Tätä on täällä varmaan jauhettu aikaisemminkin mut kirjoitan ny kuitenkin. Tein sähkön hinnan vertailun ja huomasin, että kilpailuttaminen ei kannata ainakaan minun tapauksessani (olen fortumin asiakas) Hinta halvimman yhtiön kanssa oli vain muutama kymmen euroa eli ei juuri mitään. Ei juuri maksa vaivaa tehdä uutta sopimusta että saa säästää 50-60 euroa vuodessa. On se kumma kun ei täällä saa kunnon hintakilpailua aikaiseksi. Hinnoissa on vain sen verran eroa ettei kukaan pääse hintakartellia epäilemään.
Ei sähkön myynnissä pitäisi tavoitella voittoa - kattaa vain tuotantokustannukset ja thats it! Jos fortumin asiakkaiden kesken jaettaisiin sen vitun lilliuksen optiot niin mikä olisi sähkön hinta silloin?
Ei sähkön myynnissä pitäisi tavoitella voittoa - kattaa vain tuotantokustannukset ja thats it! Jos fortumin asiakkaiden kesken jaettaisiin sen vitun lilliuksen optiot niin mikä olisi sähkön hinta silloin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ole.
soitat uuteen yhtiöön,ne tekee sopimuksen puolestasi.
Ei kai siitä mitään vaivaa olekaan mutta pointti oli se, että SE EI OLE VAIVAN VÄÄRTI. Säästöt ei tule olemaan niin suuret, että kannattaa vaihtaa yhtiötä. Mielummin hakee säästöjä jostain muusta kohteesta
kattonu sivua www.sahkonhinta.fi
mä ainakin sain yli 400 euron eron nykyisen ja halvimman välille!
Kun sähköyhtiöltä alkaa asiakaskato, niin kyllä hintakilpailua syntyy. Jos ihmiset eivät vaivaudu vaihtamaan yhtiötä, ei mitään tapahdu.
Itse vaihdan sähköntoimittajaa, jos hinnanero vuositasolla ylittää 1 euron rajan. Vaihto on periaatekysymys. Vaihdosta on sen verran vaivaa, että joutuu näpyttelemään mittarilukeman vaihtopäivänä. Muun kaiken hoitaa sähköyhtiö.
VAIHTOVIRTA.FI sivustolta halvin tarjoaja ja vaihtosopimuksen teko vievät aikaa pari minuuttia.
Kilpailuttamisessa ei ole tärkeintä taloudellinen hyöty lyhyellä tähtäimellä, vaan sähköyhtiöiden ravistelu hintakilpailuun. Jos puolet suomalaisista vaihtavat yhtiötä, niin kyllä hinnatkin alkavat ropista.
Esimerkkinä hintakilpailun puutteesta on HELSINGIN ENERGIAN voitto viime vuodelta yli 300 miljoonaa euroa. Voitto oli kolmannes liikevaihdosta. Jos Helsingin energia olisi tyytynyt 0-tulokseen, olisi energian hinta aivan toisenlainen, kuin nykyään.