Verkostomarkkinointia yleensä on olemassa ?
Normaali yritys pyrkii maksimoimaan tuloksensa ja kasvattamaan myyntinsä mahdollisimman suureksi.
Ei Nokiakaan taitaisi montaa luuria myydä jos ne markkinointaisiin suostuttelemalla tuttaville ja sukulaisille.
Normaali yritys siis pyrkii minimoimaan kustannukset ja maksimoimaan myyntituotot. Esimerkiksi Amwayssä yli 3 miljoonaa myyjää yrittää kasata liikevaihtoa jonka suomen kesko saa aikaan muutamalla tuhannela työntekijällä.
Tämä ei ole loogista, firman olemassaoloon on jokin muu syy kuin myynnin maksimointi.
Mikä ? Omistajien taskujen täyttö vai jokin muu, paljon "pahempi" ?
Normaali yritys pyrkii maksimoimaan tuloksensa ja kasvattamaan myyntinsä mahdollisimman suureksi.
Ei Nokiakaan taitaisi montaa luuria myydä jos ne markkinointaisiin suostuttelemalla tuttaville ja sukulaisille.
Normaali yritys siis pyrkii minimoimaan kustannukset ja maksimoimaan myyntituotot. Esimerkiksi Amwayssä yli 3 miljoonaa myyjää yrittää kasata liikevaihtoa jonka suomen kesko saa aikaan muutamalla tuhannela työntekijällä.
Tämä ei ole loogista, firman olemassaoloon on jokin muu syy kuin myynnin maksimointi.
Mikä ? Omistajien taskujen täyttö vai jokin muu, paljon "pahempi" ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sinultä käy yli ymmärryksen. Miksi siis edes yrität rimpuilla ja miettiä asiaa?
Mut kun kerta niin kovasti kiinnostaa, niin miksi yleensä myydään kaupasta, tai postimyynnistä tai verkkokaupoista, tai torilla tai ovelta ovelle, tai tai tai tai tai....
Amwaylla ei mene rahaa markkinointiin, keskolla menee. Amwaylla ei mene rahaa palkkoihin, keskolla menee. Amway tekee tulosta josta se laittaa hyväntekeväisyyteen kymmeniä miljoonia vuosittain, kesko ei tee niin.
Loogista ei ole, että yrität pähkäillä asiaa, josta itse sanot, että se käy yli ymmärryksesi.
Etpä tosin sinäkään vastannut suoraan kysymykseen... Esitit vain vastakysymyksen ja luulit sillä vastanneesi alkuperäiseen kysymykseen.
myynyt kellekkään tuttavalleni tai perheelleni mitään. Missä ne myyjät luuraa, kai tällaisessa reilun 40 000 asukkaan kaupungissa luulisi muutaman myyjän olevan, ei vaan ole sattunut kohdalle vai?
Verkostomarkkinoinnissa on aika vähän päätoimisia ihmisiä. Suuri osa tienaa muutaman kympin tai satasen on siitä tyytyväinen. Reipas enemmistö ostaa itse, mutta ei myy eikä verkota.
Kun ei tehdä työtä, ei synny kummallista liikevaihtoakaan. Päätoimisia ihmisiä verkoissa Suomessa on yleensä alle kymmenen henkeä per verkko.
Olli
Verkostoijien määrää tai heidä tekemisiään. Kirjoitus oli ihmettelyä verkostomarkkinoinnista jakelutienä. Kaikki yritykset pyrkivät kuitenkin siihen, että liikevaihto kasvaa ja on mahdollisimman suurta. Verkostomarkkinointi jakelukanavana on tehoton eikä tue tuota tavoitetta mitenkään.
Otetaan esim. Tahitian noni. Se nousi nopeasti kolmanneksi nopeiten teollisuuden historiassa nousseeksi yritykseksi. Vain Google ja pari muuta oli kasvanut nopeammin.
Kymmenessä vuodessa 70 maahan. Yli 500 miljoonan dollarin liikevaihtoon.
Ei sellaiseen ole pystynyt kuin aniharva yritys maailmassa.
Olli
Tahitian Noni ei todellisuudessa ole maailman kolmanneksi nopeiten kasvanut yritys. Tämä huiputusväite perustuu siihen, että Amerikassa on Inc-niminen lehti, josta yritykset voivat ostaa itselleen mainospuffeja. Perusteena nopealle kasvulle on ainoastaan se, kuinka moninkertainen viidennen vuoden liikevaihto on ensimmäiseen vuoteen verrattuna. Jos ekana vuonna ei ole tehty juuri mitään, niin lukua on helppo kasvattaa. Jos taas yritys olisi tehnyt jo ensimmäisenä vuonna valtavan liikevaihdon, niin sen kasvu olisi laskennallisesti hitaampaa eikä se ostaisi mainostilaa Inc-lehdestä.
Lehden 'nopea kasvuyritys'-listalla Tahitian Noni tai sen edeltäjä Morinda oli muuten vuonna 2001 oikeasti sijalla 26. Sen edelle sijoittui siis aika monta yritystä. Esimerkiksi sijalla 25 on Oakleafin jätehuolto, joka kasvoi vieläkin nopeammin. Ei tässä nyt ihan Googleen tarvitse verrata.
Jos viidentenä vuonna puristettiin verkostomarkkinoijista 400 miljoonan liikevaihto ja sinä kerrot kymmennen vuoden vaihdoksi noin 500 miljoonaa, niin kasvuvauhti on aika lailla hidastunut. Itseasiassa vuonna 2007 koko Morinda Holdingsin myynniksi kerrottiin enää 490 miljoonaa. Lukuun sisältyvät myös muut kuin verkostomarkkinoinnin kautta myytävät tuotteet.
Se on sitten metkaa, kuinka nuo Ollin sepostukset kerta toisensa jälkeen lässähtävät kun niitä faktoilla valaistaan. Olli nurkkaan häpeämään, rajansa sillä kuinka usein sopii olla väärässä.
"miksi Verkostomarkkinointia yleensä on olemassa ?"
Siksi että älykkäät saavat hölmöiltä rahat omaan taskuunsa.
Mitään muuta tarvetta ei VM:lle ole.