Jokos olette pyöritelleet tätä juttua täällä:
http://www.yle.fi/uutiset/kulttuuri/vasen/id106192.html
http://www.yle.fi/uutiset/kulttuuri/vasen/id106192.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuo kirja on pakko saada.
Ja sitten kaikki teistit huutamaan kuinka taas on tulkittu raamattua väärin!!!!!
vai 700 käskyä. Olen jossain nähnyt listan vajaasta 170 käskystä, olisi kiva nähdä koko lista.
Tuo olisi hyvä saada itsellekin.
Krisselit ovat aina noukkineet raamatusta ne haluamansa kohdat ja unohtaneet ne typerät ja ikävät idioottimaisuudet, joita raamattu on täynnä kannesta kanteen.
Kymmenen käskyä kyllä muistetaan, mutta sitä ei muisteta että heti kymmentä käskyä seuraavalla sivulla raamatussa on ohjeet orjien pitämisestä.
Orjien pitäminen on siis raamatun mukaan aivan yhtä hyväksyttävää kuin kymmenen käskyn noudattaminen, mutta tämän kristityt kuitenkin mielellään "unohtavat".
Tai sitten tulee se tyypillinen seli-seli-selitys, että kun se on siellä Vanhassa testamentissa jonka Uusi testamentti kumosi. Niin mutta kun ne kymmenen käskyäkin ja ne Paavalin homovihamieliset lausunnotkin ovat juuri siellä samassa Vanhassa testamentissa. Ne on siis kumottu, joten miksi niihin kuitenkin aina joka käänteessä vedotaan?
Kumottu mutta ei kuitenkaan kumottu tai siis kumottu siltä osin minkä seli-seli-selittäjä itse katsoo olevan kumottu, jotta voisi vielä perustella omia rasistisia ja ihmisvihamielisiä lausuntojaan.
Minuakin huvittaa miten krisselit suorastaan boikotoivat VT:een juttuja, mutta eikös koko raamattu ole "Jumalan sanaa" ja sen tekijät olivat polttaneet Pyhää Henkeä?
Törmäsin aikoinaan tuohon heppuun TEDtalks-videossa
http://www.youtube.com/watch?v=B5MkpzMAOZM