Tummaihoinen nuori mies jolta puuttui hammas suusta tuli pyytämään kadulla 4,50 €. En ollut uskoa korviani. Markka-aikaan olisi pyydetty : heitä markka tai vippaa rööki tms.
Miten nää nykyään kuvittelee että kadun miehet voi tosta noin vaan heittä 4,5 euroa joka on 27 markaaa, ennen sillä sai päivän ruuat kaupasta.
Miten nää nykyään kuvittelee että kadun miehet voi tosta noin vaan heittä 4,5 euroa joka on 27 markaaa, ennen sillä sai päivän ruuat kaupasta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
menossa kauppaan?
joo varmaan olisi pitänyt antaa omat rahat sille ja jättää oma kauppareissu tekemättä.
kalliilta palvelupaketilta, mutta tilannehan on se, ettei hän tiedä kuinka varakas sinä olet. Hyvinkin aina välillä voi käydä, että törmää varakkaampaan henkilöön joka on halukas maksamaan tuon 4,50€ pitäen sitä pikkusummana. itse veikkaisin kuitenkin, että kannattaa hinnoitella palvelu halvemmaksi. Ehkä hän oli aloittelija ?
Eikös ne varakkaat ole varakkaita koska he eivät levittele rahojaa ja anna niitä pummeille, täh?
Kyllä mä oon nykyäänkin usein ostanu päivän ruuat 4,50:llä egellä; sillähän saa vaikka mitä: purkki ES hernekeittoa 50 senttiä, reissumiesleipä 99 senttiä, jää viel 3 euroa, sillä saan tosta marketista porsaanleikkeen!
Joo, on tosiaan euro-aikaan pummit käyttäny tilaisuutta hyväkseen, siel mis asun pk-seudulla paikalliset alan miehet pummas ennen paria markkaa ja sitte se heikunkeikun muuttu heti vuoden sisään ku tuli eurot: anna pari euroa! Anna nyt pari euroa et sais tupakkaa!
Varsinkin vähänkään jos on joku tuttava ni aina ne on pummaamassa sitä paria euroa eli vajaat 12 markkaa, ei ois aikasemmin kukaan kehdannu 12 markkaa pyytää siis ihan pummina, korkeintaan lainaks.
Kuka enää pummaa nykyään "kahta markkaa" eli : Anna hei 40 tai 50 senttii? Täytyy olla nöyrä pummi et pyytää niin vähän.