On selvinnyt tiettävästi, että kyse ei ollutkaan pikkujutusta. Liikepankit tunsivat sijoittajat niin täytyi tuntea myös valtiovarainministeri Jyrki Kataisen (kok) sekä pääministeri Matti Vanhasen (kesk). Heidän olisi pitänyt selvittää millaisesta vedätyksestä oli kyse.
Alempanan kerrotaan, että tämä liittyisi FIM-pankin johdon pelastamiseen. He olivat sijoittaneet rahansa kasvamaan korkealla korolla sievoisen summat. He ottivat riskin ja siis heidän olisi pitänyt se kantaa. Nyt sen kantavat ilmeisesti liikepankkeja käyttävät muut lainanottajat, säästäjät ja lopuksi tietysti veronmaksajat.
Asia selvitettävä.
Alempanan kerrotaan, että tämä liittyisi FIM-pankin johdon pelastamiseen. He olivat sijoittaneet rahansa kasvamaan korkealla korolla sievoisen summat. He ottivat riskin ja siis heidän olisi pitänyt se kantaa. Nyt sen kantavat ilmeisesti liikepankkeja käyttävät muut lainanottajat, säästäjät ja lopuksi tietysti veronmaksajat.
Asia selvitettävä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lainattu eräästä kirjoituksesta alempana;
"Pankkiiriliike FIMin entiset suuromistajat.
Pääomistaja Seppo Sairasen verotettavat ansiotulot vuonna 2007 olivat 67 miljoonaa euroa ja toiseksi suurimman omistajan Markku Kaloniemen verotettavat ansiotulot 24 miljoonaa euroa.
Näistä kahdesta Kaloniemi on jo palannut takaisin FIMin omistajaksi, kun vaikeuksiin ajautunut Glitnir myi pankkiiriliikkeen työntekijöille murto-osalla siitä hinnasta, jonka se maksoi vuonna 2007. Sairanen on käyttänyt myyntivoittojaan uuden pankkiiriliikkeen Sofia Capitalin perustamiseen.
Myös Mandatumiin siirtynyt Pekka Mölsä mahtui FIM-pankkiireista kymmenen kärkeen 14 miljoonan eurollaan. "
FIM Groupin toimitusjohtaja Seppo Sairanen on hämmentynyt kohusta, joka syntyi yhtiön tuettua Alexander Stubbin vaalikampanjaa.
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2006-06-17,104:2:386217,1:0:0:0:0:0:
Hän on Glitnirin tarinan Hannu Hanhi
Keskiviikko 08.10.2008 klo 09:20 (päivitetty ke 11:16) Alma Media Helsinki
KUVA: OUTI JÄRVINEN/KL
FIM-yhtiön perustaja Seppo Sairanen
Kun islantilainen finanssitalo Glitnir osti suomalaisen FIM-yhtiön toissa talvena, sai tämän perustaja Seppo Sairanen korvaukseksi 108 miljoonaa euroa. Siitä puolet maksettiin rahana ja puolet Glitnirin osakkeina.
Glitnirin osakkeen arvo oli kauppojen aikoihin 24,8 Islannin kruunua, mutta nyt hinta on vain 3,9 kruunua. Islannin valtio joutui viime viikolla ottamaan Glitnirin hallintaansa pankin konkurssiuhan vuoksi.
Sairanen ei ole päätään asialla vaivannut, sillä hän myi osakepottinsa jo hyvän aikaa sitten.
– Olen myynyt käytännössä kaiken siitä positiosta, ja aika paljon jo viime vuoden puolella. Sanotaan näin, että kuivin jaloin pääsin siitä, pankkiiri sanoo.
Sairanen on nyt perustamassa Helsinkiin uutta investointipankkia nimellä Sofia Capital. Islantilaiset nimittäin eivät ymmärtäneet FIM-kauppojen yhteydessä vaatia Sairaselta kilpailukieltoa.
Tiettävästi ovi on viime aikoina käynyt tiuhaan Suomen Glitnirissä eli vanhassa FIM:ssä. Myös Sairanen on saanut hankkeeseensa mukaan FIM-väkeä.
Islantilaisilta virhearvio
Koko FIM-kaupan laukaisi taannoin liikkeelle Rahoitustarkastus, joka nollasi Sairasen äänioikeuden yhtiössä. Sairanen oli saanut kahden vuoden vankeustuomion liikemies Kari Uotin rahojen kätkemisestä.
Sairanen arvioi, ettei islantilaisille ilmeisesti tullut mieleenkään, että hän haluaisi vielä palata alalle.
– Kaikki se julkinen pommitus - heille ei varmaan tullut mielenkään tämä asia. Enkä tietysti mennyt sitä heille muistuttamaan, hän naurahtaa.
Hovioikeus hylkäsi Sairasen syytteet viime vuoden joulukuussa. Asia käsitellään vielä korkeimmassa oikeudessa.
hiihtoliiton hepotouhu.