Äskeisessä Prisma-ohjelmassa (TV 1) haastateltiin Gennesaretin järven rannalla Kinneretissä kaivauksia tekevää arkeologia Juha Pakkalaa. Kyseinen kaupunki ajoittuu noin vuodelle 1000 ekr. ja sen verran on saatu selville, että se ei ole israelilainen kaupunki. Se on kuitenkin Daavidin aikalainen ja pitäisi oikeastaan olla osa hänen valtakuntaansa mutta sitä ei kuitenkaan mainita Raamatussa lainkaan.
Pakkala korostaakin, että tutkijat eivät voi tehdä kaivauksia lapio toisessa ja Raamattu toisessa kädessään. Pakkala muistuttaa, että Raamatun tekstit on usein kirjoitettu vasta vuosisatoja tapahtumien jälkeen ja niiden luotettavuus historiallisina dokumentteina on siksi vähintäänkin kyseenalainen korostaa arkeologi Juha Pakkala.
Arkeologiaa Israelissa
5
375
Vastaukset
- Diana*
on tullut kaapista ulos. :)
Jos ne ovat nyt löytäneet sen kauan kaivatun Nasaretin. - Zeeva
VANHIN TUNNETTU HEPREANKIELINEN TEKSTI KAIVETTU ESIIN
Viime viikolla israelilainen arkeologian professori Josef Garfinkel ilmoitti, että kaikkien aikojen vanhin heprealainen teksti on kaivettu esiin muinaisen Elan linnakkeen kaivausten yhteydessä.
Ela tai Khirbet Qeijafa kohoaa sen laakson laidalla, missä Daavid löi Goljatin, raportoi Reuters.
Viisi riviä muinaista hepreaa on kirjoitettu mustalla musteella saviastian sirpaleeseen. Paikalta löytyneiden esineiden iänmääritys osoittaa, että teksti on kirjoitettu noin 3 000 vuotta sitten, jolloin se on Kuolleen meren kirjakääröjä 1 000 vuotta vanhempi.
Asiantuntijat eivät ole vielä pystyneet tulkitsemaan tekstiä täysin, mutta useita sanoja, kuten "tuomari", "orja" ja "kuningas" pystyttiin tunnistamaan.
Arkeologit sanoivat myös, että muutkin linnakkeen kaivauksissa löytyneet esineet osoittavat, että Jerusalemissa oli hyvin todennäköisesti vahva kuningas ja keskushallinto, mikä sattuu samaan aikaan, kun Daavid hallitsi muinaista Juudaa.
"Khirbet Qeijafan sijainti ja ajanlasku luovat ainutlaatuisen yhtymäkohdan mytologialle, historialle, historian tutkimukselle ja arkeologialle koskien kuningas Daavidia", sanoi prof. Josef Garfinkel.
Tähän päivään mennessä vain neljä prosenttia Ela-linnakkeen alueesta on kaivettu, joten luvassa on lisää jännittäviä löytöjä.Ovat löytäneet sirpaleen, jossa on kanaanilaista kirjoitusta. Kuningas Daavidista ei ole mitään merkkiä.
http://blog.bibleplaces.com/- rasismiavastaan
sharyn kirjoitti:
Ovat löytäneet sirpaleen, jossa on kanaanilaista kirjoitusta. Kuningas Daavidista ei ole mitään merkkiä.
http://blog.bibleplaces.com/ei ole vielä edes luettu, mutta joka löydön etukäteisliittäminen milloin mihinkin VT:n kohtaan jota muutama arkeologi harrastaa, on hölmöä, sillä pääsee välittömästi lehtiotsikoihin ympäri maailmaa, mutta tekee lopulta pelkkää vahinkoa Israelin arkeologien maineelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462179- 1901655
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471309Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501025- 41826
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31780Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25756Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647
