On puhuttu tällä palstalla.Tahdon jälleen kerran huomauttaa,että näissä asioissa päättää ensisijaisesti virkavalta,vasta sitten seurakunta ja silloinkin lain on oltava kaikille sama.
Pedofiliasta...
Henri Puumala.
31786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
puheessaan kerran, että seurakunnassa tulee ymmärtää ihmistä enempi kuin poliisilaitoksella.Jos synnin tekijä katuu ihan oikeasti.On surkeaa, jos ihmisen lähinomainen on viranomainen. Näin hän puhui, vanhalla kasetilla ja on muuten hyvä .
Niin onhan siinä uskottavuus pastorilla koetuksella.Itse en henkilökohtaisesti luota täällä mainittuun henkilöön,joka on pedofiliasta kiinni jäänyt.Herra kutsui minut Suomen helluntaiherätyksen johtoon ja sanon suoraan,että en tahdo ihmistä tuollaisista ryhtyä rankaisemaan.
Sana sanoo,että kosto on Herran ja sana sanoo myös:-Totisesti,paha ei rankaisua vältä".
Mielestäni aiheeton rankaisu(rankaisuhan tulee viranomaisilta aina kuitenkin) on ehdottomasti väärin.Sitten kun ryhdytään puhumaan henkilön soveltuneisuudesta pastorin/puhujan virkaan ja yleisellä tasolla luottamuksesta,niin siinähän jo voidaan olla asioista paljonkin eri mieltä.
Itse en lähtisi entistä pedofiilia,joka julistaisi Jumalan sanaa,kovinkaan herkästi kuuntelemaan.Kyllä niinkin päin voi noudattaa Jumalan Sanaa:-"Säilytä harkinta ja maltti".
Pastorin virka on aika vastuunalainen ja kun luottamus menee,sen takaisin saaminen voi olla työn/kiven takana.
Täällä Suomenmaassakin on Jumalan kustumia Sanan palvelijoita hyvin laajalta ammatti- harrastealueilta.
Jokainen on joku eX.
Kaikilla on entinen elämänsä ja teot olemassa.
Valitsiko Jeesus oppilaikseen ja seuraajikseen
silloisen ajan "mallikansalaisia"?
Olen varma, että sinullakin on ex elämä, jonka vaikutus heijastuu monista kirjoituksistasikin.
Kirjoitat että olet Jumalan kutsuma Helluntaiherätyksen johtoon.
Me jotka kirjoituksiasi luemme, emme voi tyhjäksi tehdä, etteikö näin olisikin.
Sen kyllä toteamme, että koulutus on vasta alkuvaiheessa ja matka pitkä ennenkuin olet valmis asetettavaksi tuohon tehtävään.
Eräs asia on myöskin huomioitava.
Jumalan kutsuman ei tarvitse jatkuvasti tuoda sitä julki.
Kutsumus näkyy palveluksen kautta oman seurakunnan ja lisääntyvien luottamustehtävien muodossa.
Tyhjästä ei johtoon nosteta, vaan koulu on käytävä ja opittava tulemaan toimeen kaikenlaisten ihmisten kanssa ja oltava Hengellinen ihminen, oikeudenmukainen kuten kutsujansakin.
Se olkoon pyrkimyksesi niin liha kuolee ja sen teot häviävät.
Siunausta
Sovitaanko ensiksi niin,että sinä et ala minun pyrkimyksiäni määräämään/määrittelemään.
Et sinä niin suuri henkilö ole,Herra ei ole sinua sille paikalle kutsunut.Älä tuppaudu ylempiesi paikoille.
Mitä tulee ex-elämääni,kuulun siihen enemmistöön,jolla paitsi on entinen elämä,he ovat siitä luopuneet.On ihan eri asia elää jumalatonta
elämää ja vasta sitten tulla uskoon,kuin se,että näyttää ympäristölleen vastuunalaisessa virassa itsensä parempana kuin on ja tekee vääryyttä silti.
Olisi parempi pysyä uskosta osattomana reilusti siihen hetkeen saakka,kun on Jumalan silmissä reilu,rehti ja rehellinen uskovainen.
En ala vertaamaan itseäni siihen henkilöön,josta täällä on puhuttu,vaan totean noihin sinun "neuvoihisi" ainoastaan Herran sanat itselleni,Pyhän Henkensä kautta:Kohdusta alkaen aivan kuin Daavid.
Se riittää minulle.
Olen nähnyt kirjoitusasustasi sinut ennenkin tällä palstalla ja olen laittanut merkille,että sinulla on jatkuvasti sama tyyli.Vaikka olenkin sinun yläpuolellasi,sinä jatkuvasti yrität alentaa minua,mikä taas ei minua millään tavalla häiritse,vaan minua häiritsee se,että sinä tuot jatkuvasti tuota omaa liirumlaarumia" ja sillä yrität nostaa itsesi minun rinnalleni.Sinä yrität verhota sen "kauniiseen hengellisyyteen",silti se paistaa sinusta läpi.Hoet jatkuvasti sanaa "ME".
Onko joku taho määrännyt sinut vahtimaan minua tälle palstalle?Koska näin ei ole,älä yritä puhua monen ihmisen puolesta.Sana sanoo:-"Ylpeys käy lankeemuksen edellä".
edellä.
Sinusta saa sen kuvan, kuin olisit täydellinen ihminen, virheetön ja synnitön.
Kuitenkin tarpeesi korostaa erinomaisuuttasi ja korkeaa asemaasi, osoittaa, minkä hengen vaikutus elämästäsi heijastuu.
Tunnustan reilusti olevani armahdettu syntinen.
Jeesuksen veressä puhdistettu moneen kertaan,
jotta Kristus saisi muotoa.
Pietari lankesi Jeesuksen kieltämiseen.
Mitä Jeesus sanoi?
Kysyi kolmesti; "Rakastatko sinä minua"!
Ja Pietari palveli sen jälkeen voimallisesti Jeesusta, herättipä kuolleitakin.
Kun rakkaus Jeesukseen on vallannut meidät, emme tavoittele virkaa tai asemaa, ei tarvitse tavoitella, koska yltäkylläinen hengellinen elämä kuuliaisuuteen pyrkiessämme, rakkaudessa, on osanamme.
Halajaminen on Hänen kaltaisuutensa ja kun tiedämme mitä Hänessä omistamme, Hänen tuntemisensa kautta, olen korotettu kaikkien voimien ja valtojen yläpuolelle Hänessä ja elämäni on kätketty Kristuksen kanssa Jumalassa.
Ei ole tarvetta tavoitella muuta, eikä pyrkiä asemaan. Asemamme on voittajassa uskon kautta kätkettynä, armahdettuna syntisenä.
Jeesuksen sovituksen riemuvoiton osallisuudessa.
Ketkä ovat entisestä elämästä luopuneet?
Oletko sinä, vai he?
Itse olen niin keskeneräinen, että joudun jatkuvasti turvautumaan kasvattavaan armoon,
koska näen ettei Jeesus vielä kokonaisvaltaisesti elämääni jatkuvasti hallitse.
Hän kyllä vaikuttaa sitä mieltä, että tehdä toisille niinkuin toivoo itselleen tehtävän ja että rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi, sillä rakkaus ei tee lähimmäisilleen mitään pahaa.... laki ja profeetat täytti Jeesus, mutta vajamittaisuuteni näillä alueilla näkyy, koska Jumala armo ei aina saa toimia vapaasti niin, että nämä Jeesuksen periaatteet tulisivat jatkuvasti todeksi eletyksi.
Olet liian kärsimätön ja lakihenkinen.
Kärsivällisyys kasvaa ahdistuksissa ja vaikeuksissa, jos niihin oikein, siis Jeesukseen turvaten suhtaudutaan.
Tiedätkö että sinulla ja minulla on täysi oikeus levätä Jeesuksen ansiossa ja antaa Hänen tehdä työtään sydämissämme.
Jumalan rauha säilyy silloin sisimmässämme, kun ajatuksemme on keskitetty Jeesukseen.
En minä ole vihollisesi, mutta näen että oma epävarmuutesi ja epätoivosi pakottaa sinua ylentämään itseäsi.
Enhän minä ole sinulle miksikään vaaraksi enkä esteeksi. Onhan Jumala voimallinen pitämään sinut turvassa, kuten minutklin.
Eikö olla vaan Jumalasta syntyneitä armahdettuja syntisiä kun parannusta tehden jatkamme matkaa odottaessamme ja jouduttaessamme Kristuksen toista tulemusta???
Rinnalleni,sen näkee tekstistäsi.Kuten sanoin,seison sanojeni takana.
kätketty Kristuksen kanssa Jumalassa uskon kautta.
Se on Jumalan lupaus ja siellä olen.
Kiitos Jeesuksen armon ja verenpesun.
Siunausta
En ole liian kärsimätön,enkä liian lakihenkinen.Olen profeetta,en ole kasvamassa millään tavalla,olen Jumalan profeetta.Eikö kukaan ole kertonut sinulle,mikä on profeetta?Olen valmis,ymmärrätkö?
Kyse on siitä,että sinä huomaamattasi soitat suuta esimiehellesi.Onko sinulle kukaan koskaan kertonut,mikä on esimies,vai oletko sinä nk.vapaan kasvatuksen tuote.
Minä sanon ja sinä hyväksyt sanomiseni tai et,siitä huolimatta olen profeetta.Kuuntelen Pyhää Henkeä yötä päivää,enkä näin ollen ole sinun opetuksesi tarpeessa.Minulla on henkien erottamisen lahja ja sanon suoraan,että sinä ylpistelet nk."salonkikelpoisella kristillisellä hovikieleelläsi" sitä liirumlaarumia,mitä Jumala ei ole sinua kutsunut höpisemään Hänen profeetallensa.
En minä sinun kirjoituksistasi välitä,en minä sitä tarkoita.Minä kirjoitan tälle palstalle vain ja ainoastaan siksi,koska tiedän monien lukevan näitä tekstejä ja joku näistä aina jotakin saa.
"Herran Sana ei tyhjänä palaa".
Huomaatko,vaikka kuinka kauppaat "hienoa tekstiä",minun kirjoitteluni on paljon johdonmukaisempaa,kuin sinun?Minulla on koko ajan selkeät pyrkimykset rakentaa seurakuntaa.Minut on siihen koulutettu.
Sinällään tapaan kaltaisiasi väittelijöitä,jotka väheksyvät Jumalan sanaa ja Jumalan voideltuja,lähes päivittäin.
Vain yksi ihminen oli täydellinen, Jumalan oma poika Jeesus Kristus.
Kaikki sitä ennen VT:n profeetat ja tämän pv:n profeetat ja mitä virkoja tahansa Jumalalta ovat lahjaksi saaneetkaan, ovat vain ihmisiä.
Silti jokainen samalla Jeesuksen täydellisesti puhtaalla sovintoverellä lunastettu ja joka tähän lunastukseen turvaa, sen Jumala näkee puhtaana.
Tässä ajassa, kun vielä liharuumiissa elämme on saviaskelten kaiku todellisuutta.
Kukaan ei voi puhua "ikäänkuin" ulkopuolisena näiden lakien, jotka ovat totta tässä ajassa.
Eikä kuin synnittömänä koska Paavali ei valehdellut kirjoittaessaan että "synti riippuu minussa kiinni".
Meissä kaikissa on se TOINEN laki, joka vastustaa Jumalan tahtoa.
Ainoastaan uusi luomus meissä, Jumalasta syntynyt, on synnitön ja suostuu ja taipuu aina ilolla Jumalan rakkauden lakiin.
Niin se vaan on, mutta jos yleys on niin sokaissut, ettei Kristuksen valo pääse sisimpään, on tilanne todella vakava ja huolestuttava.
Varoitus kuuluu; "etten minä joka muille saaraa joutuisi itse hylätyksi".
Se kuuluu sinullekin Jumalan Sanana.
Tämä netti ei ole seurakunta.
Vaan oman paikkakunnan fyysinen seurakunta, jossa käymme oppimassa ja palvelemassa käytännön teoin ja sanoinkin.
Ninä vain julistan veren evankeliumia ja ristin hullutusta ja Jumala armossaan vaikuttaa Pyhän Hengen kautta, kun ja jos julistan niinkuin Raamattuun on kirjoitettu ja oikeassa Hengessä.
Jumalan voitelu Pyhässä Hengessä on kuuliaisuuden(nöyryys Jumalan edessä) seurausta.
Joka itsensä ylentää, se alennetaan, joka itsensä alentaa(Jumalan Sanan alle kuuliaisuuteen) se ylennetään.
Siteeraan Raamattua enkä omia mielipiteitäni enkä vihollisen valhetta.
Jeesus rakastaa sinua ja tahtoo vapauteensa sinut vapauttaa, ilon ja rauhan kokemiseen Hänessä.
Ole siunattu Jumalan armossa Jeesuksessa.
esiinnyt tekaistulla nimellä tällä palstalla ja puhut pehmosia. mene hoitoon.
ottaa tuon pestin vastaan helluntaiherätyksen johdossa? Milloinkas pojastasi tulee pressa? Onko poika laitettu jo alulle? Entäs Linda Lampenius; tuleeko hänestä poikasi äiti?
kaikki ovat jo paljon edellä! Sulla tässä kirimistä on!! Menisit vaikka töihin loisimasta!! Soppajonossa seisoskelu ei ole oikeaa työtä!!
on toteutunut, Henri?? Vastaa IHAN REHELLISESTI!!
Montako? Aia loppuu, Henri; ei pojastasi tule pressaa, et saa tehtaita, et laivastoa! Harhaa vain..
Vain helisevä vaski, kilisevä kulkunen...
Yötä päivää ollessani Pyhässä Hurmoksessa yötä päivää.
Sana sanoo:-"Kukaan ei voi olla Opettajaansa viisaampi,vaan täysin oppineena jokainen on kuten hänen Opettajansa".
Olen Herran kanssa yhteydessä tätäkin kirjoittaessani.Älä sinä ryhdy minua opettamaan,hukkaat siinä vain ja ainoastaan aikaasi.
Sana sanoo:-"Osta tietoa,älä myy sitä".
Sinä näytät olevan hanakka myymään.
Pitäähän sinun totella Sanaa jota siteeraat ja ostaa.
Jos olisit kuten Jeesus, et olisi täällä päiväkausia kirjoittelemassa.
Jeesus teki töitä ja noudatti Isän tahtoa.
Ota mallia ja tee sinä samoin.
Vaikka, eihä Helluntaiherätyksen johtajana olevan tarvitse kuin komentaa---vai?
Missä on päämajasi ja monenko komitean johdossa olet harjoittelemassa?
Ethän voi salassa pysyä, koska kukaan ei voi itseään Sanan mukaan virkaan suositella, muuten ei tule kestämään.
tarvitset siis suosittelijoita.
Osta kultaa, niinkuin Sana opettaa,
puhdasta Jumalan Sanaa.
Äläkä ylenkatso pienten alkujen päiviä jossa
joutuu jokainen aikansa taapertamaan ennekuin Jumala voi uskoa enemmän.
Uskollisuus vähässä, sekin on Raamatun Sana.
Sinulla on aatteet kuin Suomen Sisulla. Samalla lailla kiertelet kun se arveluuttava, ihmisryhmiä vastaan kiihottava yhdistys.
Näetkö nyt,miten hanakasti yrität tarrautua ylistykseni viittaan,aivan kuin Saul Samuelin viittaan.En tarvitse suosittelijoita.Minun suosittelijani on vain ja ainoastaan Herra.
Sana sanoo:-"Kunniaani minä en toiselle anna"
Jos saan kysyä?
Siinä arvosanani kristinuskon vastustamisestasi.
anna, kun sitä ei Sinulla ole! Vain helisevä vaski, kilisevä kulkunen...
kristinuskoa arvostele, vaan vääriä profeettoja, eli Sinua! Sinä olet aika heppoinen vastus, joten ei minun tarvitse kovasti pinnistellä!
Sinä se vaivaa näet pyrkiessäsi uskottelemaan olevasi profeetta ja Herran suosiossa - kuuma paikka odottaa Herran nimeen valehtelevalta!!!
väärä profeetta ja Herralle kauhistus! Ei yhtään profetia - vain harhoja!!
johtuu ihan muusta kuin Herrasta! Väärä profeetta harhojen vallassa!
hermostuit hyvään ja rakentavaan kirjoitukseen.
Sakka nousee pintaan, kun sitä vähän hämmentää. Kuinka sinä, joka olet kutsuttu palvelemaan sillä paikalla kuin olet saatat väheksyä neuvoja, jotka tulevat toiselta uskovalta. Luepa evankeliumin sanoma uudelleen ja mieti mitä rakkauden kaksoiskäky pitää sisällään.
Ja joka itsensä alentaa se ylennetään ja myös joka itsensä ylentää alennetaan ja luepa Raamatusta kuinka Daavidinkin kävi...ei kehuttavaa. Älä väheksy toisia uskovia kun he käyttävät Herran antamia lahjoja.
Mistäpä voit sen tietää, jospa Herra on asettanut jonkun vahtimaan sinua tälle palstalle sinun omaksi parhaaksesi, jos haluat ottaa vastaan sen. Nöyrille Jumala antaa armon
hieno ja rakentava kirjoitus. Tulee mieleen Timoteus, joka oli Paavalille erityisen rakas ja kehitys kelpoinen opetuslapsi Herran työssä.
Älköön kukaan väheksykö tai ylenkatsoko nuoruuttasi vaan käytä sitä lahjaa, jonka Herra on sinulle antanut rakentumiseksi. Siunausta ja kaikkea hyvää opintiellä
Mitäs luulet,jos kuuntelen Pyhän Hengen ääntä yötä päivää?
Saada jonkunlainen mahdollisuus evankeliumin julistamiseen muissa seurakunnissa.
Sehän oli apostolien käyntäntönä myös,
lähettää suosituskirjeitä ja kehotuksia veljien mukana, ett "kun hän tulee, ottakaa hänet vastaan", jne...
Olet ehkä joskus Apostolien teoista huomannut ja muistakin kirjeistä????
Meidän aikammehan on jatkoa sille, mitä APT:n jälkeen seurasi....
Jeesus alkoi tehdä ja opettaa ja Jumalan armoittamat ja kutsumat jatkavat Hänen ja apostolien työtä.
Katsopa mikä sai esim. Paavalin suosittelemaan Timoteusta?
Jeesukseen rakastuin.
Kiitos rohkaisusta.
Jeesus siunaa sinua lupauksensa mukaisesti.
>On puhuttu tällä palstalla.Tahdon jälleen kerran huomauttaa,että näissä asioissa päättää ensisijaisesti virkavalta,vasta sitten seurakunta ja silloinkin lain on oltava kaikille sama.<
Kun on puhuttu, niin monen tiedonhalu on herännyt. Palstalla on jopa nimeltä mainittu joku mahdollisesti asianosainen.
Olisikin nyt reilua lisähämmennyksen välttämiseksi kertoa mitä on tapahtunut, ja liittyykö tapahtunut evankeliumin työhön.
Sellaisen kysymyksen esitettyään itselleen ottaa yhteyttä viranomaisiin ja katsoa,mitä tietoja he siitä suostuvat antamaan sivullisille.Seurakunnan tehtävä tällaisissa asioissa ei ole tiedottaminen,vaan vain ja ainoastaan pitää huolta siitä,että vääryydet seurakunnassa eivät jatku.
Kun ajatellaan kiinnijäänyttä henkilöä(En kirjoita hänestä mielelläni)Virkavalta tietää ensinnäkin,mikä on oikeus ja kohtuus.Sen lisäksi tämmöisestä kiinnijääminen on aina aivan varmasti tekijälle raskasta henkisesti.En tarkoita sitä,että puolustaisin syyllistä,vaan sitä,että hän varmasti on rangaistuksensa jo saanut.
Meidän ei sivullisina tarvitse siitä huolehtia.Tämmöiset asiat varmasti kaihertavat mieltä useita vuosia,mitä luultavimmin koko loppuelämän ajan.siinä on mielestäni myöskin syylliselle aivan tarpeeksi taakkaa,vaikka me sivulliset emme sitä lisäisi.
Lisäksi on syytä tajuta Jumalan Sana:-"Heittiö penkoo esiin pahaa".Heittiö on henkilö,joka on poissa siltä paikalta,minne Jumala on hänet kutsunut.
Tärkeintä ei ole puhua syyllisestä tällaisissa tilanteissa ollenkaan,kun kysymyksessä on seurakunta,vaan tärkeintä on puhua siitä,miten tällaiset teot saadaan loppumaan seurakunnasta,siitä olen valmis puhumaan enemmänkin.
Suoraan sanoen siitä pitää puhua enemmän.
Sana sanoo:-"Poistakaa paha keskuudestanne".
Ihminen on todella naiivi,jos väittää,että seurakunnassa esiintyvä paha olisi joku ihminen.Se ei ole ihminen,vaan vääristyneet arvot,jotka taas ovat peräisin siitä,että seurakunnassa on ollut liian löysä kuri.
Sana sanoo:-"Vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan".Siunausta.
Kiitokset kommentista, siinä on miettimisen aihetta.