään vegaania, joten enpä juhliinkaan osaa erikseen sellaisille ruokia laitella. Toisaalta lihaa ja kalaa ei ole joka kupissa. Jättäköön kinkun ja maksalaatikon syömättä, onhan siinä vielä salaatit, rosollit, juurikaslootat ja perunalaatikot jaettavaksi.
Sylkäseekö sellainen vegaani madon tai kalan päälle. Kun vegaani ei muuten pääse pätemään, keksii koko homman. Kermakakkua syö tietysti kumminkin ison palan. - SaskiaG
evlutin kirjoitti:
ystäväpiiriin ei kuulu yhtään vegaania, joten enpä juhliinkaan osaa erikseen sellaisille ruokia laitella. Toisaalta lihaa ja kalaa ei ole joka kupissa. Jättäköön kinkun ja maksalaatikon syömättä, onhan siinä vielä salaatit, rosollit, juurikaslootat ja perunalaatikot jaettavaksi.
Sylkäseekö sellainen vegaani madon tai kalan päälle. Kun vegaani ei muuten pääse pätemään, keksii koko homman. Kermakakkua syö tietysti kumminkin ison palan.Vegaani on siis henkilö joka ei syö itään eläinperäistä, siis ei myöskään maitoa, kananmunia, voita, kermaa, hunajaa, liivatetta.
Vegetaristi saatta syödä myös jotain yllä mainituista mutta ei lihaa.
Monet vegaaniset leivonnaiset sopivat siis myös kananmuna- ja maitoallergikoille joten he voivat nauttia samoja herkkuja - hieman ymmärrystä
Vegaanin (tai minkä tahansa kasvissyöjän) elimistöstä katoaa ajan mittaan eläinproteiinien pilkkomiseen tarkotetut entsyymit. Näinpä yhtäkkinen eläinkunnan tuotteiden syöminen aiheuttaa samankaltaisen reaktion kuin vaikkapa viljan syöminen keliaakikoille.
Tiedän tämän kokemuksesta: alkuun kun olin muuten vegaani, söin kuitenkin kylässä ollessa maitoa yms, ja joka kerta tuli karmea ripuli.
Toisaalta tilannetta voi verrata siihen, että tiedät että joku vieras ei pidä jostain ruuasta. Jos kutsut kylään/ juhliin kaverin, joka inhoaa kalaa, tarjoaisitko silti kalaruokaa, vai tekisitkö hänen takiaa jotain muuta?
Ymmärrän kyllä, että joskus erikoisruokavalioiden järjestäminen on ylivoimaista, mutta silloin ei pidä olettaa, että joku poikkeaa ruokavaliostaan. Ennemmin voi pyytää ko. vierasta tuomaan itse jotain itselleen (ja mahdollisille muille erikoisruokavaliota noudattaville) sopivaa ruokaa. Ainakin minusta tämä järjestely toimii yleensä hyvin.
- sille sä
tyrkkäät ruohonleikkurilla oikei kunnon kasan syksyistä, lehtisekoitteista ruohoo:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3451389Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan78947Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.78843Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61823Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt45702- 120693
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38682- 49648
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9536- 25525
- 32521
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33498Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 80460
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21431