Kysyisin mieltäni askarruttaneen kysymyksen.
Miksi raamatun "totuuksista" ei löydy todisteita?
Esimerkiksi vedenpaisumus, miksi siitä ei ole jälkeäkään nähtävissä? Siivosiko Jumala kaiken pois, vai onko esimerkiksi tiedemiehillä jonkinlainen maailmanlaajuinen salaliitto?
En haluaisi provosoida (kuten jotkut palstalaiset) vaan kuulla mielipiteitänne ihan oikeasti, koska itse en ymmärrä miksi asia on noin?
Miksi raamatun "totuuksista" ei löydy todisteita?
Esimerkiksi vedenpaisumus, miksi siitä ei ole jälkeäkään nähtävissä? Siivosiko Jumala kaiken pois, vai onko esimerkiksi tiedemiehillä jonkinlainen maailmanlaajuinen salaliitto?
En haluaisi provosoida (kuten jotkut palstalaiset) vaan kuulla mielipiteitänne ihan oikeasti, koska itse en ymmärrä miksi asia on noin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä vedenpaisumuksesta on selvät merkit olemassa. Ne löytyvät Mustalta mereltä ja sen rannoilta. Ilmeisesti Bosborin salmen kannas nykyisessä Istambulissa on aikaisemmin ollut kiinni ja sen murruttua vedet ovat syöksyneet Välimeren puolelta Mustaan mereen. Tällaisesta äkillisestä vedenuosemisesta (paisumuksesta) löytyy kyllä ihan geologisia todisteita Mustan meren ympäristöstä ja sieltä veden alta. Ja onhan se Nooan arkkikin siellä Ararat vuorella Turkissa.
Selittääkö ne Raamattua vai kertovatko ne vain tarinaa silloin tapahtuneista, sitä en osaa sanoa. Se on uskon asia.
ehkä onkin jotain muuta kuin ajattelet sen olevan. Eikö olisi parempi ENSIN lukea Raamattu vain sellaisenaan ja ottaa osaa sen sisältöön ja sen sanomaan ja ennen kaikkea mikä on tärkeää ja mikä ei - ja vasta ymmärrettyäsi Raamatun tarkoituksen ottaa kantaa uskotko, että asia on niin kuin Raamattu sen sanoo olevan .. vai etkö usko.
Kuinka raamatun sanoma tähän liittyy?
Kysymys oli siis: Uskotko raamatun koostuvan tosikertomuksista, ja jos uskot, niin miksi tiede kumoaa useimmat raamatun kertomukset?
Kyllähän niitä löytyy, tiedemaailma vaan ei pidä niistä niin isoa numeroa kuin muista löydöistä.
Eli todisteita löytyy, mutta niitä ei viitsitä julkaista?
Niillä ei ole niin suurta painoarvoa tiedemaailmassa. Esim.tieteen kuvalehdissa olen nähnyt silloin tällöin artikkeleita että on tehty Kristinuskoa tukevia arkelogisia löytöjä.
Samoin esimerkiksi Raamatussa Apostolioitten teoksissa löytyy ehkäpä yksi antiikin tarkoin kuvatuimmista merimatkoista, joka on jälkeenpäin asiantuntijoiden toimesta todettu/todistettu aidoksi.
Tässä on linkki jossa on esim.käsitelty Raamatun arkelogista arvoa:
http://www.helsinki.fi/~pjojala/Raamatun_virheet.htm
Kyllä näitä todisteita löytyy, mutta ymmärrettävistä syistä ne eivät ole tiedemaailmassa kovin suosittu aihe.