on omat nimikko sivut, Uuden Upean Kauhavankin on saatava omalla nimellä olevat sivut ettei tartte tänne kirjuutella.
Lapuan
tuppukylälläkin
171133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
"käyttää" ;) niin kauan, että ylläpitäjät hoitavat asian. Ei kai se rikollista ole, jos kirjoittaa väärälle palstalle. Ja eihän sitä tiedä koska Kauhava on Lapua.
mutta sitä odotellassa laitahan omat sivut meille ;)))))
aikoonaan jotta miksei otetaasi ne vanhat rajat käyttöön niin olis seinäjoki ja nurmo kauhava härmät ylistaro ja lappajärvikin tais kuulua siihen suurlapuaan
niin kuinkas se nyt olikaan kumpi oli isompi city?
et taida oikein olla ajan tasalla !
ei se tee vielä kauhavasta suurta jos väkimäärä on monen kunnan aluellta laskettu yhteen.
ku Lapua ottaa halutessaan kumppanikseen jonkun niin sen väkiluku nousee välittömästi useilla tuhansilla , kymmenillä tuhansilla .
veikkaampa että vuoteen 2020 Lapuan väkiluku on varovasti laskettuna tollaiset 20000-40000
asukasta
Uudessa Kauhavassa on sekä VÄKILUKU että PINTA-ALA suurempi kuin lapualla ja myös PALVELUT (kaupat,huvipuisto,kylpylä ym) enemmän ja laadukkaammat kuin lapualla eli kaikilla mittareilla mitattuna Kauhava on isompi ja komeampi kuin lapua että se siitä :)))))
muistaakseni kauhavan väkiluku on noin jotai 7000 ja pinta-ala 489 neliökilometriä .
taitaapi jäädä molemmissa luvuissa puoleen Lapuan luvuista. Lisäksi missä on kauhavan keskusta ?
unohdit että kauhavalla on myös lentosotakoulu/lentokenttä sekä ammattikorkeakoulu ja myös vero-toimisto.
Mitään näistä ei Lapualla ole eikä tule,joten
pulinat pois.....Kauhava on kaikilla mittareilla suurempi
niin mutta Lapualla on Virkiä
Ja Kauhavalla tulee olemaan Ylihärmän Junkkarit! ja HSH
Härmään nousee huvipuiston (jota ei Lapualla ole muuta kuin kaupungintalolla) eteläpuolelle muutama kilometri Seinäjoen suuntaan parasta aikaa korkeampi rakennus kuin Lapualla on yhtään.
Eli ei verrata nykyistä keskusta-alueen väkimäärää (8000/6000) eikä mitään muutakaan nykyistä pituus-, paino- tai leveysmittaa vaan niitä asioita, jotka tekevät kaupungista kaupungin.
Uudella Kauhavalla on jo pitkät perinteet kaupan ja muiden palveluiden hoitamisesta asiakaslähtöisesti (osin siksi meille on sijoitettu valtionhallinnonkin palvelupisteet), yrittäjyydestä, kansainvälisyydestä, suvaitsevaisuudesta ja eteenpäin katsomisesta.
Niillä korteilla on hyvä jatkaa, ei kai kehitystä ohjata peruutuspeilistä vaan etuklasista.
Ei kai mene kauaa, kun kaksi viimeksimainittua siirretään kovasti pullistelevaan Seinäjokeen.
Siitäkin se kuihtuminen alkaa.
Äänekäs sotilaslentokenttä saakin jäädä sinne, jossa
"ilmatilaa" riittää.
Henkilökunta (ei siirtoa odottava) näyttää vain hakeutuvan hiukan etelämmäksi, jossa vapaa-ajan virikkeitä tarjolla hiukkasen enemmän, varsinkin lapsiperheille sekä myös varttuneemmalle väestölle.
ei saa tänne nimikkosivuja.
no älä ny leikistä suutu...
kirjoota gooklehen jotta "pohojooskorea"
jo nauranu itteni kipiäksi, kun mettäkylääset juntit kinasteloo hiakkalaatikolla. Notta löytyy korkiampi rakennu ku Lapualta? Mahtavaa! Hohoo!
Kuinka mahtava (h)aavekaupunki siitä tuloo..... reuna-alueiden kustannuksella!
Luin viestiketjun alusta loppuun.Isottelua isottelun perään ..tyyliin "meilläpä on isompi, tai meidän isälläpä on isompi". Voi jussus sentään onko tämä älyn jättiläisten temmellyskenttä?