Obaman voitto on myös voitto Kokoomukselle,
Stubb ja Salolainen ovat uuden suomalaisen politiikan airuita, Suomen asema USA:n silmissä vahvistuu ja pysyy hyvänä niin kauan kuin meillä on Kokoomuslainen ulkoministeri ja hallitus.
Presidentti Suomessakin pitäisi saada vain vaihdettua mahdollisimman pian.
Stubb ja Salolainen ovat uuden suomalaisen politiikan airuita, Suomen asema USA:n silmissä vahvistuu ja pysyy hyvänä niin kauan kuin meillä on Kokoomuslainen ulkoministeri ja hallitus.
Presidentti Suomessakin pitäisi saada vain vaihdettua mahdollisimman pian.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuttuukohan Obama Halosen USA:aan ennen Stubbia, Häkämiestä, Kataista tai Salolaista vai vasta näiden jälkeen?
Tämähän on jo toinen kokoomus ulkoministeri, ensimmäinen kun sai potkut kun on seksihullu buhahhaa!! Elämme kokomuksen viimeisiä aikoja suomessa JA SE ON HELVETIN HYVÄ!!
Kanervan henkilökohtainen äänimäärä kasvoi kunnallisvaalissa.
Käviköhän Ike tekstiviestikampanjaa?
Venäjä sijoittaa lyhyen matkan ohjuksia Kaliningradiin vastauksena Yhdysvaltain ohjuskilpisuunnitelmalle.Venäjän mukaan ohjuskilpeä vastaan otetaan käyttöön myös elektroninen häirintäjärjestelmä. Lisäksi Venäjä hylkää suunnitelmansa kolmen ohjusrykmentin poistamisesta käytöstä.
Venäjä presidentti Medvedev toivoo kuitenkin, että Venäjän ja Yhdysvaltojen välit paranisivat Barack Obaman vaalivoiton myötä. Medvedev on sanonut ensimmäisessä kansakunnan tilaa käsittelevässä puheessaan, että Venäjä toivoo täysipainoisia suhteita Yhdysvaltojen kanssa. Venäjän presidenttiä ei kiinnosta Suomi ja suomalaisten asiat, koska kokoomus on saanut ison karhun takajaloilleen Nato-intoiluillaan.
Venäjän ulkoministeriöstä kommentoitiin aiemmin, että Venäjä odottaa Yhdysvalloilta uudenlaista lähestymistapaa maiden suhteisiin. Maiden välit viilenivät loppukesästä Georgian sodan vuoksi.
Medvedev arvosteli puheessaan Yhdysvaltoja Georgian konfliktin käyttämisestä tekosyynä sotilasliitto Naton laajentamiseksi alueelle. Presidentin mukaan Venäjä ei aio seurata tätä kehitystä sivustakatsojana.
Venäjän kansallissosialismi pullistelee ja sinulta tuli löysät housuun.
Eiköhän panna jäsenhakemus Natoon saman tien.