Raamattuun on kirjoitettu: Ihmeet ja merkit seuraavat julistettua sanaa. No, seurakunnissa on julistettu, mitään ei vaan tapahdu.Olen ollut n.30 vuotta helluntailainen. Uskonut, toivonut,rukoillut, ylistänyt,paastonnut ja mitä vielä.Minä olen tullut siihen tulokseen, että meillä on väärä oppi, jotenkin.Hengen liikehdintää, sitä oikeaa EI NÄY MISSÄÄN, kun rehellisiä ollaan.Mikä on karkoittanut Pyhän Hengen kyyhkysen ? Rukouskokouksemme ovat pahimmillaan kuin kirkonmenot. Odotan Jumalan Hengen lankeamista kuitenkin vielä. Jos sellainen tapahtuu, siihen loppuu kirkonmenot.
Ihmeistä ja merkeistä
empä tiijä - - - - - - - -...
12267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
* Käsitätäisn kyllä, että Jumalan tarkoitus alunalkaen ei ollut alkuseurakunnan ajoista alkaen, että seurakunta laitostuisi, että rakennettaisiin valtavia rakennuksia, kirkot ovat sittä pahimmasta päästä vastaan Jumalan suunnitelmaa.
* Ja yhtälailla valtavat ja massiiviset rukoushuoneet, joihin on kiinnitetty valtavat omaisuudet, rahassa mitattuna.
* Alkuseurakunta kokoontui kodeissa ja teltoissa, ja niin se olisi tullut jatkuakkin, eiolisi päässyt tapahtumaan laitostumista ja kirkkollistumista.
* Itsekkin olen tullut uskoon kotikouksessa, siellä on niin läheisyyttä monella tapaa, siellä Pyhä Henki pääsee tomimaan, siellä ei ole niitä suuria "kirkkoherroja", eikä siellä istu mustissa puvuissa vanhemmisto etusivissä ehtoollisi kokuksessa, eikä muissakaan kokouksissa, smanarvoisuus on todellisempaa kotikokouksessa. Turhahan siitä on haaveilla, mutta liian isoksi on kaikki paisunut ja laitostunut sääntöihin ja kaavoihin, kakki sunnuntai klo 11:ta kokoukset ovat smanlaisia kuin kirkonmenotkin, yhtä jäykkää ja kaavamaista, Hengen vapaus puuttuu, ollaan niin niin niin sivistyneitä, että!
Rukoushuoneet, nykyisin ovat kirkkoja.Valtavia monumenttejä.Kritisoin myös sitä vastaan, että järjestetään rukoushuone keräyksiä. Pieneen ja köyhäänkin srk:aan tulee puhuja, näyttää prameaa ja älyttömän kallista "kirkkoa" kuvina tai vasta piirrustuksia. Minä voin aina pahoin, enkä pysty uhraamaan tällaisiin hankkeisiin.Miksi pitää lähteä kerjuulle ? Rakennettakoon vaan sellainen kirkko, mihin srk:lla on varaa. Meillä on vanha rukoushuone, jota remppasimme ihan omin varoin ja voimin.Pankista lainaa ja laina on jo hoidettu.Sitten on nämä musiikkivoimat.Ketä palvelemaan on luotu massiiviset orkesterit ja ämyrit, joita pidetään aina liian suurella ? Meillä on ja monella muullakin, vaan yksinkertainen lauluryhmä ( siis laulajat eivät yksinkertaisia) Se ei riitä.Näin on suoraan sanottu, kun on tarjottu musiikki apua isompiin tilaisuuksiin.Joskus ajattelen, että pitäisi perustaa uusi järjestö nimeltään: vanha helluntai.Kuka on antanut luvan, että nuoriso tulee vain nuorten kokouksiin, sunnuntaitilaisuuksissa loistavat poissaolollaan.Rukouskokouksiin ei tulla ollenkaan ja ikinä.Paljon olis parantamisen varaa.Alkakoon se minusta.Nykymenolla metsään mennään.
Perustetaan vaan vanha helluntailiike ja lauletaan pitkänkirjan lauluja ja kokouksissa herramme tulee kirjoista. Vaan auttaako se ? EI.Ei riitä että leileihin kaadetaan uutta viiniä, sillä myös LEILIEN on uudistuttava, käsitätkö.
On tosiaan kummastuttavaa, kun miljoonia maksaviin rakennuksiin satsataan, eikä "verkkoja heitä kalavesiin".
Ei ne "kalat" useinkaan pataan ui.
Toisaalta olemmeko valmiit edes uusia, tahi "vauvuja" vastaan ottamaan, sekin on hiukan nii ja näin.
Pyhä Henki tosin tekee työtään ihmistenkin sydämmissä, jos nöyrää mieltä löytyy ja pehmentää kovitettuakin maaperää.
Avaukseen mennäkseni, voin vain todeta, että kyllä Jumala vielä ihmeitäkin tekee, vaikkei se ole meidän uskovien, uskon perusta.
Mehän uskomme ilman ihmeitäkin, että Jeesus Kristus on syntiemme sovitus ja tie taivaaseen, tosin ihmeet kyllä kuuluvat uskovan arkiseen eloon ja vahvistaa uskoamme.
Minunkin mieleni on herännyt siihen, että olisi aika mennä teille ja aitovierille, eikä ainoastaan 11.00:sta kokoukseen.
Jumala tahtoo jokaisen ihmisen sydämmessä tehdä työtään ja se on henkilökohtaista, joten ollaan avoimia Hänelle ja hänen äänelleen.
>>"vauvuja"
Tarkoitan , että kun uskoon EI TULLA, vaan SYNNYTÄÄN, niin siitä seuraa, että tuo uusi luomus Kristuksessa on vauva, tosin senkin kirjoitin taas vääräin, mutta väärin kirjoitukseni on palstalaisille jo entuudestaan tuttua, joten siihen tuskin on tarpeen puuttua.
Muutenkin myönnän, etten oikein osaa ajatuksiani parerille tuoda ymmärrettävästi, mut hyvä kun huomautit tuosta vauva sanasta, me tosin muutenkin olemme Jumalan lapsia ja toinen hiukan paremmin kehittyny, kun toinen, mutta sehän tuo myös väriä "perheeseemme".
Hyvää jatkoa ehkä tää hiukan selvensi.
Eikö syntiinlankeemuksen seurauksena tullut pelon lisäksi syyttäminen?
Aadma syytti heti Eevaa, Eeva käärmettä, jne.
Olen itsekin käynyt samoja arvostelun kriisejä uskonelämäni aikana läpi,(mieleni oli silloin paholaisen saastuttama) mutta olen saanut armon vapautua niistä.
Olen ymmärtänyt, että minun itseni tulee antautua Jeesuksen hallintavaltaan ja kuuliaisuuteen Isän Sanalle, että nämä syntiinlankeemuksen seuraukset kuolevat
elämästäni.(lihallisuus/sen teot kuolee)
Tästä seuraa Kristuksen mielenlaadusta osalliseksi pääseminen siten, että se myös toimii.
Tämä tarkoittaa käytännössä tietenkin sitä,
että siunaten, armahtaen ja rukoillen kiitoksen kanssa suhtaudutaan kanssamatkaajiin.
Itsekukin meistä on velvollinen vaeltamaan niinkuin Hän vaelsi.
Ken siihen kykenee, ottakoon tuomarin viran haltuunsa.
Jos Jumala ei kunnioittaisi ihmiselle antamaansa valinnanvapautta, vaan pakottaisi ihmiset tahtoonsa tavalla tai toisella, olisi Hän kuten sielunvihollinen, eikö niin?
Onhan parempi meille, vaikka vajavaisuuden keskellä vajavaisina vaellammekin, että meillä on oikeus päättää ja valita kenen käyttöön ja ketä palvelemaan itsemme ja olemuksemme annamme.
En tiedä tuosta laitosmmaisuudesta miten pitkälle se on eri Helluntaiseurakunnissa edennyt, mutta varmaa on, että siellä missä ihmisjärki nostetaan arvoon arvaamattomaan, sulkeutuvat korvat Pyhän Hengen ääneltä.
Sinä joka tällaisesta kärsit, janoa Hengen täyteyttä elämääsi.
Ole kuuliainen Vapahtajallesi.
Välitä Jumalan Hengen läsnäolo niihin tilaisuuksiin, joissa koet että on kuivaa.
Jumala on sinut valinnut elävän veden välittäjäksi, kanavaksi itselleen.
Se on sinun jalo etuoikeutesi.
Käytä sitä.
Äläkä anna kuivuuden kuivattaa sinua ja johtaa ajatuksiasi arvostelun alueelle.
Anna Jumalan tuomita toiset.
Hän tuntee jokaisen tekoineen läpikotaisin.
Pyri armahtavaan ja siunaavaan mielenlaatuun, se on Kristuksen mieli sinua kohtaan myös, eikö?
Pyritään olemaan itse Jumalan valon välittäjiä pyhällä, oikeamielisellä elämällä ja niin saamme elää yltäkylläisyydessä Herran siunaamana.
Ole rohkea Jeesuksessa.
Usko ja turvaa Hänen voittoonsa kaikessa!
Jumalalla on asiaa suomen helluntailaisille.Sen on näyttänyt moni asia, mm. pedofilia juttu.Ei olisi tullut kuuloonkaan vaikka 70- luvulla. No olisi kai, mutta ei saarnamies niin käyttäydy. Se siitä.Elämme luopumuksen aikaa.Avioerot ovat lisääntyneet ja taas mennään uudelleen avioon, vaikka ex- puoliso elää. Tätä ei Jumala katso hyvällä.Pyhä Henki on herrasmies, hienovaraisesti hän jättää tällaisen uskonnon ja menee sinne, missä on vielä raitista opetusta ja terveitä uskovaisia.Raamatun totuus on,että sitä saa, mitä tilaa, ei näillä sanoilla, mutta ajatuksilla.Olen syvästi murheellinen .
David Wilkerson on kirjoittanut niin että lopunajan uskovat ovat nautinnonhaluisia, hekumaa enempi, kuin Jumalaa rakastavia.Heidän vatsansa on heidän jumalansa. Ja paljon muuta, kannatta lukea.Ja oikein voisi ääneen lukea otteita kokouksissa näistä kirjoista.Viis siitä, että kuulijoissa alkaa korvalehdet värjäytyä ja kuuluu rykimisiä.Voi köyhää seurakuntaa, joka hokee vain : siunaa minua, siunaa minua. . .Täytä Pyhä Henki, täytä, täytä..MIKSI, MITÄ VARTEN ? Voimaa kyllä saa ylhäältä, vieläkin mutta voima annetaan TYÖHÖN.
Täällähän kuuluu totuuden ääni. Vielä löytyy niitä uskovaisia, keitä nykymeno ei miellytä.Jumala siunatkoon jokaista, jatkakaa, tämä on hyvä keskustelu.
pyhä henki on totisesti tullut jo ja evankeliumikin on palautettu. Tämä nyt on vain MAp- kirkossa. kyllä henki on oikea, ei epäilystäkään. itse vahvistit epäilemäni asian. helluntailaisilla ei ole oikeaa henkeä. Tutustukaa palautettuun evankeliumiin ja Jumalan henkeen.
ei siellä ole koskaan mitään Pyhää Henkeä ollutkaan