Voiko olla

noita/velho

ilman kuulumista mihinkään noitakerhoon?

2

683

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen avoimin silmin nähnyt henkimaailman noidan.
      Olin ystäväni luona tulin veskistä selvinpäin tämäkin täytyy mainita ettei tule turhaa epäilyä.
      Hän oli kuin satukirjoista, pieni kumarassa, musta hameenlouhotin päällä. keppi kädessä ja sivurofiilina iso kyömynenä. Musta huivi päässä. En muista silmiä enkä muita tuntomerkkejä paremmin. Hän sanoi minulle- " Et sinä minusta eroon pääse"
      Silloin pidin sitä sairauden demonina sillä niitäkin on.
      Suosittelen sinua lukemaan Elisabeth Haic kirjan VIhkimys. Kokonaan. Sillä siinä erääsä sivulauseessa mainitaan noidista. Kirja kannattaa jokaisen lukea, joka on kiinnostunut näkyvästä ja näkymättömästä maailmasta.

    • elisantt

      Esim. wicca on uskonto ja elämäntapa; tarkemmin sanottuna uuspakanallinen luonnonuskonto, jossa luonto nähdään jumaluuden ilmentymänä ja kaikkea elävää pidetään pyhänä. Wiccalaisuudessa on omat säännöksensä niin sen yleisellä tasolla kuin sen harjoittamisessakin. Lähinnä ne kuitenkin ovat positiivisia elämänohjeita ja kehotuksia, jotka kannustavat sallivuuteen ja henkilökohtaiseen pohdintaan. Wiccalaiset harjoittavat magiaa, esimerkiksi parantamis- ja suojelutarkoituksessa. Magialla pyritään oman ja läheisten elämän kohentamiseen ja koko maailman paremmaksi tekemiseen. Magiaa ei myöskään tule käyttää kevyin perustein, vaan ainoastaan silloin kun mikään muu ei tunnu auttavan. Noituus vaatii siis paljon tervettä harkintakykyä ja itsetuntemusta.

      Nykypäivän wiccoista suuri osa harjoittaa uskontoaan yksin. He lukevat aiheeseen liittyvää kirjallisuutta ja niiden pohjalta kehittävät oman tapansa tehdä asioita ja muokkaavat rituaalit itselleen sopivaan muotoon. Tätä wiccan harjoitustapaa kutsutaan eklektiseksi wiccaksi. Se on yksilöllistä ja antaa mahdollisuuden tehdä asiat juuri niin kuin itsestä parhaalta tuntuu. On myös niitä, jotka harjoittavat uskontoa ryhmässä eli covenissa. Tätä puolestaan kutsutaan traditionaaliseksi wiccaksi. On olemassa myös ihmisiä, niin wiccoja kuin muitakin tavallisia pulliaisia, jotka käyttävät elämässään ns. keittiötaikuutta, eli ovat keittiönoitia. Keittiönoituus on noituutta jossa pääasialliset tarvikkeet ja teot voidaan suorittaa keittiössä. Askartelua, viherpiiperrystä, salvojen ja kylpysuolojen valmistamista, ja sitä perinteistä ruuanlaittoa. Moni unohtaa sen tosiasian, että esim. yrteistä suurimmalla osalla on todistetusti jonkinlainen parantava vaikutus, ja vuosituhansia niitä on käytetty esim. lääketieteessä ja kansanparannuksessa. Moni nykyinen rekisteröity lääkekin pohjautuu näihin vuosituhantisiin tietoihin. Mielenkiintoinen seikka!

      Eli lyhyt vastaus kysymykseen; voi. Mikäli sinusta tuntuu, että olet löytänyt polkusi, niin hienoa :) Esim. Wicca on kokonaisvaltainen elämäntapa ja uskonto, jossa pyritään saavuttamaan luonnollinen tasapaino maailman kanssa. Ympäröivän luonnon kautta koemme henkilökohtaista yhteyttä jumaluuteen, sillä jumaluus on läsnä kaikkialla ympärillämme.

      Onnea elämääsi, iloa ja valoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2345
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      36
      1922
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1211
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      47
      975
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      92
      900
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      837
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      700
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      147
      693
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      685
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      598
    Aihe