Tässä mennään ylös-alas vielä jonkin aikaa.
Ainakin yksi isompi nousu osakkeissa tulee olemaan, sitten taas mennään alas.
Halpojahan nuo ovat jo nytkin, mutta odotetaan rauhallisesti että muilta loppuu rahat. Sitten kun kukaan ei enää halua ostaa tai myydä on aika hankkia osakesalkku jonka tuotolla voi elää jo pari vuotta myöhemmin.
Ainakin yksi isompi nousu osakkeissa tulee olemaan, sitten taas mennään alas.
Halpojahan nuo ovat jo nytkin, mutta odotetaan rauhallisesti että muilta loppuu rahat. Sitten kun kukaan ei enää halua ostaa tai myydä on aika hankkia osakesalkku jonka tuotolla voi elää jo pari vuotta myöhemmin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
> Tässä mennään ylös-alas vielä jonkin aikaa. Ainakin yksi isompi nousu osakkeissa tulee olemaan, sitten taas mennään alas.
Sellaiset olivat nuotit vuonna 1929-32.
> Halpojahan nuo ovat jo nytkin, mutta odotetaan rauhallisesti että muilta loppuu rahat. Sitten kun kukaan ei enää halua ostaa tai myydä on aika hankkia osakesalkku jonka tuotolla voi elää jo pari vuotta myöhemmin.
Ahaa, sinähän pelaat! :)
Voisihan tätä pelaamiseksikin kutsua, mutta tosi hidastempoista tämä on, seitsemän ja kolmentoista vuoden sykleillä. Hosumisessa menee turhan paljon kuluihin ja veroihin.
Ja normaalit keski-ikäisen ongelmat, pitää huolehtia sekä nuorten asioista kun ne eivät vielä osaa ja vanhojen kun ne eivät enää uskalla.
Possa tällä hetkellä seitsemisen miljoonaa euroa, hyvin vähän osakkeissa. Tavoitteena kasvattaa 30 miljoonaan alle kymmenessä vuodessa. :-)
..saa ja muuhun ei oikein tällä hetkellä taida kukaan pystyäkään. On tuo vola vähän sitä luokkaa...
Parempi kuitenkin uskoa omaa taskulaskintaan ja omaa kokemusta näistä paperimarkkinoista. Nyt jo on tarjolla mielenkiintoisia yhtiöitä aivan kohtuulliseen hintaan. Siitä vain poimimaan ja odottelemaan kahdesta - viiteen vuotta. Tai sitten voipi tyhjennellä välillä salkkua jos oikein alkaa hirvittämään. Kaikki on kiinni itsestäsi ja siitä mihin kantti kestää.
Ostot kuitenkin pitää nyt hajauttaa ajallisesti , ei kaikkea rahaa kerralla kiinni. Itselläni on tilanne nyt se että osakkeissa n 35% ja cashiä 65% tänä päivänä. Cashiä pistän joka kuukausi pelikassaan lisää hiukkasen. Onpa sitten millä korjailla tuota ajoitusta.
"Halpojahan nuo ovat jo nytkin, mutta odotetaan rauhallisesti että muilta loppuu rahat. Sitten kun kukaan ei enää halua ostaa tai myydä on aika hankkia osakesalkku jonka tuotolla voi elää jo pari vuotta myöhemmin."
--Halpuus on aina suhteellista. Ei kannata odottaa että muilta loppuu raha - parempi on toimia oman strategiansa mukaan. Raha ei nimittäin maailmasta osakkeita ostamalla ja myymällä lopu, sen voi sanoa.
Harvoin on sattunut omalle kohdalle näin messeviä pelin paikkoja mitä tämän syksyn aikana on tullut. No 2001-2002 oli yhtä mukavaa , viimeksi.
Kahdesta viiteen vuotta tosin on aivan liian lyhyt aikajänne.
Katsohan www.stox.fi HEX pitkän ajan reaalikurssit, sama löytyi aikoinaan Seppo Saarion kirjasta Trendi.
Sykli näyttää olevan 13 vuotta, sitten aina keksitään joku kriisi ja reaalihinnat menevät neljännekseen. Internet-kriisi, pankkikriisi, öljykriiisi, Korean sodan loppuminen, neukkukriisi...
Paljon parempi ajatella pitkällä aikavälillä ja muuttaa asumaan 13 vuoden päästä vaikka Portugaliin. Siellä saa Suomessa yli vuoden omistetut osakkeet myydä verotta vaikka muuttoa seuraavana päivänä.
Parasta Suomessa on se, että nämä reuna-alueet kärsivät paniikissa aina eniten.
..tuokin. Syklit saattavat kestää tuonkin mainitun ajan. Omat henkilökohtaiset kokemukseni rajoittuvat nyt vain viimeiseen kahdeksaan vuoteen. Tulin sopivasti markkinoille teknokuplan huipulla maaliskuussa 2000 - ja usko tai älä selvisin kuivin jaloin tuosta. Heh heh.
Siinähän sitä tuli kerrasta opittua tämä lyhyempi sykli.
Entinen Hex on tosiaankin kauppapaikkana varmasti yksi mielenkiintoisimmista kauppapaikoista.