Jumalatarret

Jumalatkin

Mistä löytäisin listan kaikista uskotuista Jumalatarrista ja Jumalista... ja tietysti pikkaisen selvennystä, mihin mytologiaan ja aikakauteen sijoittuvat. : )
aika homma edessä.

7

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokija

      Voi aloittaa esim. kirjasta " Dictionary of Classical Mythology (Brockhampton Reference) ". Se sisältää Kreikan ja Rooman jumalat ja jumalattaret tarkkoine selvityksineen, yli 500 kappaletta.

      Sitten voi hankkia kirjan mm. muinaisen Egyptin jumaluuksista ja niin edelleen. Jumaluuksia saa kasaan varmaankin useita tuhansia.

    • elisantt

      Kautta aikojen jokaisella kansalla on ollut omat jumaluutensa. Eri aikojen ja eri kulttuureiden jumaluuksia on lukemattomia, ja on syytä muistaa, että samat jumaluudet esiintyvät esim. eri kulttuureissa tai eri aikoina hieman eri nimillä. Kaiken kattavaa luetteloa on varmaan vaikea löytää. Helpompi olisi rajoittaa hakunsa esim. tiettyyn aikakauteen tai esim. maanosaan. Joka tapauksessa esim. Varjojen kirjalla on hyvät sivut aiheesta: http://www.varjojenkirja.com/jumaluudet.html Myös Wikipediaan kannattaa tutustua: http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Jumaluudet Googlettaa kannattaa eri hakusanoilla. Ja kirjasto on varsinainen tietoaitta.

    • jonka esitteen luin ULTRAsta siinä oli aika hyvin tuotu esiin moni jumalatar. Omani vain puuttui. Meidän naisten puolustaja ? om Sakti. On intialainen

    • kirjis

      "Siniviitta viidan eukko, mieluisa metsän emäntä", on miun mielessä samaan aikaan sekä sama vaikka vähän eri jumalatar kuin Marja-tyttö, joka puolukan popsi (l. Neitsyt Maria). :)

      Niin että ehkä ei tarvitse mennä metsää edemmäs marjaan?

      • Olivat kaikki

        Maailman jumalattaret? Hei, herätys, maailma jatkuu sinun Peräseinäjokeasikin kauemmas!


      • kirjis
        Olivat kaikki kirjoitti:

        Maailman jumalattaret? Hei, herätys, maailma jatkuu sinun Peräseinäjokeasikin kauemmas!

        Mutta jos nimilistojen sijaan haluaa jotenkin edes koittaa ymmärtää Jumalatarta, niin koko maailma löytyy Peräseinäjoenkin yhdestä hiekanjyvästä... :)


    • ymmärsinkö oikein,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2283
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1936
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1222
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1043
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe