Yritin etsiä googlettamalla aliravitsemuksen fyysisiä oireita. Anoreksiaa löytyy jnk verran. Kyseessä on 5 vuotias poika joka syö äärimmäisen niukasti ja yksipuolisesti. Maiota joisi mukikaupalla, tämä aiheuttaa raudanimeytymisen hidastumista. Ruokaa määrällisesti 1-2 ruokalusikallista. Sitten ilmoittaa että on täysi. Äiti kuulema kamppailee saman asian kanssa kotona. Näemmä tuloksetta. Mielestäni hän on selvästi aliravittu. Normaali vartalonrakenne ja pyöreys hänellä on, ei siis ole langanlaihasta kysymys.Tänään huomasin hänen vartalollaan hentoa Lanugo-karvoitusta. Molemmat käsivarret, olkavarret ja niskan ja selän alueet karvaa täynnä. Tiedän että anorektikoilla sitä esiintyy sukupuoleen katsomatta. Miten aliravitsemusta tutkitaan? Mieleeni tuli ensimmäisenä että ruokapäiväkirjan pitämisestä olisi apuja. Mutta mitä muuta? Verikokeita?
5 vuotiaan pojan
vartalon karvoitus
1382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lapsen syömättömyyteen on aina syy. Syitä voi olla monia aistihäiriöt (ruoka tuntuu tai maistuu erilaiselle kuin meistä muista), ruoan ulkonäköön liittyvät estot, stressi, ruokailuun liittyvät huonot kokemukset, allergia (ruokailusta tulee huono olo), ruoansulatuselimistön poikkeava rakenne jne.
Lapsen aliravitsemusta tutkitaan niin että etsitään tuo normaalin ruokailun estävä tekijä. Kannattaa myös muistaa että on lapsia, jotka ovat luonnostaan hinteliä ja tulevat oikeasti täyteen pienestäkin ruokamäärästä. Heitä ei kannata pakottaa syömään määräänsä enempää. Mahan pyöreydestä ei voi paljon päätellä, koska se turpoaa aliravitsemuksessa.
Ettei vaan poika olisi asperger joilla valikoiva syöminen on hyvin tavallista?