Alkoi tässä yhtäkkiä kiinostamaan nämä näkemyserot ihmis(ja eläin)kunnan synnystä, joten päätin kurkata mitä asioista puhutaan näillä keskustelupalstoilla. Voisiko joku kertoa aloittelijalle, miten nämä kirjaimellisesti raamatun luomiskertomukseen uskovat selittää sen, että ihmisillä on toisistaan poikkeavia rodullisia piirteitä eri puolilla maailmaa? Onko yleisenä selityksenä jotkin nopeat mutaatiot vai miten tämä selittyy?
Koitin nopeasti vilkaista tämän palstan vanhempia keskusteluja mutten löytänyt ainakaan otsikon perusteella tähän asiaan viittaavia keskusteluja, vaikka niitäkin on varmasti käyty. Tuoreimmat keskustelut näyttää koskevan tätä dinosaurus-problematiikkaa, mikä sekin on ihan mielenkiintoista.
Mitenkäs nämä rotuerot?
16
768
Vastaukset
- Pärspub
Olen tiedustellut tätä jo aiemmin. Laten (nykyinen 'Outsider') vastaus oli että tummin kaveri käveli australiaan (vrt. aboriginaalit). Nähtävästi lähes yhtä tumma kaveri käveli afrikkaan.
Tästä voi myös päätellä että vaalea kaveri käveli pohjoiseen.
Kahdeksalla henkilöllä tämä kuvio aiheuttaa tiettyjä haasteita esim. lisääntymisen suhteen mutta hei, 'god did it' auttaa luovimaan tiukoista historian/evoluution/yms. faktoista.- voivoikusäjaksat
Ja mikä oli vastauksesi TIEDUSTELUUN?
- Pärspub
voivoikusäjaksat kirjoitti:
Ja mikä oli vastauksesi TIEDUSTELUUN?
Vastasin esitettyyn kysymykseen. Oliko sinulla jotain asiaa aiheen tiimoilta vai onko hihhulipastorisi ajanut sinut vain räksyttämään tälle palstalle?
Minusta oli aika kätevää että jumala ohjasi juuri tummimmat ihmiset kävelemään kuumaan kolkkaan ja vaaleammat kohti pohjoista. Eniten minua ihmetyttää se, että nämä kahdeksan ihmistä olivat arkissa niin erilaisia: eskimo, aboriginaali, ... HAH HAH! - käytännön muutos
Pärspub kirjoitti:
Vastasin esitettyyn kysymykseen. Oliko sinulla jotain asiaa aiheen tiimoilta vai onko hihhulipastorisi ajanut sinut vain räksyttämään tälle palstalle?
Minusta oli aika kätevää että jumala ohjasi juuri tummimmat ihmiset kävelemään kuumaan kolkkaan ja vaaleammat kohti pohjoista. Eniten minua ihmetyttää se, että nämä kahdeksan ihmistä olivat arkissa niin erilaisia: eskimo, aboriginaali, ... HAH HAH!Sovitaampa sitten niin, että evolutionistit puhuvat kreationismista ja kreationistit evoluutioteoriasta.
Itsepä ehdotit!
- sini-silmänen
Galatalaiskirje:
3:28 Ei ole tässä juutalaista eikä kreikkalaista, ei ole orjaa eikä vapaata, ei ole miestä eikä naista; sillä kaikki te olette yhtä Kristuksessa Jeesuksessa.
Kolossalaiskirje:
3:11 Ja tässä ei ole kreikkalaista eikä juutalaista, ei ympärileikkausta eikä ympärileikkaamattomuutta, ei barbaaria, ei skyyttalaista, ei orjaa, ei vapaata, vaan kaikki ja kaikissa on Kristus.- Pärspub
sönköttää. Ihmisrotuja on vähän luokituksesta päätellen noin seitsämän. Raamattu ontuu tässäkin selityksessä.
En ole nähnyt yhtäkään ihmistä Jeesuksessa. Tarkkaan ottaen en ole nähnyt Jeesustakaan. Tarkkaan ottaen en edes tunne ketään joka olisi nähnyt Jeesusta. Kuinkas mones poika Jeesus olikaan jumalan pojista. Neljäs? - töktök
Pärspub kirjoitti:
sönköttää. Ihmisrotuja on vähän luokituksesta päätellen noin seitsämän. Raamattu ontuu tässäkin selityksessä.
En ole nähnyt yhtäkään ihmistä Jeesuksessa. Tarkkaan ottaen en ole nähnyt Jeesustakaan. Tarkkaan ottaen en edes tunne ketään joka olisi nähnyt Jeesusta. Kuinkas mones poika Jeesus olikaan jumalan pojista. Neljäs?Raamattu jatkaa luomiskertomuksesta eteenpäin vauhdilla ja selvittää syyt ja asiayhteydet loppuun asti. Olet vain pudonnut sen kelkasta kuin eno veneestä.
Luomisen tarkoitus ja päämäärä on selitetty ihan perusteellisesti ja kaikkien vaiheiden merkitykset.
Eihän se Raamatun vika ole jos jollain ei hoksa pelaa! - Uusi tulokas
Taisin esittää kielletyn kysymyksen kun tulee noin ympäripyöreitä vastauksia. Minuahan ei siis kiinnostanut se onko Jeesus ollut ihmisisissä vai ei, vaan kyselin lähinnä miten selittyy se että eri maailmankolkissa on ulkonäöltään poikkeavia ihmisryhmiä. Kysymyksellä on siis väliä sillä nuo raamatunkohdat eivät anna vastausta kysymykseen.
Pärspub kirjoitti:
sönköttää. Ihmisrotuja on vähän luokituksesta päätellen noin seitsämän. Raamattu ontuu tässäkin selityksessä.
En ole nähnyt yhtäkään ihmistä Jeesuksessa. Tarkkaan ottaen en ole nähnyt Jeesustakaan. Tarkkaan ottaen en edes tunne ketään joka olisi nähnyt Jeesusta. Kuinkas mones poika Jeesus olikaan jumalan pojista. Neljäs?geenien perusteella klustereista. Luigi Cavalli-Sforzan klusterit tässä:
http://www.answers.com/topic/luigi-luca-cavalli-sforza- paljon muutakin
sharyn kirjoitti:
geenien perusteella klustereista. Luigi Cavalli-Sforzan klusterit tässä:
http://www.answers.com/topic/luigi-luca-cavalli-sforzaMitäs muuta nykyään puhutaan?
- Anteeksi että ajattelen
Ikävä kyllä tällä palstala ei juuri keskustelua saa kreationismista eikä ID-uskosta. Kyseisiin oppeihin uskovat tyytyvät rääpimään erilaisia evoluutioteoriasta rakentamiaan olkiukkoja, mutta kun puhe kääntyy heidän uskoonsa (josta palstan otsikon mukaan täällä kai pitäisi keskustella), niin vastauksena on vaikeneminen tai hämyisiä raamatunlauseita.
ID-usko on vitsi.- Us Kova
Raamattuun perustuva usko pitää luomisena vielä tämän elämämme aikaakin. Luomisen päätös ei ole tämä elämisenmuoto vaan tuleva .
Itsekukin meistä on luotu omana elinaikanamme ja tulemme valmiiksi luoduiksi tämän elomme päätyttyä.
Raamattu käyttää erilaisia ilmaisuja asioille kuin te nyt.
Raamatun kielenkäytössä ihmiset olemme olleet jo optiona Aadamissa, mutta realisoituminen jatkuu niinkauan kuin jälkeläiset ovat kaikki syntyneet.
Nyt on siis kulumassa se kuudes luomisen päivä.
Seitsemättä odotellaan.Hebrealaiskirje:
4:9 Niin on Jumalan kansalle sapatinlepo varmasti tuleva.
Näihin raameihin uskomme ID:hen perustuu, kristinuskossa.
Nyt valintoihimme vaikuttavat luonnonvalinnan sijaan kaikkien elollisten itsetekemät valinnat ihmiset ja eliökunta mukaanluettuina.
Vihainen koira päättää päivänsä niinkuin vihaiselle koiralle päätetään tehdä, ja sen elämään vaikuttavat teot ovat sen itsensä tekemät, senkin. - tuomionpasuuna
siis tässä se on pähkinän kuoresssa koko homma eihän järkvää keskustelua VOI SAADA aikaan ihmisten kanssa jotka uskoo vanhaan supersankari tarinaan joka on muutunuut vuosien saatossa useita kertoja riipuen siitä kuka on ollut vallassa ja kenen etuja se on palvellut tyyliin esim. "kun kolikko kirstuun kilahtaa niin sielu taivaaseen vilahtaa" =anekauppa
- vaiko vanhoja
tuomionpasuuna kirjoitti:
siis tässä se on pähkinän kuoresssa koko homma eihän järkvää keskustelua VOI SAADA aikaan ihmisten kanssa jotka uskoo vanhaan supersankari tarinaan joka on muutunuut vuosien saatossa useita kertoja riipuen siitä kuka on ollut vallassa ja kenen etuja se on palvellut tyyliin esim. "kun kolikko kirstuun kilahtaa niin sielu taivaaseen vilahtaa" =anekauppa
Kenes asialla sinä liikut?
Meinaan kun et itseäsi kysymättä esitellyt?
- Salccari
Eikös ID-teorian mukaan mustat ole rappeutuneempia kuin valkoiset..?
Evoluutio-opin kieltävä ja luomisoppia opettava BobJones yliopiston henkilökunta on sieltä vuotaneiden ja käytännön perusteella päätelty (erirotuisten deittailukielto oli voimassa v. 2000 asti), että he uskovat Jumalan luoneen rodut erillisiksi. Aivan kuten kielet Jumala loi erillisiksi rangaistuksena Baabelin tornin teosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1076969Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4915118Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1383158Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2132591Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t332273Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771212Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111149- 1071084
Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531080