Ei voi olla totta! Yle on myynyt oikeudet karjalaturnauksesta ja muista vastaavista maikkarille. Ja arvatenkin maikkari lähettää pelit maksulliselta pluskanavalta... voi helvetti sanon minä. Kohta varmaan uutiset siirtyy myös maksulliseksi.
Ensin maksetaan kalliita TV-lupa maksuja ja ostetaan kalliit digiboxit yms.
PS. Jääkiekko maajoukkueen pelit ilman Antero Mertarannan selostusta ei ole kyllä yhtään mitään. Onneks antsa ei ole sentään loikannut maikkarin puolelle.
Ensin maksetaan kalliita TV-lupa maksuja ja ostetaan kalliit digiboxit yms.
PS. Jääkiekko maajoukkueen pelit ilman Antero Mertarannan selostusta ei ole kyllä yhtään mitään. Onneks antsa ei ole sentään loikannut maikkarin puolelle.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En sure lätkän siirtoa ollenkaa, kun tilalle voi tulla jotan parempaa. Maikkarilla on ainut toivo haalia ohjelmia ja laittaa ne maksulliselle puolelle, jos meina pärjätä kanavien katsojien tilastoissa. Kukaan tavis ei niitä maksu kanavii hanki pelkän F1.00.01 kisojen takii. Kohto siellä on värisuora urheiluu ja kortit myy paremmin. Urheilu pyörii muutenkin mainas fyrkalla ja niitä helvetin mainoksii ja muita sponsori läpysköjä on jo liikaa. Maikkarin mielestä pitää maksaa, jotta näkee mainokset ja siinä välissä sen urheilun. Parhaat palat uusitaan sitten moneen kertaan.
Kaljaa voi kittaa (mutta ei karjalaa) kotona ja katella jotain muuta, ku typerää lätkää. Saakohan huumetta osta maikkarilta, kun se eräs herra sitä kovasti välittää. Tuleeko kortin kanssa näyte?
YLE ei voi myydä sellaista mitä ei omista. Euro Hockey Tourin televisiointioikeudet Maikkarille möi Suomen Jääkiekkoliitto. Kuten se möi SM-liigapelit Canal :lle ja Neloselle.
SM-liigan televisiointioikeuksia hallitsee SM-liiga Oy itse, ei Jääkiekkoliitto.
Mitä väliä jollain jääkiekolla on, eihän se ole edes mitään tärkeätä.