Tähdenlento tuolla alempana jo pitkäksi venyneessä ketjussa ounastelee, että hänet ehkä hyvinkin saatettaisiin hyväksyä Ateisti ry:n jäseneksi.
Tietääkö joku jotain tällaisesta yhdistyksestä? Minä en ole ikinä kuullutkaan.
Tietääkö joku jotain tällaisesta yhdistyksestä? Minä en ole ikinä kuullutkaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinä tiedä ateistien 'etujärjestöstä' mitään. Ihmettä minusta!
Toisekseen tuo Vapaa-ajattelijoiden liittokin on aika mielenkiintoinen, suhteessa ateismiin. Lueppas vaan liiton uuden puheenjohtajan aatoksia.
Ps. Eikö tällä palstalla saa olla pitkiä ketjuja? Ja miksi ei?
saa tietenkin olla, mutta kun ne aukeavat niin hitaasti ja joskus eivät enää ollenkaan. Siksi on joskus parempi siirtyä uuteen ketjuun.
Siis tarkoitiko Suomen Ateistiyhdistys ry:tä?
yhdistystä, jonka nimi on Ateisti ry.
eikös Suomen Ateistiyhdistys ry ainaskin ole ateistien etujärjestö? Tosin paikallisia yhdistyksiäkin lienee.
koska kaipaa jutusteluseuraa. Keksikää jotain pirtsakampaa, niin minäkin voin liittyä seuraanne höpisemään niitä näitä.
yhdistysten tiedot. Otapa yhteyttä niihin ja kysy jos pääset jäseneksi. Mitäs täältä kyselet.
jo, ettei tällä palstalla saanut mitään kysellä, kyseenalaistamisesta puhumattakaan.
Toki mielenkiinnosta kysynkin, mikä ei tosin taas tarkoita sitä, että liittyisin jäseneksi. Tai vielä parempi, jos jonnekin yhdistyksen kokoukseen pääsee vaikkapa kuunteluoppilaaksi, edes kerran.
Olisi jänskää seurata, kuinka ateistit (kukin omana yksilönään) pääsee jutuistaan yksimielisyyteen.
ketjussa sinä juuri kysyit, että mahtaisitko päästä jäseneksi.
joiden nimessä on ateisti, mutta ei ole mitään kaikkien ateistien yhtä ja ainoaa järjestöä, kuten tähdenlento ounastelee.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=ateisti ry&btnG=Google-haku&meta=
Suomen Ateistiyhdistys ry on 16. toukokuuta 1985 perustettu suomalainen yhdistys, joka toimii ateistien aatteellisena, etu- ja oikeusturvajärjestönä. Suomen Ateistiyhdistys on Kansainvälisen ateistiliiton (Atheist Alliance International) jäsen.
Yhdistys perustettiin varajärjestöksi siltä varalta, että muut järjestöt luopuvat ateistien ihmisoikeuksien puolustamisesta. Yhdistyksen puheenjohtaja on ollut sen perustamisesta lähtien Erkki Hartikainen ja sihteeri Kimmo Sundström. Yhdistys on poliittisesti ja taloudellisesti itsenäinen. Järjestö hyväksyy vain yksilöjäseniä. Tällä hetkellä yhdistys ei peri jäsenmaksuja.
Yhdistyksen tavoitteena on Suomen molempien valtiokirkkojen erottaminen valtiosta. Yhdistyksen tavoitteena on tehdä valistus- ja koulutustyötä tavoitteidensa edistämiseksi ja toimia yhteistyössä muiden järjestöjen kanssa (Suomessa ja maailmalla), jotka jakavat yhdistyksen tavoitteet. Tavoitteisiin kuuluvat ateismin, uskonnon ja vakaumuksen vapauden sekä kansalais- ja poliittisten oikeuksien puolustaminen, uskonnottoman ja ateistisen kulttuurin edistäminen, tieteellisen ateismin tutkiminen ja tieteellisen todellisuuskäsityksen levittäminen.
http://etkirja.pp.fi/at/index.htm
Kyllä vissiin joku sellainen on olemassa. En ole tutustunut ko. yhdistykseen.