Ilkka kirjoittelee kovasti tästä aiheesta. Onkohan Lapualla tehty vertailua saman kokoluokan kuntiin? Esim uusi Kauhava on numeroa suurempi ja johtavien virkamiesten haasteet numeroa kovemmat uuden luomisessa kuin Lapualla.
Virkamiesten palkat
Seinäjoella
9727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
viimeinkin kskustelemaan asiasta. Palstahan on yleensä ollut niin epäaktiivinen.
SE oli kuulkaa teidän Seinäjoelle siirtyvä Jokisenne, joka kiepsautti palkkaruletin maakuntakeskuksessa pyörimään. Mies sai puhuttua itselleen niin hyvän palkan, että muunkin johtoryhmän ansioita piti ruveta tarkistelemaan ylöspäin, jotteivat olisi palkkasuhteet menneet häränpyllyä.
ps. epäaktiivinen = passiivinen
saadaan uusi hallintojohtaja niin käy samalla tavalla. Täytyyhän johtopartaan palkaaus tarkistaa ettei vaan hallintojohtaja ansaitse enemmän kuin kaupunginjohtaja.
No, Jokinen tarvitsee uusioperheen isänä kunnon palkan.
oppia otettavaksi tekstiä. Kaupungista valittu kaksi lääkäriä ja yksi lääkärin tytär ja kohdentavat palkankorotukset johtaville virkamiehille, eivätkä terveydenhoitoon, johon parannusta toivoen kaupunkilaiset ovat äänensä heille antaneet. Putoavat politiikasta nämä valtaansa väärinkäyttäjät seuraavissa vaaleissa.
on luullakseni palkat enempi suurempien kaupunkien tasoa kuin samankokoisten eli esim Kauhajoen, Kauhavan, Kankaanpään, Ilmajoen ym vastaavien paikkakuntien palkat. Ainakin näyttöä on kaupunginjohtajan ja hallintojohtajan osalta ja tuskin muut kaukana linjasta lie.
joku taas LS:ssa tais unelmoiden siihen suuntaan kirioottaa.
jooo
hinkua, kun näytettiin paljonko paperin ja pykälien pyörityksestä me maksamme. Palveluja kyllä byrokratiaa ei.