Jakautumat eroavat

Ennakkoäänestyksen ja varsinaisen vaalipäivän tulosten vertailu antaa aiheen jonkinlaisen sorttiseen mietiskelyyn. Tuloksethan eroavat toisistaan jopa huomattavasti muutaman puolueen kohdalla.

Kokoomus pärjäsi paremmin varsinaisena vaalipäivänä annettujen äänien jakautumassa kuin ennakkoäänestyksessä. Sosialidemokraattien kannatus taas jäi sunnuntain tuloksissa alemmaksi kuin ennakkoäänestyksessä. Erityisen suuri ero on Keskustan tuloksessa ennakkoäänien ja varsinaisen vaalipäivän välillä eli tappiota tuli nimen omaan sunnuntaina.

Vihreät eivät erityisemmin loistaneet ennakkoäänestyksessä ja petrasivat asemaansa huomattavasti varsinaisena vaalipäivänä. Tämä ilmiöhän on toistunut vihreillä jo aikaisemminkin. Vasemmistoliitolle taas kävi toisin päin eli sunnuntaina kannatuslukema jäi alemmaksi kuin ennakkoon annetuissa äänissä.

Perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit pärjäsivät kaikkein tasaisimmin, kun verrataan ennakkoäänestystä ja sunnuntain äänestystä. Toki Timo Soinin johtama puolue paransi tulostaan sunnuntaina jonkun verran. Päivi Räsäsen kristillisdemokraatit taas joutuivat antamaan hiukan periksi sunnuntaina, mutta tosiaan varsin minimaalisesti. RKP kuului puolestaan sunnnuntain menestyjiin.

Muutoksia siis tuli. Tapahtuiko ennakkoäänestyklsen jälkeen viime viikolla ennen varsinaista sunnuntain äänestyspäivää jotain semmoista, joka muutti kansalaisten äänestyskäyttäytymistä? Vai onko ilmiön selitys yksinkertaisesti se, että osa puolueista onnistui saamaan väkensä liikekannalle niin hyvin jo ennakkoäänestyksen aikana, ettei kannattajaporukkaa riittänyt uurnille enää samassa määrin varsinaisena vaalipäivänä sunnuntaina?

3

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lienee...

      Tiedän täällä maalla monia joilta jäi sateen takia äänestämättä. Liian pitkä matka, kun olisi vielä joutunut jättämään auton kauas äänestyspaikasta.

      Kaupungeissa asuneilla tuskin oli samanlaista ongelmaa, kun äänestyspaikka oli lähellä?

      • WanhaWaari

        Kieltämättä sää oli sateinen ja tuulinenkin kunnallisvaalipäivänä 26. lokakuuta. Mitenkähän tuohon suhtautuisi? Olisiko siis pääteltävä, että maalaiset kaiken kelin eläjät olisivat säikähtäneet säätä ja sen takia jääneet kotiin ja jättäneet äänestämättä? Hiukan tuntuu erikoiselta semmoinen "kumisaapasväen" käyttäytyminen, jonka selityksen pätevyyttä voi epäillä. Ovatko maalaiset ruvenneet karttamaan sadetta? Tehdäänkö maatöitäkin vain hyvillä säillä?


      • kumma juttu.
        WanhaWaari kirjoitti:

        Kieltämättä sää oli sateinen ja tuulinenkin kunnallisvaalipäivänä 26. lokakuuta. Mitenkähän tuohon suhtautuisi? Olisiko siis pääteltävä, että maalaiset kaiken kelin eläjät olisivat säikähtäneet säätä ja sen takia jääneet kotiin ja jättäneet äänestämättä? Hiukan tuntuu erikoiselta semmoinen "kumisaapasväen" käyttäytyminen, jonka selityksen pätevyyttä voi epäillä. Ovatko maalaiset ruvenneet karttamaan sadetta? Tehdäänkö maatöitäkin vain hyvillä säillä?

        Luulisi vielä löytyvän sisua lähteä sateellakin äänestämään, mutta kun paikallisten juttuja kuuntelee niin ei näemmä...

        No, eipä sen puoleen, ainakin täällä oli sellainen myrsky että olisi jäänyt itseltäkin äänestämättä ellen olisi äänestänyt ennakkoon. Pyörällä kun kuljen, niin en kyllä olisi siinä säässä äänestämään lähtenyt.

        Vihreitä puolestaan ei sade näköjään haitannut. Hm.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      Ulosotto, perintä ja häädöt
      169
      2104
    2. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      14
      2102
    3. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      80
      971
    4. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      837
    5. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      773
    6. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      156
      772
    7. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      35
      766
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      30
      736
    9. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      704
    10. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      50
      674
    Aihe