Kerran se on totta. Tv ja radio siitä ensiksi tiedottaa. Ympäri maailmaa saapuu viestejä, että ihmisiä on kadonnut jäljettömiin.Kaikki vauvat ja lapset ovat häipyneet.Suuria onnettomuuksia on tapahtunut, kun ihmisiä on kadonnut kesken matkaa autojen, lentokoneiden ym. ohjaamoiden takaa.Seuraa kaaos, kaikki etsii vastauksia. Miksi ? Ja mihin ? Selviää myöhemmin yksi yhteinen nimittäjä, kaikki ovat olleet syvästi uskonnollisia, uskovaisia.Tämän tähden ja tämä johtaa, että säädetään laki että uskonnot kielletään, ettei enää vastaavaa pääse tapahtumaan.Tämmöisen kirjan luin kauan, kauan sitten. Niilo Yli-Vainio kirjoitti: Järkyttyvä maailma. Jos kiinnostaa, etsi käsiisi. Ajankohtaisempi nyt, mitä silloin 70- luvulla.
Miljoonia ihmisiä
Kadonnut maapalloltA
15348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
jutuilta. Tuollaisten höpinöiden vuoksi myös koko kristillisyys tulee usein pilkatuksi: heitetään siis lapsi pois pesuveden mukana kun luullaan kaiken maailman sekopäiden lahkohörhöilyä kristillisyyden ytimeksi
on vastusta, ja pilkkaamista, siitä tietää, että on oikealla tiellä, Jeesus tulee, ja jotain avauksessa kerrottua tulee tapahtumaan. Eikä se jää tapahtumatta, vaikka kaikki uskovat luopuisi odotuksesta, Hän vaan tulee, aivan niikuin tuli ensmmäisenkin kerran, vaikka kukaan ei juurikaan uskonut.
* Ei kukaan uskonut, kun Nooa sarnasi veden paisumuksen tulosta, nauroivat hänelle ja pitivät hulluna, kun kuivalle maalle rakensi arkkia, vaikka vetä ei ollut kilometrien säteellä , niin Nooa vaan saarnasi, uskoi miä Jumala oli sanonut.
* Sitten vaan eräänä päivänä taivaat aukaisi hanat samoin maasta lähteet puhkes kuivaan maamhan ja ei mennyt aikaakaan, kun arkki kellui turvalliseti vetten päällä, ja tulijoita olisi varmaan ollut arkkiin, vaan Nooa ei voinut avata ovea, koska sen oli Jumala sulkenut. Ethän odota, että Jumala sulkee, nyt on avointa ja vapautta ottaa armo Jeesuksessa vastaan.
sen merkki, että toinen on oikeassa? Voi miun päiviäin; en uskalla enää vastustaa mitään, koska silloin se vastustuksen kohde onkin oikeassa!!
Hellarin logiikka on ihmeellinen!
Entä jos joku vastustaisi ja pilkkaisi esim. uusnatsismia?
Et voi mitenkään olla oikeassa.
Muotojumaliset ottavat ehtoollisen, eivätkä sen kummemmin ajattele minkä muistoksi
Kun kehoitetaan ehtoollisen viettoon, siihen asti kun Hän tulee.
Ei taida moni ehtoollis- asetus sanoja tutkiskella, saatikka itseään, onko kelvollinen edes osallisuuteen.
osaat jaotella ihmiset muotojumalisiin ja ei-muotojumalisiin? Mistäs tiedät, etteivätkö monet muotojumalisiksi luokittelemasi ole tutkineet ja ajatelleet niin ehtoollista kuin omaa kelvollisuuttaankin sen osallisuuteen kukaties enemmänkin kuin joku ei-muotojumaliseksi luokittelemasi.
radioden elikkä patmoksen kotisivut:
http://www.patmos.fi/fin/etusivu/?id=85
talouden romahtamisesta David Wilkerson:
http://www.patmos.fi/fin/patmospostit/lokakuu_2008/david_wilkersonin_naky/?id=484
kirjakauppa josta kiinnostavia kirjoja:
http://www.kuvajasana.fi/fi/etusivu/?id=17
Kiitos lohdutuksesta!
Raamatussahan kehotetaan, että lohduttakaa toisianne näillä sanoilla.
Jeesus tulee pian.
Vain Jeesuksen verellä puhdistetut nousevat
Karitsan häihin.
Jumalan luo ei ilman Jeesuksessa olevaa sovitusta kukaan pääse.
Kannattaa toimia "varman päälle"
Rukoilen ihmisille pelastusta, koska tänään
on pelastuksen päivä.
Siunausta!
psyykelääkkeet!
Sana rististä on hullutus niille jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille jotka pelastumme on se Jumalan voima.
Rukoilen sielusi pelastusta.
Jumala haluaa sinuakin armahtaa.
Sovittihan Jeesus sinutkin Jumalan kanssa, mutta
ei se sinua hyödytä, ellet ota pelastusta ja syntiesi anteeksi saamista uskossa henkilökohtaisesti vastaan.
Jeesus on kaikkien herrojen Herra.
Vain Hänen omanaan olet ikuisesti turvassa, eikä tarvitse mitään pelätä---ei sitäkään joka sinua nyt öisin välillä valvottaa.
Jumala tietää kaiken.
vakavasti mielisairas Paavali keksi tuon "hullutus"-ideansa, myydäkseen keksimäänsä "evankeliumia"?
Etkö tiedä, ettei rukoilemisella olla vaikutusta yhtikäs mihinkään?
Kuka hullu sovittaisi asioita itsensä kanssa?
vakavasti mielisairas Paavali keksi tuon "hullutus"-ideansa, myydäkseen keksimäänsä "evankeliumia"?
Etkö tiedä, ettei rukoilemisella olla vaikutusta yhtikäs mihinkään?
Kuka hullu sovittaisi asioita itsensä kanssa?
niin simppeliä se on.
RAKKAUDESTA SINUUN.
aivomme tunnetila, eikä sillä ole mitään tekemistä olemattomien jumalien kanssa.
Aivolla ei olekaan tunteita, joten ymmärrän ettet ole ymmärtänyt rakastavasi.
Jumala sinua kuitenkin rakastaa ja antoi poikansa kuolla että sinä saisit ikuisesti elää Jumalan yhteydessä, jos hyväksyt Jumalan
rakkaudenlahjan - Jeesuksen.
Ai niin mutta sinullahan ei ole tunteita, suo anteeksi. Olet varmaan ensimmäinen ihmishahmossa oleva olento.
Oaholaisellakin on viha ja kateus Jumalan armon ja rakkauden vastapainoksi.
Merkillistä että tuollainen väliinputoaja on päässyt jostakin joukkoon, tai olisiko kysymyksessä robotti.
Oletko lihaa ja verta, tai sen tapaista ainetta?
Tarvitseeko sinun syödä koskaan ja jos, niin mitä syöt.
Onko sinulla suolisto ja ulostuuko mahdollinen syömäsi jotenkin?
Et tietenkään tunne mitään, mutta jos olet nähnyt... niin näethän sinä?
Oi voi.... mikähän mahdat ollakaan