Tämän palstan ja koko netinkin suuri ongelma on se, että häiriintyneet typerykset pääsevät kirjoittamaan tänne/sinne nimettömästi harkitsemattomia ja raukkamaisia typeryyksiä ilman, että fiksu toimittaja suodattaisi niitä pois, kuten oli asianlaita sanomalehtien yleisönosastokirjoituksissa. Monet nettikirjoittajat ovat varmaan entisiä koulukiusaajia, jotka koulusta päästyään ovat kaivanneet uusia kiusattavia. Tästä johtuen niin monet tekstit ovat arvoltaan kuin sähköpostilaatikkoon tupsahtavat roskapostit. Toivottavasti jatkossa nettiin pääsee kirjoittamaan vain nimillä tai kiinteillä nimimerkeillä, jotka viranomaiset saavat haltuunsa tiukan paikan tullen. Olisi kiva saada myös oikeaa fiksua keskustelua narsistisen kilpahuudon ja tylyilyn sijaan. Sitä odotellessa siunausta nykyisille ja tuleville Jeesuksen Kristuksen seuraajille. Lopuksi: en aio vastata kellekään asiattomasti kommentoivalle.
Internetin ongelma
Mäkelän Kaarina
13443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Seriffiähän näille Kristinusko palstalle on toivottu ja kai pyydettykin. Sitä en tiedä miksi sellaista ei ole saatu.
Asiallinen ja fiksu keskustelu olisi todella tervetullutta. Onneksi sellaistakin on näillä palstoilla.
Siunausta ja Jeesuksen johdatusta sinulle :)
tälläkin palstalla riehuvat nasset pekut ja kössönömit, jos edes esittäisivät kysymyksensä asiallisesti ilman vääristelyä ja yliampumista, mutta kun ei.
Keskustella voi aina kaikesta joka liittyy luterilaisuuteen jos kysymys/avaus on edes jollain järjellisellä tavalla asiallinen.
umpiluterilaisten vaatia nasseilta pekuilta kössönömeiltä enempää kuin ne vaatii omalta kolminaisuusopiltaan, joka ei tosiaankaan ole järjellisellä tavalla asiallinen.
Puhumattakaan niistä ylösnousujutuista, huokaus.
Ekkönää ymmärrä, että kyse on kirjoitusasusta.
Puhuttiin mistä vain, niin sen voi tehdä asiallisestikin. Sen sijaan pilkkaamasta päästyään pilkkaavat vakkarit täällä eivät pysähdy sekunniksikaan miettimään miten asian ilmaisevat vaan räkivät jo ennen ensimmäistä sanaa.
No sellaista on joidenkin elämä internetin ulkopuolellakin, tosielämässä. Niin alas ihminen voi vajota!
...varsin oikein.
Miksi sanan- ja mielipiteen- ja uskonnonvapautta pitäisi vähentää?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mielipiteenvapaus
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sananvapaus
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uskonnonvapaus
Sanan-, mielipiteen- ja uskonnonvapaus on eri asia kuin vääristetyt ja asiattomat keskustelunavaukset.
Sheriffi päättäköön, mitkä ovat "vääristeltyjä ja asiattomia" ja mitkä ihmisten perusoikeuksien mukaisia.
100 % samaa mieltä.
Niinpä luen mukaan myös omat viestini. Ilman muuta asiattomat huomautukset ja kommentit poistoon vaan.
Ne eivät vähääkään tue sananvapautta!
ainakin jotkut, pitävät täysin asiallisiakin älyllisesti yli uskistason meneviä kirjoituksia asiattomina, jos niissä on seriffin uskonnon kritiikkiä. On nähty monesti mm. katolilaisuuspalstalla.
Täälläkin uskikset tehtailevat ylläpitoon valituksia luterilaisuutta kritisoivista viesteistä, joiden pointin käsittely tuottaa heille ongelmia, mutta pornahtavat homoja herjaavat viestit taas kelpaavat heille hyvin.
ole sheriffiä.
kirjottajat saa selville vaikka onkin anonyymejä/rekisteröitymättömiä.
ois kyl hyvä että joku sillontällön siivoilis pahimpia juttuja pois... mut liian jyrkkä linja ei saa olla... kyl meiän pitää kestää erilaisia mielipiteitä ja ihmisiä.
Koneen saa selville, ei sitä näpytellyttä henkilöä.