*@*PUHEPUUROAKO VAIN*@*

Kuin samasta tuutista!

REKISTERÖITYKÄÄ!

Vailla mitään mielenkiintoa alkaa tämä Raamattupalstakin olla!

Eihän täällä enää tiedä ollenkaan että kenen kanssa keskustelee. Aivan sama jos jokaisen nimimerkki olisi vain "nimetön" kun ei kuitenkaan ole mitään persoonallista, ainoastaan "puhepuuroa tuutista"!
Pitäisköhän Eniron tehdä nuo kirjautumiset edellytykseksi palstalle pääsyyn?

Näinollen. mitä nykytilanne näyttää olevan, palsta menettää kokonaan mielenkiintonsa. Se näkyy jo nyt kirjoittajien määrän laskuna.
3147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

puolensa. Itse tiedän sen, että jos käytän jotakikaan merkkiä, niin siinä käy niin, että se varastetaan ja aletaa suoltaa mitä sattuu ja toinen asia on se, että jos rekistöröityy, niin vain ne määrätyt ihmiset tulevat lukemaan ja näin menettää etsivät ja yksi huono asia on se, että jotkut alkavat pitämään jumalana ja alkavat kumartelemaan, sekin on tullut koetuksi.

Oletko tavannut koskaan näillä palstoilla kirjoittajia, jotka sanovat, että en nyt viitsinyt käyttää rekistöröityä nimimerkkiä ja sitten kirjoittavat nimimerkin, joka todellisuudessa on jonkun toisen rekistöröimä.

Rekistöröityminen toki selventäisi palstaa, mutta joillekkin siinä on liian paljon huonoja puolia:).

Äänestä

kaikki rekisteröidyt, lueppa vaikka teuvon posteja niin näet..

Äänestä

Totesit:

”Vailla mitään mielenkiintoa alkaa tämä Raamattupalstakin olla!”

Ja lääkkeeksi suosittelit ”rekisteröitymistä!”


Mutta eihän tuosta rekisteröitymisen puutteesta suinkaan löydy
tämän osion ongelmaa!


Tämänhän näet pitäisi olla ”Raamattu” – osio, jossa odotteen mu-
kaan tulisi keskustella kaikesta siitä, mitä Raamatun arvostukseen
ja sisältöön kuuluu.

Mutta Raamatun merkityksestä ja Raamatun opetuksista ei täällä
juuri nimeksikään keskustella!

Jotkut ovat yrittäneet aloittaa keskusteluja todellisista Raamattua
koskevista aiheista, mutta yritykset eivät ole saaneet tuulta purjei-
siinsa.

Sen sijaan täällä pyöritään pääasiassa vain yhden henkilön ympä-
rillä, esittäen tuosta henkilöstä mielipiteitä ja tulkintoja, toiset hä-
nen puolestaan, toiset häntä vastaan.

Tilanne kuvastaa tällä osiolla viihtyvien omaa henkistä ja hengellistä,
eli tosiasiassa todella alhaista tasoa.

Pyöritään vain selvästi häiriintyneen ja jopa opillisesti pahasti vink-
sahtaneen henkilön egon ympärillä, ja tämä pyöriminen on muka-
mas keskustelua Raamatusta.

Häiriintymättömien ja opillisesti vinksahtamattomien tulisi täällä
ottaa oppia eräästä toisesta osiosta, jossa sielläkin eräs häiriin-
tynyt henkilö häärää.

Mutta siellä keskustelijat eivät kiinnitä mitään huomiota tuon häi-
riintyneen viesteihin, vaan jatkavat keskenään omaa ajatuksien
vaihtoaan, antamatta häiriintyneen häiritä keskusteluaan.

Homma toimii, eli keskustelu jatkuu ja osion aiheen mukaiset aja-
tukset vuorottelevat osiolla jatkuvasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirkka-Iita kirjoitti:

Kuin samasta tuutista!

REKISTERÖITYKÄÄ!

Vailla mitään mielenkiintoa alkaa tämä Raamattupalstakin olla!

Eihän täällä enää tiedä ollenkaan että kenen kanssa keskustelee. Aivan sama jos jokaisen nimimerkki olisi vain "nimetön" kun ei kuitenkaan ole mitään persoonallista, ainoastaan "puhepuuroa tuutista"!
Pitäisköhän Eniron tehdä nuo kirjautumiset edellytykseksi palstalle pääsyyn?

Näinollen. mitä nykytilanne näyttää olevan, palsta menettää kokonaan mielenkiintonsa. Se näkyy jo nyt kirjoittajien määrän laskuna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu