PERUSSUOMALAISTEN ARVOT
SPP-SMP-PS
9407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä opin jo kahdeksanvuotiaana että jos haluaa kuulla totuuden, niin sitä kannattaa kysyä joltain asian ulkopuoliselta.
Nuo perussuomalaisten sivut ovat varmasti yhtä täynnä valkoisia valheita kuin muidenkin puolueiden.
EMME MUODOSTA MIELIPIDETTÄMME SOSIAALIDEMOKRATTISEN YLEN, KOKOOMUSLAISEN MTV:N JA EUROVALTIOMYÖNTEISEN HESARIN JUTTUJEN PERUSTEELLA
Oikeusministeri Tuija Braxin ulostulo eilisissä tv-uutisissa oli rimanalitus.
Perussuomalaisten kannatuksen nousu saa aikaan ihmeellisiä tulkintoja ja kannanottoja.
Perussuomalaisia saa ja voi arvostella. Sama koskee meidän jäseniä ja valtuutettuja.
Perussuomalaisen puolueen linjan määrittävät puoluekokous ja viralliset ohjelmat. Toimeenpanijana on puoluehallitus ja puheenjohtaja antaa viralliset lausunnot.Arkinen ja toimiva malli.
Perussuomalaisten ei pidä ylireagoida muiden provosointeihin.
Viime eduskuntakaudella minua vaadittiin säännöllisesti " tilille " Tony Halmeen asioista. Tonyn epäonnistumisella elämöinnin tarkoitus oli heikentää Perussuomalaisia. No, tulokset tiedämme.
Meille heitetään nyt milloin mitäkin poliittista puruluuta kommentoitavaksi.
Tämän päivän kohuotsikot kääritään huomenna kalapaperiksi.
Tärkeintä on hyvä arki. Niinkö se vasemmiston hokema meni?
Johan sokea kanakin jyvän löysi. Se pitää paikkansa.
Ei noilla lätinöillä mitään vaalivoittoa tullut, tiedät sen varsin hyvin itsekin.
Kaksilla korteilla pelaamisen aika on ohi!
Tämä herttainen, lapsiystävällinen herra, oli vaalien todellinen voittaja:
http://www.fpp.co.uk/Hitler/images/children/Bernile_Nienau/Hitler_and_Bernile_2.jpg
TILAA HYVÄ MIES AKU ANKKA
OLET VIELÄ NIIN LAPSELLINEN
osin omasta halustaan, eikä sieltä enää pakoon pötki, se on varma.
Lainasin ja kommentoin:
"Suomi on pohjoismainen hyvinvointivaltio, jonka olemassaolo perustuu käytännössä yhteisille perusarvoille."
-Mitä nämä perusarvot ovat? Politiikassa vihaan eniten turhanpäiväisiä kliseitä, joilla ei ole minkäänlaita merkitystä!!!
"Kansanvallan toimintamahdollisuuksia ei saa heikentää erilaisilla lyhytnäköisillä monikulttuurisuushankkeilla, joiden vaikutukset kansalaisten veronmaksuhalukkuuteen ja siten palvelujärjestelmäämme saattavat olla kohtalokkaat. Maassa maan tavalla on Perussuomalaisten mielestä ainoa kestävä lähtökohta kansanvallan näkökulmasta."
-Miten heikennetään kansanvallan toimintamahdollisuuksia monikulttuurisuushankkeilla, jotka ovat kuitenkin varsin harvinaisia suurimmassa osassa Suomen kuntia? Tässä taas oiva merkki politiikan kliseistä!
"Ikäihmiset ovat voimavara
Ikäihmisten palveluista ja eläkkeistä päätettäessä ei pidä unohtaa, että hyvän terveyden ja taloudellisen aseman omaavat vanhukset käyttävät paljon erilaisia yhteiskunnan palveluja, kuten kulttuuri-, virkistys-, matkailu- ja liikuntapalveluja. Heidän roolinsa yhteiskunnan rattaiden pyörittämisessä on merkittävä."
-Tämän kommentin pelastaa ainoastaan yksi kohta ja se on "hyvän terveyden omaavat"! Sairaat vanhukset eivät (paljon) kultturia ja liikuntapalveluita kuluta, joten tähän teesiin on ehkä suhtauduttava tietyllä varauksella. Vanhuksilla saattaa olla kyllä rahaa, mutta harva sitä enää vanhoilla päivillä törsää!
"Yhteiskunta on markkinoiden vastavoima
Kuntien järjestämiä palveluja voidaan täydentää yksityisillä palveluilla, kuitenkin niin, että niiden laatua ja hinnoittelua valvotaan kuntien toimesta. Yksityisten yhteisöjen perimien maksujen tulee asettua sellaiselle tasolle, että pienituloiset ja pitkäaikaissairaat pystyvät palveluja käyttämään."
-Tässä minua mietityttää, että mitä nämä täydentävät yksityiset palvelut ovat? Miksi joku heittää tällaisia ympäripyöreitä kommentteja, jos ei ole selvyyttä mitä nämä palvelut ovat, miksi ovat ja mitä maksavat?
"Lasten hankkimiseen tulisi kannustaa erilaisin uusin avustuksin, sillä mielestämme lapset perheessä ovat aina toivottuja."
Elikä mitä nämä avustukset ovat, kuinka paljon ne ovat ja mistä me perussuomalaiset olemme valmiita ottamaan nämä rahat näihin avustuksiin?
"Me Perussuomalaiset olemme lähikoulujen säilyttämisen puolesta ja vaadimme valtion mukaantuloa kompensoimaan kuntien opetusmenoja erityisesti nykyisillä muuttotappioalueilla, koska käytännössä näillä alueilla koulutetaan kasvukeskuksiin tulevaisuuden osaavaa työvoimaa."
-Tämä on aivan täyttä puuta heinää! Kannattamattomia kouluja ei tule tukea millään erityisillä valtionavuilla! Ongelmat ovat paljon syvemmällä, jos koulut eivät kannata ja kunta on muuttotappiollinen. Tällaisessa tapauksessa on syytä pohtia, miksi kunta on muuttotappiollinen ja mitä on tehtävissä väestömäärän lisäämiseksi. Turha rahan jakaminen kouluille ja tappiollisille yrityksille on kuin kantaisi valoa säkissä pimeään.
"On tärkeätä säilyttää palvelujen saaminen jokaisella paikkakunnalla."
Onhan se tärkeää säilyttää palvelut jokaisessa kunnassa, mutta valitettavasti se ei ole aina mahdollista ainakaan ilman valtiontukea. Jos kunta on konkurssin partaalla niin mistä muka kunta repii rahat kunnollisiin palveluihin? Täytyy pitää realismi mukana näissä asioissa!
Tässä nyt alkuunsa niitä muutamia väitteitä, joita en perussuomalaisten teeseistä ymmärrä tuon tekstin pohjalta. Siitä huolimatta perussuomalainen olen, koska valtapuolueet eivät ole parempaankaan pystyneet!
kaikki palvelut mitä kuvitella saattaa somaleille?
Miksei se suomalaisäiti saa samoja palveluita?
Soita Soinille ja kysy! Älä minulta kysy, olen vain äänestäjä ja äänestin perusssuomalaisia, koska muut puolueet ovat epäonnistuneet mm. ulkolmaalaispolitiikassa. Muut puolueet ovat myös hyväksyneet, venäläisten puutullit, paperitehtaiden irtisanomiset, rekkajonot, venäläisten tekemät maakaupat, maaseuudun köyhdyttämisen, kaupunkien suosimisen, rikkaiden suosimisen, maatalouden alasajon, EU jäsenyyden jne. jne. jne. Siksi äänestin ja äänestän myös jatkossa perussuomalaisia, mutta tarkemmat teesit ja notaarit saat suoraan Timo Soinilta taikka ulkomaalasikysymyksiin vastaa Jussi Halla-aho, joten pirauta heille.
Minä vastaan ainoastaan niihin kysymyksiin, miksi olen hylännyt vanhat valtapuolueet ja siirtynyt perussuomalaisten leipiin. Perussuomalaiset ovat puolueista lähimpänä niitä aatteita joita kannatan vaikkakaan kaikki teesit eivät täysin nappiin loksahdakkaan!