Olen sitä mieltä, että jos ei Raamattu tunne mikrobeja, todistaa se vahvasti Raamatun olevan puhtaasti ihmisten tuotos. Unohtiko Jumala mainita ihmiselle mikrobeista? millä lailla mikrobit esitetään Raamatussa?
Tietääkseni Van Leeuwenhoek oli ensimmäinen, joka näki bakteereja. Vuonna 1684.
Tietääkseni Van Leeuwenhoek oli ensimmäinen, joka näki bakteereja. Vuonna 1684.
Vastaukset 11
Vanhimmat
***Olen sitä mieltä, että jos***
Se voi olla sinun mielipiteesi mutta mitä se todistaa, ei sitten mitään. Jokainen voi arvella vapaasti ihan mitä hyvänsä, eikö niin, mutta se ei vielä todista sitä eikä tätä.
Koko sinun uskontosi perustuu mielipiteisiin. Anna minunkin esittää yksi. Ja kerro sitten vähemmän valaistuneelle keskustelukumppanillesi, millä tavoin jumala selitti ihmisille mikrobit, ja millä lailla Raamattu niistä kertoo. Aika olennainen juttu, meinaan. Vaikuttaa vahvasti siltä, että Raamattu on sarja ihmisten omia aivoituksia. Miten se sellainen kirja voi luomista todistaa?
Pyrit määrittelemään Jumalan ja millaisen Raamatun hänen olisi pitänyt ihmiskunnalle välittää.
Kuule, sinulla ei riitä kompetenssia Jumalan määrittelyyn ja ehdottomien rajojen asetteluun Hänelle. Tule alas rakentamaltasi jalustalta. Miten joku voi luulla itsestään noin suuruudenhulluja, huh sentään?
Sanasi osoittavat juuri sen, että tämä palsta on täynnä huuhaata.
Kukaan ei ole todistanut sitä eikä tätä.
Tässä sinulle parhaiten perusteltu todisteettoman jumalan määritelmä:
**** jumala = olematon ****
Tuosta voimmekin sitten päätellä, mihin tuo samainen todisteeton jumala kykenee.
ennen kuin jatkat uhoamistasi, katso tänään Yleltä dokumentti amerikkalaisten uskonveljiesi mielipiteistä. Siis jos uskallat katsoa muutakin kuin teeveeseiskaa.
Jutellaan huomenna sitten aiheesta kuinka Raamattua tulkitaan.
SILMINNÄKIJÄ:
KETÄ JEESUS POMMITTAISI
YLE TV2 to 30.10.08 klo 22.35
Yhdysvaltain etelävaltioiden raamattuvyöhyke on ollut presidentinvaalien ratkaisijan asemassa jo vuosikymmenten ajan. Tällä kertaa kristillinen oikeisto on kuitenkin vaikeuksissa.
Konservatiivit ovat äänestäneet republikaaneja vuodesta 1980 alkaen. Niin tapahtuu nytkin, vaikka monet vieroksuvat John McCainia. Sarah Palinin mukaantulo innosti hetken, mutta talouskriisi tallasi alleen pian oikeiston perinteiset vaaliteemat kuten aborttien ja homoliittojen vastustamisen.
Silminnäkijän toimittaja Eero Ojanperä seurasi Yhdysvaltain vaalikamppailua uskonnollisen oikeiston ydinalueella. Ohjelmassa kuljetaan raamattuvyöhykkeellä eli etelän osavaltioissa, kristillisissä seurakunnissa ja kristillisen oikeiston omissa yliopistoissa. Näkemyksiään esittävät saarnaajat, seurakuntalaiset, opettajat ja oppilaat.
Uskonnollinen oikeisto on monimuotoinen. Sen ydin on Raamatun kirjaimellisesti ottavat äärikonservatiivit. He pitävät luomiskertomusta totena, eivätkä hyväksy evoluutioteoriaa. Monet heistä hakevat maailman tapahtumista ilmestyskirjan kuvaamia merkkejä lopun ajoista.
Oikeisto on onnistunut muokkaamaan erityisesti presidentti Bushin aikana sisäpolitiikkaa. Vaikutusvalta ulottuu myös ulkopolitiikkaan, sillä oikeisto on vankka Israelin tukija. YK:ta osa oikeistosta pitää jopa antikristuksena.
Yhdysvaltain presidentinvaalit järjestetään 4. marraskuuta 2008.
Toimittaja: Eero Ojanperä
Tuottaja: Hannele Valkeeniemi
Tuotanto: YLE Ajankohtaisjournalismi
"Pyrit määrittelemään Jumalan ja millaisen Raamatun hänen olisi pitänyt ihmiskunnalle välittää."
Jos Raamattuun uskominen on edellytys sille, että ei joudu helvettiin ikuisesti kärisemään, niin eikös ihan kuluttajasuojan nimissä olisi reilua, että Raamattu olisi jollain tavalla uskottava ja vakuuttava. Vai onko oikein höpistä neliraajaisista heinäsirkoista ja sitten vaatia porukkaa uskomaan tai heidät poltetaan Jeesuksen katsellessa riemuitsevien valittujen kanssa toimitusta.
Kun ainakin kaikki selkärankaiset ihminen mukaan luettuna ovat käytännössä täysin riippuvaisia bakteerien olemassaolosta, niin olisivat ne kai pienen maininnan ansainneet. Jumalahan ei luonut oikeastaan ihmistä vaan symbioottisen kokonaisuuden, joka koostuu ihmisestä, kymmenistä suolistobakteerilajeista ja useista hyödyllisistä iholla elävistä sienistä.
vedessä.
Miten kerättiin kaikki erilaiset mikrobilajit Noan arkkiin ?
Keräily ei meinaan onnistus nykyaikanakaan.
dessä sen aikaa ja tuli elukoitten mukana arkkiin. Ei tarvinnu kerätä.
Miten muinaiset mesopotanialaiset olisivat voineet olla tietoisia mikrobeista muinaisella uruk-kaudella?
Raamatuhan antaa ymmärtää että ihminewn omassa kopeudessaan on kaiken yläpouolella. Sen kyllä huomaa uskon sokaisemista ihmisistä.
Jos ollaan tarkkoja, niin Raamattu juuri itse kertoo, että siihen uskovat ovat harvassa.