Siis attejen määrä ei lisäänny yhtään, vaan pysyy aina samassa. Sen sijaan olen kuullut hellareilta, että heidän seurakunnnat pullistelee , seinät ei meinaa riittää eli täyttä on. Tämäkö on teille päivittäinen ilonaihe ? tv. kari
Kirkosta eronneita lisää,
atteja vielä vain 1600 ?
8243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko tyhmä vai trolli?
luvun repäisit? Suomessa on yli 800 000 uskontokuntiin kuulumatonta.
>>>>Mistä tuon luvun repäisit? Suomessa on yli 800 000 uskontokuntiin kuulumatonta.
et tiedä sinäkään.
>>>>Mutta lukua ateisteista
Turha väittää! et tiedä sinäkään.
Ateistien määrää ei kait saada koskaan selville, enkä kyllä keksi miksi edes pitäisikään.
Kirkkoon kuulumattomilla, vapaa-ajattelijoihin kuuluvilla tai millään muullakaan vastaavalla tilastolla ei ateistien määrää voida saada selville.
Ainoa keino on kysyä jokaiselta ihmiseltä että uskooko hän jumalaan/jumaliin.
Tässäkin kohtaa kysymyksen muotoilulla voidaan saada merkittäviä eroja aikaan. Myös tilanne jossa asiaa kysytään, vaikuttaa merkittävästi lopputulokseen.
hellareiden touhut. Saavat minun puolesta rakentaa vaikka lisäsiipiä tiloihinsa, että viihtyisivät paremmin omissa porukoissaan, ja olisivat kiusaamatta muita ihmisiä. Valtionkirkko taas on vapaamatkustaja, joka elää veronmaksajien siivellä.
Mistä muuten tiedät ateistien lukumäärän. Esimerkiksi minä en ole ilmoittanut ikinä mihinkään rekisteriin, että olen ateisti, joten en voi olla mukana missään tarkoissa laskelmissa.
Hellareitten huhut onkin luotettavia.