mitenkään vaikuta Haapavedelle suunnitellun KPO:n
S-Marketin rakentamissuunnitelmiin.
S-Marketin rakentamissuunnitelmiin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
täälläkin jonkunlainen ossuuskauppa olla. Ja kun entinen on tuommonen homepesä niin uusihan se täytyy pystyyn pykätä.
Mutta kyllä Ylivieskan on liikekeskuksena nyt karkaamassa täysin naapureiltaan, isot marketit vetää väkeä aina vaan laajemmalta alueelta. Näiden päätösten myötä Haapavedelle on turha ootella isoja marketteja enää koskaan. Ei niitä joka pitäjään rakennella.
kukaan valittanu rakentamisesta, niinkuin haapaveellä, on vissi ero.
erilainen toimintamalli liikerakennusten rakentamisen suhteen,eli ne rakennetaan liikerakennuksille varatuille tonteille,mutta Haapavedellä KPO haluaa tehdä päinvastoin.
tontilla on ollu aina, hotellia, kangaskauppaa ja monta muuta.
kaavassa asuin-liikekerrostalo tontiksi.
ihmisten laatimia, ne voidaan muuttaa siihen entiseen käyttötarkoitukseen, voidas vaikka rakentaa 5-10 kerrosinen rakennus, kauppa olisi alakerrassa ja asuntoja yläkerroksissa, siihen olisi varmaan paljon asukkaita tulossa, kun palvelut olisi niin lähellä.
minäkin kannatan.
Tympeää, että valittajat pystyvät niin paljon vaikuttaa Haapaveden kehitykseen, ettei tänne oikein tahdota saada mitään. Kuulin joidenkin katkerien narisevan ABC:lla, että pitääkin se helluntailaisten kauppa tulla tänne, ku sieltä ei saa edes olutta. Kaikesta pienestä naristaan.
Ompa jotku narisseet siitä, miksi KPO rakennutti niin ruman ABC-huoltamon tänne. Eikö me voitais olla pikemminkin mielissään, että se rakennutti tänne ABC:n. Halpa-Hallia on haukuttu ulkonäöltään rumaksi, ja sijaintia huonoksi.
Eipä ainakaan Ylivieskalaiset ole valitelleet, vaikka yhä useampi liike on siellä sijoittunut keskustan ulkopuolelle.
Tuntuu, että täällä Haapavedellä naristaan vähän joka asiasta. Narinalla voi korkeintaan hidastaa kehitystä, ei muuta.
pilaa hoopolan maineen, ei pijä yleistää....
päävalittajat ovat KESKUSTALAISIA.
valittajissa?
ainakin kolme.
etkö tiijäkkää?
ainoa valtuutettu tuossa S-Market valituksessa.
eipä näy keskustalaisia valtuutetuja.
rivi-keskustalaisia valittajista löytyy.
rivikeskustalaiset on?
melliini informoi.
perässä hiihtäjiä.