Ennakkoäänestyksen ja varsinaisen vaalipäivän tulosten vertailu antaa aiheen jonkinlaisen sorttiseen mietiskelyyn. Tuloksethan eroavat toisistaan jopa huomattavasti muutaman puolueen kohdalla.
Kokoomus pärjäsi paremmin varsinaisena vaalipäivänä annettujen äänien jakautumassa kuin ennakkoäänestyksessä. Sosialidemokraattien kannatus taas jäi sunnuntain tuloksissa alemmaksi kuin ennakkoäänestyksessä. Erityisen suuri ero on Keskustan tuloksessa ennakkoäänien ja varsinaisen vaalipäivän välillä eli tappiota tuli nimen omaan sunnuntaina.
Vihreät eivät erityisemmin loistaneet ennakkoäänestyksessä ja petrasivat asemaansa huomattavasti varsinaisena vaalipäivänä. Tämä ilmiöhän on toistunut vihreillä jo aikaisemminkin. Vasemmistoliitolle taas kävi toisin päin eli sunnuntaina kannatuslukema jäi alemmaksi kuin ennakkoon annetuissa äänissä.
Perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit pärjäsivät kaikkein tasaisimmin, kun verrataan ennakkoäänestystä ja sunnuntain äänestystä. Toki Timo Soinin johtama puolue paransi tulostaan sunnuntaina jonkun verran. Päivi Räsäsen kristillisdemokraatit taas joutuivat antamaan hiukan periksi sunnuntaina, mutta tosiaan varsin minimaalisesti. RKP kuului puolestaan sunnnuntain menestyjiin.
Muutoksia siis tuli. Tapahtuiko ennakkoäänestyklsen jälkeen viime viikolla ennen varsinaista sunnuntain äänestyspäivää jotain semmoista, joka muutti kansalaisten äänestyskäyttäytymistä? Vai onko ilmiön selitys yksinkertaisesti se, että osa puolueista onnistui saamaan väkensä liikekannalle niin hyvin jo ennakkoäänestyksen aikana, ettei kannattajaporukkaa riittänyt uurnille enää samassa määrin varsinaisena vaalipäivänä sunnuntaina?
Jakautumat eroavat
3
682
Vastaukset
- lienee...
Tiedän täällä maalla monia joilta jäi sateen takia äänestämättä. Liian pitkä matka, kun olisi vielä joutunut jättämään auton kauas äänestyspaikasta.
Kaupungeissa asuneilla tuskin oli samanlaista ongelmaa, kun äänestyspaikka oli lähellä?- WanhaWaari
Kieltämättä sää oli sateinen ja tuulinenkin kunnallisvaalipäivänä 26. lokakuuta. Mitenkähän tuohon suhtautuisi? Olisiko siis pääteltävä, että maalaiset kaiken kelin eläjät olisivat säikähtäneet säätä ja sen takia jääneet kotiin ja jättäneet äänestämättä? Hiukan tuntuu erikoiselta semmoinen "kumisaapasväen" käyttäytyminen, jonka selityksen pätevyyttä voi epäillä. Ovatko maalaiset ruvenneet karttamaan sadetta? Tehdäänkö maatöitäkin vain hyvillä säillä?
- kumma juttu.
WanhaWaari kirjoitti:
Kieltämättä sää oli sateinen ja tuulinenkin kunnallisvaalipäivänä 26. lokakuuta. Mitenkähän tuohon suhtautuisi? Olisiko siis pääteltävä, että maalaiset kaiken kelin eläjät olisivat säikähtäneet säätä ja sen takia jääneet kotiin ja jättäneet äänestämättä? Hiukan tuntuu erikoiselta semmoinen "kumisaapasväen" käyttäytyminen, jonka selityksen pätevyyttä voi epäillä. Ovatko maalaiset ruvenneet karttamaan sadetta? Tehdäänkö maatöitäkin vain hyvillä säillä?
Luulisi vielä löytyvän sisua lähteä sateellakin äänestämään, mutta kun paikallisten juttuja kuuntelee niin ei näemmä...
No, eipä sen puoleen, ainakin täällä oli sellainen myrsky että olisi jäänyt itseltäkin äänestämättä ellen olisi äänestänyt ennakkoon. Pyörällä kun kuljen, niin en kyllä olisi siinä säässä äänestämään lähtenyt.
Vihreitä puolestaan ei sade näköjään haitannut. Hm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2054820Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html163803Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2193686Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1233028Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1572995Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis552913Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152511Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642482Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien802288En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132115
